W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu podsumowano zeszłoroczną działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu oświęcimskiego. W 2019 r. strażacy nie narzekali na brak pracy. Wzrosła m.in. liczba miejscowych zagrożeń, w tym związanych z nawiedzającymi coraz częściej nasz rejon wichurami i powodziami.
W zorganizowanym 12 lutego spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy naszego powiatu, prezesi i komendanci gminni OSP, funkcjonariusze PSP oraz liczne grono przedstawicieli współpracujących służb.
St. kpt. Rafał Mazgaj z KP PSP w Oświęcimiu omówił zagadnienia operacyjne. W 2019 roku na terenie naszego powiatu przeprowadzono 2276 interwencji, wśród których było:
- 487 pożarów,
- 1658 miejscowych zagrożeń,
- 131 alarmów fałszywych.
Najwięcej interwencji, co nie dziwi biorąc pod uwagę wielkość, przeprowadzono na terenie Oświęcimia – 616. W pozostałych gminach: Brzeszcze – 424, Kęty – 379, Gm. Oświęcim – 318, Zator – 196, Chełmek – 125, Osiek – 84, Przeciszów – 74, Polanka Wielka – 60.
W naszym powiecie do działań jest uprawnionych 1172 ratowników, w tym 95 strażaków PSP, 1050 strażaków OSP oraz 43 ratowników Zakładowej Służby Ratowniczej.
Wśród najważniejszych działań prowadzonych w minionym roku odnotowano: usuwanie skutków silnego wiatru w marcu – 386 interwencji, powódź w maju – 122 interwencje. Prowadzono również zabezpieczenia wizyt w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Mł. bryg. Ryszard Dudek przedstawił działalność kontrolno-rozpoznawczą. Podkreślił, że w związku z dynamicznym rozwojem sektora turystycznego rośnie liczba osób odwiedzających nasz powiat, co wiąże się także z określonymi zagrożeniami.
Sporo miejsca poświęcono kontrolom przeprowadzonym w tzw. escape roomach oraz nadzorowi nad składowiskami odpadów i podmiotami wytwarzającymi odpady. W 2019 roku przeprowadzono 150 kontroli i wykonano 60 odbiorów obiektów budowlanych.
Szczególną uwagę zwrócono na edukację, szczególnie dzieci i młodzieży, prowadzoną przez oświęcimskich strażaków. W trakcie szkoleń zwracano uwagę na zagrożenia pożarowe, niebezpieczeństwa związane z tlenkiem węgla oraz wypoczynkiem zimowym i letnim.
Wieloletnie działania prewencyjne przynoszą skutek – podczas 87 interwencji związanych z tlenkiem węgla nie było, na szczęście, ofiar śmiertelnych.
Komendant Powiatowy PSP w Oświęcimiu, st. kpt. Marcin Głogowski podsumował wystąpienie oficerów komendy podkreślając dobrą współpracę wszystkich służb na terenie powiatu oświęcimskiego.
Obecny na naradzie Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Filipek, były szef powiatowej placówki w Oświęcimiu, omówił działania strażaków na terenie Małopolski. Podziękował samorządom za wkład finansowy w organizację ochrony przeciwpożarowej.
Także i w tym roku strażakom pracy nie brakuje, szczególnie w tym tygodniu. W ciągu ostatnich dni w powiatowej komendzie odnotowano blisko 50 zdarzeń związanych z wichurami.
Źródło: powiat oświęcimski Fot. RL