Informacje

85. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej: Uroczystości w Oświęcimiu

1 września 2024 r. w Oświęcimiu odbędą się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy na wydarzenia ku czci ofiar i bohaterów wojennych.

85. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej: Uroczystości w Oświęcimiu

Mieszkańcy Oświęcimia i okolic będą mieli okazję uczcić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości, które odbędą się na placu Tadeusza Kościuszki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 12:00 i będą obejmować m.in. odegranie hymnu oraz złożenie kwiatów na płycie pomnika przez delegacje.

Uroczystości w Oświęcimiu na Plac Tadeusza Kościuszki

Główne obchody rocznicowe odbędą się na placu Tadeusza Kościuszki, gdzie zgromadzeni uczestnicy będą mieli możliwość uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej. W programie uroczystości przewidziano odegranie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz lokalnych, organizacji społecznych, szkół oraz mieszkańców miasta. To moment refleksji i wspólnego oddania hołdu tym, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

Składanie Kwiatów na Cmentarzu Parafialnym: Pamięć o Poległych

Po zakończeniu uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki, uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów na grobach żołnierzy poległych w dwóch wojnach światowych oraz we wrześniu 1939 roku. To ważna część obchodów, podczas której lokalna społeczność wyrazi swoją wdzięczność i szacunek dla bohaterów, którzy oddali życie za wolność Polski.

Upamiętnienie Żołnierzy Westerplatte: Znicze na Grobach Bohaterów

Miasto Oświęcim po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej inicjatywy „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte we wrześniu 1939 r.” zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W ramach akcji zapłoną znicze na grobach żołnierzy – obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte, które znajdują się w całym kraju. W Oświęcimiu szczególną uwagę poświęci się śp. Franciszkowi Wolasowi, który spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiklinowej 5 (sektor: F, rząd: B, nr grobu: 7_8). Uroczystości ku jego czci odbędą się o godzinie 15:00.

Śp. Franciszek Wolas: Bohater Westerplatte Spoczywający w Oświęcimiu

Franciszek Wolas (1916–1989), urodzony w Gierałtowicach koło Wadowic, był jednym z obrońców Westerplatte podczas II wojny światowej. W latach 1938-1939 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w obronie półwyspu Westerplatte. Po kapitulacji został osadzony w obozie dla jeńców wojennych, a w 1940 roku wysłany na roboty przymusowe do Iławy w Prusach Wschodnich. Po wojnie, od 1946 roku, pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu, aż do przejścia na emeryturę w 1976 roku.

Uczestnictwo w obchodach 1 września jest sposobem na uczczenie pamięci takich bohaterów jak Franciszek Wolas i przypomnienie ich poświęcenia dla ojczyzny.

Previous ArticleNext Article

5 Comments

  1. Oświęcim wygląda pięknie z lotu ptaka. Od razu widać rękę dobrego gospodarza.

  2. Ani słowa także o żołnierzach z koszar WP w Oświęcimiu,
    którzy dzielnie walczyli we wrześniu 1939 r.

  3. Generalnie podczas takich uroczystości, zamiast szukać daleko, można by szczególnie za każdym razem wspominać oddziały z garnizonu oświęcimskiego: batalion piechoty z 73 pułku, batalion obrony narodowej „Oświęcim” i 5 dywizjon artylerii konnej. Zwłaszcza w tym drugim walczyli Oświęcimianie, dzielnie i całkiem dobrze.

  4. O bitwie pod Rajskiem ani słowa.
    Walki w dniu 4 września 1939 roku w Rajsku pod Oświęcimiem, pomiędzy wojskami Wehrmachtu, a wojskami polskimi. Była to jedna z bitew granicznych wojny obronnej Polski w 1939 roku, o tych walkach
    nie wolno zapomnieć.

Send this to a friend