Termin przyjmowania uwag do projektu uchwały w sprawie zakazu palenia węglem minął 21 lutego. Do urzędu miasta wpłynęły w sumie 72 wnioski. Zgłosiły je organizacje ekologiczne, mieszkańcy, Rady Osiedli. Za proponowanymi zapisami uchwały jest 49 wniosków, a 23 głosy są przeciwko. W marcu uchwała trafi pod obrady Rady Miasta. Jeśli zyska akceptację radnych, sprawą zajmie się Sejmik Województwa Małopolskiego, który może zakazać palenie węglem na terenie województwa. Zgodnie z przyjętymi propozycjami od 1 września 2021 r. zacząłby obowiązywać zakaz spalania paliw stałych w lokalach, znajdujących się w budynkach z lokalami użytkowymi i mieszkaniami, które są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej i sieci gazowej. Od 1 września 2022 r. zakaz dotyczyłby instalowania pieców na węgiel w nowo budowanych domach, w styczniu 2023 r. używania pozaklasowych kotłów, a we wrześniu 2024 palenia w kotłach 3 i 4 klasy.
Od września 2028 r. w Oświęcimiu nie można byłoby stosować także kotłów 5 klasy, a od stycznia 2033 r. zacząłby obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Wyjątkiem byłyby sytuacje, gdy nie ma możliwości zainstalowania innego źródła ogrzewania. Od 1 września 2022 r. byłaby możliwość spalania biomasy stałej (tj. np. drewno, pellet) tylko w kominkach, które nie są jedynym źródłem ciepła, i w których instalowane są urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.
UM Oświęcim
Nie tylko pełne kubły popiołu ale jeszczE dodatkowo pelne worki a wszyscy płacimy równo. To jest sprawiedliwie?
Krucha jestem ZA. Skoro produkują dodatkowe śmieci powinni płacić a nie wszyscy równo. Sąsiedzi mają pełne kubły popiołu a ja ledwie zapelniam połowę a płacimy jednakowo.
Ci co mają kotlownie powinni wiecej placic za śmieci. Przecież wyrzucaja3do kublow popiół. To tez byłby bodziec aby zmienić ogrzewanie.
Bez przesady. Miasto sporo dopłaca do wymiany pieca a koszty użytkowania podobne jak przy kopciuchach. A co z dopłatą w gminach? Tam powietrze aż gęste.
trzeba się myć brudasie.
Jeszcze nie zapadła wiążąca decyzja, a banki w Oświęcimiu już rozsyłają ulotki o kredytach na wymianę pieców. Ładnie wykombinowana akcja.
Racja Tomek. Nie wiadomo kto i dlaczego tak się boi wprowadzenia zakazu w gminach. Może ktoś się do tego ustosunkuje…Dodam że mieszkam w Brzezince i wiem o czym piszę.
Jaki to ma sens skoro okoliczne wioski palą śmieciami na całego. Cel słuszny ale trzeba rozszerzyć również na okoliczne gminy.
Mało tych mieszkańców Oświęcimia. Rozumiem, że za wycięciem parku też głosowało 50 osób, czyli urzędnicy.
To będzie martwy przepis, Gmina Oświęcim jest największym trucicielem. Wystarczy wieczorem pojechać np do Brzezinki lub na Zaborze. Najlepiej ubrać białą koszulę z kołnierzykiem. Będzie on nie do wyprania!