Informacje

OŚWIĘCIM. Darmowy parking w centrum Starego Miasta

W Starym Mieście w Oświęcimiu obowiązuje strefa płatna parkowania. Są jednak jeszcze darmowe miejsca w ścisłym centrum Oświęcimia.

Darmowe miejsca parkingowe znajdują się na chodniku u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Mayzla zaraz przy Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu. Pozostawiając tam swój samochód nie dostaniesz mandatu za złe parkowanie, ale także nie będziesz zmuszony uiścić opłat za parkowanie w centrum Starego Miasta.

Czy tak można? O komentarz poprosiliśmy Straż Miejską w Oświęcimiu:

Teren u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Mayzla nie jest objęty strefą płatnego postoju. Parkowanie pojazdów na chodniku jest dozwolone wówczas gdy pojazd którego masa nie przekracza 2,5 t:

  • zatrzymuje się na nim kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu,
  • jeżeli nie obowiązuje w tym miejscu zakaz zatrzymania się i postoju,
  • jeżeli ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawić dla pieszych minimum 1,5 szerokości chodnika.

Na przedstawionej fotografii wszystkie te zasady zostały zachowane. Brak jest w związku z tym podstaw do podjęcia interwencji. Strażnicy Miejscy podczas wykonywania patroli zwracają uwagę na wszystkie przejawy nieprawidłowych postojów i podejmują stosowne działania względne kierowców popełniających wykroczenie.

Joanna Brania
Komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu

 

* Zdjęcie nadesłał jeden z naszych czytelników.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

36 komentarzy

  1. @Anonim. Wskazałem tylko przepisy z których wynika jasny przekaz. Przy drogach wjazdowych na teren Sądu nie ma znaków „Strefa zamieszkania” ani zwrotnie „Koniec strefy zamieszkania, ale kierowcy samochodów osobowych potrafią parkować również w głębi chodnika na wysokości sklepów ABC czy lokalu po byłym Stylu. Jazda po chodniku i …. odsyłam do taryfikatora. W tym co pisze Masterkosa przywołując art 49 PRD też jest dużo racji. To że ktoś parkuje bezkarnie przy dawnym Zbyszku jest jego fartem. Wyjeżdzając z tamtego miejsca przy nakazie skrętu w prawo potrafią z Solskiego skręcać bezpośrednio w lewo przez linie ciągłe w kierunku mostu. Kiedyś przy Dąbrowskiego na wysokości US często stała drogówka. To było kiedyś.

  2. @Mieszkaniec
    nie odpowiada, nie czytaj, nie komentuj, oszczędzisz wszystkim czytającym, żeś mądry inaczej.

  3. Ludzie o co się czepiać tam i tak stoją tylko prawnicy, a jak wiadomo oni mandatów przyjmować nie muszą. Straż miejska nie ma uprawnień do karania wykroczeń popełnionych w ruchu czyli za jazdę po chodniku może ukarać tylko policja czy ktoś ich tam kiedyś widział. Przejście dla pieszych 1,5 m jest jest więc korzystać bez przeszkód mogą prawda. Z tego co tu czytam teren należy do Sądu więc też bym się zastanowił czy w ogóle SM może tam podejmować jakiekolwiek interwencje. Wielka mi sprawa bo kilka samochodów stoi przy czym nikomu nie przeszkadza. Sztuczne szukanie problemów przez autora tekstu jak by w mieście nie było już ciekawszych rzeczy do opisania.

  4. Ależ komentujący dali się nabrać. Przecież pani komendant nie przekazała tej informacji po to aby zaistnieć. Nie jest to też promocja tych paru miejsc parkingowych. Jest to prowokacja w celu sprawdzenia znajomości przepisów oraz zainspirowania do ich zgłębienia przez niektórych co zapomnieli. Proszę też nie dać się zwieść, że to co napisano może być wykładnią prawa. Pani Komendant dobrze wie, że nie może zmienić regulacji ustawowych. Z pewnością chciała delikatnie ostrzec tam parkujących, że mogą wkrótce szukać swoich aut na policyjnych parkingach. Wiemy jak trudna jest służba straży miejskiej i jej spontaniczna działalność wykluczająca zarazem zauważanie wielu ciągłych nieprawidłowości prawie pod nosem.

  5. a jazda po chodniku jest dozwolona ? hahaha
    Najpierw komendant pożal się boże ichnowski a teraz szeregowa brania…
    zlikwidować te nikomu nie potrzebną straż miejską !

  6. @Zuza

    Od strony ul. Dąbrowskiego pracownicy sądu mogą wjeżdżać na teren parkingu znajdującego się za bydunkiem sklepu (była „witaminka”) . Tam mogą parkować legalnie.

    Parkowanie na terenie widocznym na zdjęciu jest niezgodne z prawem nawet jesli pracujesz w NASA

  7. No i zgodnie z prawem na chodniku przy krawędzi jezdni (drogi wjazdowej na zaplecze budynku Sądu) stanie hipotetycznie jeden pracownik Sądu. Postoje pojazdów w głębi chodnika będą niezgodne z prawem.

  8. Jak straż miejska czy policja może wiedzieć czy jestem pracownikiem sądu czy nie? Jeśli tam wjedziesz z odpowiedniej strony jest to super legalne.

  9. Napisano to już prawie 10 godzin wcześniej. Czytaj komentarze innych. 🙂

  10. To miło, że Pan Prezydent „zezwolił” na parkowanie w tym miejscu. Tyle, że nie jest właścicielem tego terenu, jako Gmina Miasto Oświęcim, a tym bardziej jako osoba fizyczna. Wszak już Statuty Kazimierza Wielkiego jasno przewidywały, że potomkowie pańszczyźnianych chłopów kęckich, łęckich i grojeckich nie mogą dziedziczyć dóbr tabularnych imających się własnością ku Księstwu Oświęcimskiemu. Również i Skarb Państwa nie ma uprawnień właścicielskich względem tego gruntu. Stary Eugeniusz doskonale pamięta właściciela z początku wieku poprzedniego, choć nie zna miejsca zamieszkania jego spadkobierców. Skoro jednak Oni nie zgłaszają roszczeń, to można póki co parkować i nie potrzeba ku temu zezwolenia jakichkolwiek władz. No dobra, nie tak całkiem. Zgodnie z przepisami tylko na dwóch miejscach przylegających do ul. Mayzla. Od strony tej uliczki w kierunku sądu już nie, z uwagi na tabliczkę pod znakiem. Na pozostałych miejscach nie wolno już wcale, bowiem by do nich dojechać konieczny jest przejazd po chodniku dla pieszych, a to jest bezwzględnie zakazane. Pozdrawiam Państwa Komentujących!

  11. Aaaale powiedzcie mi mądrale, jakie to ma teraz znaczenie? I tak przecież wszystko na Starym Mieście jest pozamykane.

  12. @tom
    przykłady można mnożyć, choćby:
    a) Klasztorna – nie ma miejsc wyznaczonych, każdy samochód stojący wzdłuż ulicy stoi nieprawidłowo
    b) Zaborska – wysepka, tuż przy Urzędzie miasta – brak miejsc wyznaczonych a samochody stoją,
    c) Mały Rynek – samochody poza miejscami wyznaczonymi, w tym autko współwłaściciela jednego ze sklepów
    d) Stolarska – po obu stronach
    itd, itp …
    a pani Brania publicznie kłamie, cyt, „Strażnicy Miejscy podczas wykonywania patroli zwracają uwagę na wszystkie przejawy nieprawidłowych postojów i podejmują stosowne działania względne kierowców popełniających wykroczenie.”
    i co? i nic … 🙂

  13. czyli tym sposobem i na płycie rynku mogę zaparkować byle by zostawić 1,5m dla pieszych.
    skoro tu strefa i tam strefa….

    p.s.
    A co z pojazdami parkowanymi na ul. Solskiego na chodniku obok kebaba i sypiącej się kamienicy?

  14. Dla mnie nie ma znaczenia czy komendant SM walnęła bąka czy babola publicznie, w swoim gabinecie czy w domu. Liczy się skutek, bezpłatne parkowanie w tym miejscu.

  15. @Marek

    Nie rozumiem do czego zmierzasz…

    Mi wystarczy że Pani komendant walnęła sporego babola i to publicznie.
    Nie muszę wdawać się w szczegóły.

  16. @masterkosa
    cyt.”Kwestię znajomości przepisów w wydaniu Pani komendant pozostawiam bez komentarza…” ależ nie zostawiaj, powiedz, ile błędów może bezkarnie popełnić pani komendant w takim oświadczeniu?

  17. @Marek

    Na to właśnie starałem sie zwrócić uwagę w moich komentarzach.

    Kwestię znajomości przepisów w wydaniu Pani komendant pozostawiam bez komentarza…

  18. Nie dajcie sobie wmówić, że parkowanie w tym miejscu jest zakazane, ponieważ narusza jakiś przepis z 1980 roku. Wyższym sferom, owe miejsca po prostu się należą. Quae sunt caesaris, caesari; et quae sunt Dei, Deo.

  19. @masterkosa
    jakby nie patrzeć, postój na miejscu widocznym na zdjęciu jest zabroniony. Oświadczenie pani Joanny Brani kompromituje ją, kompromituje Straż a pośrednio również Prezydenta Miasta. Można by pokusić się pytanie – le błędów może bezkarnie popełnić urzędnik wysokiego szczebla w jednym oświadczeniu?
    Ja widze trzy błędy formalne i co najmniej jeden interpretacyjny i co? Pewnie nawet nikt asi nie zwróci uwagi na to, że dziewczynka plecie głupstwa publicznie.

  20. @ @masterkosa raz jeszcze

    Od strony ul. Dąbrowskiego teren ten jest odgrodzony słupkami. Na wjezdzie stoi znak B-1 zakaz ruchu z informacją „nie dotyczy pracowników sądu”…
    Wszystko w tym temacie.

    Zdrowia życzę…

  21. @masterkosa

    Doczytaj kolego zanim sie wypowiesz.

    Ten znak dotyczy calego obszaru (strefy) aż do miejsca ustawienia znaku D-41.
    Jesli szachy znasz tak jak przepisy ruchu drogowego to lepiej nie nie graj…

  22. Ten znak dotyczy ul. Mayzla, natomiast chodnik jest przy ulicy Dąbrowskiego, a tam nie ma strefy. Szach Mat…

  23. Rozumiem, że parkowanie samochodów pod oknami budynku Sądu w odległości 0,5-1 m jest również dozwolone prawem. Nie są to co prawda mieszkania ale okna budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dla zgrupowania od 5 do 60 stanowisk parkingowych włącznie — odległość 10 m od okien.

  24. Kilka metrów wczesniej znajduje się znak D40 – strefa zamieszkania.

    Pozostawienie pojazdu w innym miejscu niż wyznaczonym do postoju stanowi wykroczenie określone w art. 97 lub 90 Kodeksu wykroczeń w związku z naruszeniem art. 49 ust. 2 pkt 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 17.10.2018 r. poz. 1990 z późn. zm.) – „zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu”.
    Nawet jesli na chodniku zostalo 1,5 m to parkowanie tam jest niedozwolone. Mandat 100 PLN.

    Dziękuję za uwagę…

  25. Człowieku, WRD zajęty jest przygotowywaniem poważniejszych akcji, zbliża się 10 kwietnia…

    Natomiast, właśnie takie, lewicowe podejście do litery prawa jest nam potrzebne na świecie. Czy na tym chodniku, kiedykolwiek ktoś został potrącony przez samochód? Nigdy do tego nie doszło. Zatem kończąc tą krótką dywagację, zgodnie z lewicowym wyznacznikiem prawa, zastanówmy się czy czerwony kolor powinien zabrać przejścia pieszemu przez pustą jezdnię, czy tylko ostrzegać…

  26. Czy WRD Komendy Powiatowej Policji też ma takie zdanie w opisanym temacie? Dla mnie opinia Drogówki będzie wiążąca. Może Redakcja zapyta.

  27. Pani komendant, proszę nie przejmować się różnymi opiniami czytelników portalu, interpretacja prawa jest różna, ważne że jako obywatel miasta i kierowca mam opinię prawną komendanta straży miejskiej, która umożliwia parkowanie w tym miejscu. Czy to jest legalne? Za 15 lat sąd to osądzi…

  28. Dziękuję za informację, już wiem gdzie będę parkować swój samochód za dziękuję. PS pracownicy sądu nie będą zachwyceni… demokracja psia kośc!

  29. 1. Ile z tych samochodów na zdjęciu dokonuje „postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego” czyli w sposób wskazany w Prawie o ruchu drogowym?
    2. „. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2,zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, ”
    Ile z tych samochodów dokonuje postoju na chodniku przy krawędzi jezdni?
    W myśl taryfikatora mandatów:
    „Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem silnikowym” może skończyć się mandatem w wysokości 250 zł. Do tego należy dołożyć 5 punktów karnych.
    Jak dojechano na te „wzorcowe” miejsca by „prawidłowo zaparkować”? Drony je tam postawiły?

  30. Pani Brania publicznie pokazała, że nie zna przepisów które ma egzekwować. Wszystkie samochody widoczne na zdjęciu naruszają przepisy w zakresie postoju pojazdów. Art.49.1 prd.

Send this to a friend