Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Podcast o deportacjach do Auschwitz i hołd złożony ofiarom przez dyrektora Muzeum Auschwitz, dr Piotra M. A. Cywińskiego.
80. rocznica Powstania Warszawskiego i deportacji do Auschwitz
80 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., w Warszawie wybuchło zbrojne powstanie, które trwało 63 dni. Historia Powstania Warszawskiego splata się nierozerwalnie z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, o czym przypomina opublikowany z tej okazji podcast z cyklu „O Auschwitz”.
Godzina „W” – Symbol Powstania Warszawskiego
Dokładnie o godzinie 17.00, godzinie „W” – kiedy 8 dekad temu rozpoczęły się walki w Warszawie – dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, oddał hołd prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz w czasie Powstania. Złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.
– Powstanie Warszawskie było największym zrywem zbrojnym w historii II wojny światowej, ale było też okupione niewymownymi stratami wśród cywilnej ludności Warszawy. Niemcy wymordowali około 180 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy, a dalsze tysiące cywili deportowali do obozów koncentracyjnych – powiedział dyrektor Cywiński.
Losy Deportowanych Warszawiaków
W podcaście „O Auschwitz” o losach blisko 13 tysięcy mieszkańców Warszawy deportowanych do Auschwitz opowiada dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum, w tym ok. 1400 dzieci.
– Tutaj te dzieci już zostały skazane na to, żeby radzić sobie w tej rzeczywistości zupełnie samodzielnie. Wiemy z relacji samych Ocalałych, że zdarzały się przypadki, gdzie przybywało do obozu rodzeństwo, starsze z młodszym. I te maleńkie dzieci znajdowały się od tego momentu wyłącznie pod opieką swoich starszych sióstr. Te dziewczynki, czasami kilkunastoletnie, musiały w rzeczywistości obozowej opiekować się dwu-, trzyletnimi maluchami, co było niezwykle trudne i właściwie ta opieka sprowadzać się mogła tylko do troski, ale nie była w stanie tych dzieci uchronić przed obozową rzeczywistością – powiedziała Wanda Malicka-Witek.
Powrót do Zrujnowanej Warszawy
Wspomina ona także o niezwykle bolesnym dla Ocalałych momencie powrotu do miasta: – Ci ludzie wychodzili z Warszawy, która jeszcze była miastem. Wracając, nagle stawali w obliczu morza gruzów. Jedna z więźniarek opisuje, że przejście kilkuset metrów zajmowało jej parę godzin, ponieważ musiała przedzierać się przez gruzy do swojego domu, nie wiedząc, czy dom ten w ogóle istnieje.
– Sam moment zetknięcia z obrazem Warszawy, jaki zastali po powrocie, był dla nich traumatyczny. Strach o to, jak wygląda ich dom, czy właściwie jeszcze mają do czego wracać. Większość z nich tych domów już nie zastała. Wielu z nich, kiedy przyszło do miejsca, gdzie mieszkali przed wojną czy przed wybuchem powstania, zastawało tam jedynie gruzy – mówi dr Witek-Malicka.
Wystawy i Lekcje Edukacyjne
Podcast dostępny jest m.in. w serwisach:
SPOTIFY
APPLE PODCAST
PODCASTERS
Losy osób deportowanych do Auschwitz po wybuchu Powstania w Warszawie opisują m.in. specjalna wystawa przygotowana przez Muzeum w Google Cultural Institute oraz (e-book) 10. tom serii edukacyjnej Głosy Pamięci.
Muzeum przygotowało również specjalną lekcję internetową poświęconą transportom z powstańczej Warszawy do Auschwitz.