Informacje

OŚWIĘCIM. Park na Zasolu powstanie do końca tego roku

Jeszcze w tym roku park znajdujący się pomiędzy ulicami: Więźniów Oświęcimia i Obozową zostanie poszerzony i zadrzewiony w taki sposób, aby powstało naturalne przejście między Miejscem Pamięci, a osiedlem Zasole. Ustawiony zostanie niewielki obelisk poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu. Teren będzie oświetlony i monitorowany. Przy alejkach spacerowych ustawione zostaną ławki. Znajdzie się tam też plac zabaw dla najmłodszych. – Trzy lata temu zagospodarowaliśmy blisko 1 ha zaniedbanego terenu pod rekreację i wypoczynek. Ta część osiedla zupełnie się zmieniła. Miejsce podoba się mieszkańcom, którzy chętnie z niego korzystają. Przyszła więc pora, aby zadbać o przyległą przestrzeń, która stanie się mocno zadrzewioną osiedlową strefą. Będzie sprzyjać spacerom, ale też refleksji, bowiem w wydzielonej Alei Drzew Pokoju znajdzie się 17 drzew z miast symboli szczególnie naznaczonych historią – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwieru.

Prace przy zagospodarowaniu drugiej części parku ruszą w czerwcu, a ich efekty będzie można zobaczyć pod koniec roku. Inwestycja jest dofinansowana w ramach VI edycji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Całość według projektu ma kosztować ok. 1,8 mln zł. Z programu na ten cel trafi 1,4 mln zł.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. Mam odpowiedź dla Pana Anonima: Chwierut nie ma nic do Dworcowej, ponieważ jest to droga 1884K – powiatowa.
    Aaaa, to przepraszam, nie wiedziałem, pomyliłem się – odpowiedział p. Anonim

  2. Mam pytanie do Pana Prezydenta: czy próbował Pan przejść na druga stronę ulicy Dworcowej, Cynkowej, Prusa „szczycie powrotów z pracy”. Życzę powodzenia! Przejście na drugą stronę wiąże się z utratą zdrowia – ciężkim kalectwem. Dlaczego urzędnik odpowiedzialny za bezpieczeństwo w tej sprawie się nie wypowie! Pani Margol jeszcze za czasów dawnych próbowała załatwić w tym miejscu „przejście dla pieszych”. Była powołana komisji i….. nic! Beztroska pańskich urzędników do dzisiaj nie pozwala tego zrealizować! Co na to Rada Zasole
    na czele z Przewodniczącym – nic. Podejrzewam że nie wie o tym!

  3. cyt „zostanie poszerzony i zadrzewiony w taki sposób, aby powstało naturalne przejście między Miejscem Pamięci, a osiedlem Zasole”.

    A ludziska myślały że to dla nich 🙂

  4. A o jakiś przykład inwestycji prorozwojowej, jaką miasto powinno zbudować – mogę prosić? Oświęcimskie centrum lotów kosmicznych?

  5. A potrafisz czytać ze zrozumieniem? Spróbuj, w razie czego pomogę.

  6. Bede musial druga sterte zrobic, bo pierwsza idzie na rozpalke…

  7. Na wizualizacji drzew jest sporo, ale w artykule napisali, ze bedzie 17…

  8. @mirabelka

    Zapomnij, takich pozycji nie ma w słowniku ludzi którzy rządzą Osw i (co gorsza) w słowniku tych którzy na nich głosują. Gdyby były to by nie byli tu gdzie są. Marks pisał, że głównym problemem klasy robotniczej (współcześnie należy to rozciągnąć na całe społeczeństwo, bo klasyczna klasa robotnicza praktycznie zanikła) jest to, że nie potrafi zdefiniować gdzie leżą jej interesy klasowe. I w Osw to świetnie widać.

    W innym wątku ludzie tutaj się żalą, że w Synthosie mało płacą. Ale nie widzą mechanizmu, który do tego prowadzi. Kapitał płaci tak mało jak tylko może i tak dużo jak musi. Synthos wie, że w Osw nie ma poważnych konkurentów na rynku pracy. I ten fakt wykorzystuje. Byliby głupi gdyby tego nie zrobili. Natomiast głupi są ci, którzy godzą się by pieniądze z ich podatków szły na wymianę co 3 lata asfaltu i chodników na tych samych ulicach, kwiaty na rondach za kilkaset tysięcy itd. itp. zamiast na inwestycje prorozwojowe, które w ostatecznym rozrachunku stworzyłyby lepiej płatne miejsca pracy. Lepiej wykształceni pracownicy mogą realizować bardziej odpowiedzialne zadania w łańcuchu dostaw (czy wręcz w światowym podziale pracy) i inkasować za to wyższe wynarodzenia. Wówczas nawet ci słabiej wykształceni zyskują bo, nawet o tym nie wiedząc, zaczynają pracować w środowisku, w którym praca jest generalnie droższa. I to jest powód, dla którego robotnik holenderski wykonujący identyczną pracę co polski zarabia 3x więcej.

    Krótko mówiąc, żeby Synthos płacił więcej musi odczuwać presję ze strony innych, lepiej płacących, pracodawców. Tych w Osw nie ma (w ogóle można odnieść wrażenie, że brak w mieście wysokopłatnych miejsc pracy nie jest dla wyborców problemem) i koło się zamyka.

  9. ile miejsc pracy i jakie korzyści ekonomiczne przysporzy ta inwestycja

  10. Już teraz będziesz wiedział do czego używać gazety „Głos Ziemi Oświęcimskiej”.

  11. Wiecej drzew! Co z tego, ze bedzie lawka jak nie bedzie sie dalo na niej usiasc w lecie, zeby d**y nie sparzyc…

  12. Panie Kochany, a dałoby się tak by grupy językowe w szkołach podstawowych były mniejsze ? Obecnie po 8 latach „oświęcimskiego angielskiego” dziecka nie umieją zdania sklecić. Albo żeby dziecko mogło wybrać język obcy w liceum i nie trzeba go było zapisywać do liceum w Tychach tylko po to by w mat-fizie mogło wybrać francuski albo hiszpański jako drugi język ?

    Ja wiem, że to nie są rzeczy z betonu i wiem, że proszę o rzeczy na granicy ludzkich możliwości ale może jednak ?

    Z góry dziękuję.

Send this to a friend