Informacje

OŚWIĘCIM. PKP PLK udostępniła samochody na potrzeby służby zdrowia

87 samochodów udostępniają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na potrzeby służby zdrowia. Auta służą personelowi walczącemu z koronawirusem w całym kraju, m.in. Krakowie, Białymstoku, Oświęcimiu, Łodzi. Wsparcie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Spółek z Grupy Kapitałowej PLK to również 4 mln zł na sprzęt medyczny.

Samochody udostępniane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w dyspozycji wojewodów. Auta wspierają bieżącą działalności służb medycznych, które walczą z pandemią koronawirusa. Pojazdy służą m.in. do przewozu osób i sprzętu medycznego oraz środków zabezpieczenia sanitarnego. Przekazane m.in. busy są wsparciem dla realizacji pilnych potrzeby szpitali.

– Udostępnione przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pojazdy są pomocą dla pracowników szpitali i placówek medycznych, którzy codziennie ratują ludzkie życie i zdrowie. Jako Grupa Kapitałowa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poza udostępnieniem samochodów wspieramy też służbę zdrowia pomocą finansową w wysokości 4 mln zł – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Użyczone już przez PLK samochody służą m.in. szpitalom, instytutom i ośrodkom opieki zdrowotnej w Krakowie, Białymstoku, Oświęcimiu, Łodzi, Słupsku, Lublińcu, Bochni, Gorlicach, Nowych Tagu i Bydgoszczy.

Wczoraj auta trafiły do szpitali na Dolnym Śląsku – w Dzierżoniowie i Lubaniu Śląskim oraz do Milickiego Centrum Zdrowia. Z samochodów korzysta również Nowy Szpital w Świebodzinie, Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz szpital w Krasnymstawie w woj. lubelskim. Dziś samochód został udostępniony dla Regionalnego Centrum Zdrowia Sp. z o.o w Lubinie.

Wsparcie PLK w przeciwdziałaniu skutkom epidemii

PLK zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy w okresie od 13 marca do odwołania. Ponadto od 14 marca również do odwołania przewoźnicy kolejowi nie będą obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym i/lub zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy.

PLK obniżyły o 80 procent opłaty najemcom działającym w obszarze dworców, peronów, przejść.

Straż Ochrony Kolei jest na pierwszej linii działań z epidemią, na bieżąco współpracuje z przewoźnikami oraz służbami porządkowymi i sanitarnymi w sytuacjach związanych z ochroną zdrowia w podróży, podczas przewozów ładunków i na terenach kolejowych. Od początku działań antywirusowych funkcjonariusze SOK współpracują m.in. z Policją i Strażą Graniczną służbami wojewodów.

PKP PLK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend