Kultura

OŚWIĘCIM. Tunele pod zamkiem już gotowe do zwiedzania

Tunele pod wzgórzem zamkowym są gotowe do zwiedzania. Końcowe odbiory prac związanych z wykonaniem dodatkowego wyjścia, niezbędnego ze względów bezpieczeństwa oraz aranżacją multimediów odbyły się 17 kwietnia. Otwarcie tuneli będzie zależne od decyzji rządu  dopuszczających wznowienie działalności muzeów. – Cieszę się, że w Oświęcimiu przybywa ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Teraz przyszedł czas na udostępnienie tuneli pod zamkiem. Podziemne zwiedzanie uatrakcyjni multimedialna trasa turystyczna, która przybliży zwiedzającym okres I wojny światowej. Szczególnie polecam tym, którzy lubią interaktywne poznawanie historii – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Podkreśla też, że miasto pozyskało dofinansowanie unijne do inwestycji.

Tunele pod zamkiem to nieznana część historii Oświęcimia. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940 – 44 w czasie II wojny światowej. W ich wnętrzach przygotowano Interaktywną Trasę Historyczną, która przeniesie zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Józefa Piłsudskiego. Historia tego okresu została zaprezentowana przy 20 multimedialnych stanowiskach. Uzupełnieniem będzie krótki film, przedstawiający oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterami są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik bitwy prusko-austriackiej o dworzec w Oświęcimiu w 1866 r. oraz jego wnuk Ignacy Kruczała.

Udostępnienie podziemi turystom jest częścią większego projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły, a także podniesienie atrakcyjności turystycznej Starego Miasta w Oświęcimiu.

Całość prac obejmujących zabezpieczenie wzgórza zamkowego i przygotowanie do zwiedzania podziemnych tuneli zamknęło się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. @Observer
    Eugeniusz przynajmmniej zaczął merytorycznie, czyli od krytyki wywalenia pieniędzy publicznych na wątpliwie historyczne podziemia. Natomiast ty – to już tylko bluzg.

  2. do @Eugeniusz

    Myślałem, że masz jakiś problem psychiczny, ale nie, myliłem się. Ty jestes po prostu beznadziejnie głupi!

  3. @Ula

    Trudno powiedzieć bo nie oglądam tvp info. Martwisz się, że cię nie zaproszono?

  4. Jesteśmy jednak narodem malkontentów i narzekaczy, a może taka atrakcja pozostanie odwiedzającym dzieciom w pamięci, być może dowiedzą się czegoś o okresie I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Pozdrawiam!

  5. Czy wczoraj z tvnazi znowu obchodzili urodziny Adolfa H.? Tak tylko pytam retorycznie.

  6. To akurat głupio wydane pieniądze. Kto i po co miałby to zwiedzać. Jakie to ma znaczenie historyczne? Równie dobrze mógłbym zaprosić do zwiedzenia mojej piwnicy, bo też jest pod ziemią. Klapa Panie Prezydencie. Na dodatek niezawodni „Trzej Muszkieterowie” z PISS zapewne napiszą list otwarty w tej sprawie. Czarno to widzę. Zawsze jednak ciekawi mnie od czego doktorem jest Pan Przewoźnik. I czy zna obce języki, w których nie będą nam narzucać, jak mówił klasyk z Krakowskiego Przedmieścia. Gdyby znał, zrozumiałby coś z powyższego, ładnie ukrytego. Dobra, koniec pisania, w Kurwizji wiadomości lecą, dowiem się prawdy…

Send this to a friend