Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Masz pomysł? Zgłoś go do miejskiego banku projektów

W Oświęcimiu trwają prace nad Strategią Rozwoju Oświęcimia do 2030. – Poprzednia strategia zakończyła się w 2020 roku. Obecny dokument ponownie zbiega się z okresem aplikowania o środki unijne, które pozyskuje Polska, stąd chcemy dopasować go do Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego. Można więc powiedzieć, że przygotowujemy projekty na nową dekadę. Trudno jest myśleć o przyszłości miasta, o zapewnieniu dobrego życia mieszkańcom, jeśli nie ma jasno określonych celów i kierunków rozwojowych w różnych obszarach – uważa prezydent Janusz Chwierut.

Jak podkreśla miasto ma jeszcze wiele przedsięwzięć, które ukończy w najbliższym czasie. Wśród nich dominują przebudowy dróg, są też projekty społeczne, jak budowa żłobka wraz z przedszkolem na osiedlu Stare Stawy czy zagospodarowanie drugiej części parku na Zasolu. – W ostatnim czasie zmieniliśmy razem Oświęcim, a teraz musimy myśleć o naszym Oświęcimiu w 2030 roku. W nowej perspektywie rozważamy przebudowę hali lodowej, to temat, który jest zgłaszany od lat przez różne środowiska. Planujemy przygotowanie otwartego kąpieliska, stworzenie możliwości rekreacji i wypoczynku wykorzystując przestrzeń wokół krytej pływalni. Przy tej okazji nie chcemy zgubić tego, co moim zdaniem jest najważniejsze, czyli aktywności i pomysłowości nas wszystkich – wyjaśnia. Zdaniem prezydenta nowa dekada ma być wspólnym pomysłem na Oświęcim. – Inwencja, kreatywność i zaangażowanie w sprawy miasta jest bardzo ważna, tym bardziej, że strategia jest dokumentem, który ma być stworzony wspólnie przez samorząd,  instytucje oraz mieszkańców. Mamy wiele różnego rodzaju projektów, ale nie chcemy się ograniczać tylko do nich. Znając naszych mieszkańców wiemy, że mają swoje przemyślenia, propozycje, wizje rozwoju miasta i warto te pomysły wykorzystać – mówi.

Miasto przygotowało więc Bank Projektów, do którego można składać swoje pomysły za pośrednictwem specjalnie stworzonej ankiety na stronie internetowej miasta. – Każdy może swój pomysł przedstawić i krótko go opisać. Dla nas jest to cenna informacja, którą będziemy starli się uwzględnić w strategii. Warto też podkreślić, że dokument będzie konsultowany ze społecznością miasta. Zapraszam więc mieszkańców Oświęcimia, aby skorzystali z takiej możliwości i złożyli swoje propozycje. Wykorzystajmy ten wielki potencjał, który drzemie w nas wszystkich i stwórzmy dokument, który będzie naszą wspólną wizją miasta na kolejne dziesięć lat. W ostatnich latach osiągnęliśmy już wiele, jednak nasze inicjatywy i pomysłowość pozwolą nam stworzyć Oświęcim naszych marzeń. Taki, jaki chcemy zobaczyć w 2030 roku – zachęca prezydent.

 

Ankieta dostępna jest na stronie internetowej miasta um.oswiecim.pl w zakładce Bank Projektów w ramach Strategii Rozwoju Miasta 2021 -2030.

 

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Władza dzielnie walczy z problemami, które sama stworzyła. Do początku czerwca trawa w większości terenów zielonych miasta była po pas (albo wyższa). No to mamy skutki.

  2. @Ranyściewy – to nie kwestia „odrąbania”, komary gryzą bez podziału na przynależność polityczną. Jakoś ani ja, ani nikt z moich znajomych jako mieszkańcy tego grodu nie jesteśmy beneficjentami oprysków i zamgławiania przeciw komarom, chociaż mieszkamy w różnych jego dzielnicach. Przypadek? W poprzednich latach nie było lepiej. Zdjęcia w necie pokazują zamgławianie na Bulwarach, sam byłem świadkiem zamgławiania ul. Legionów przed Live Festival (przed kilku laty). Teraz: zero. Dla kogo ta usługa? Dla miejskich imprez i kilku pasaży? Zgaduję, że przed Tygodniem Kultury Beskidzkiej OCK i estrada zostaną spowite tajemniczą mgłą. Cóż, dla wszystkich usługi nie starczyło.

  3. Czytelniku kochany powiedz szczerze – odrąbało Ci? Klika Chwieruta odkomarza tylko tam, gdzie peło dostało większość głosów, a tem gdzie głosowały pisiory, są za karę kłute przez komarzyce?

  4. Należy przebudować jeszcze raz wszystkie drogi i ronda. To powinno wystarczyć na pozbycie się całej kasy. Również tej z OSPRu.

    I po problemie.

    PS: Gdyby cudem coś zostało to można posadzić więcej kwiatków.

  5. Zacznijcie od rzeczy najprostszych. Bujacie w obłokach ze strategiami czy bankami projektów a głupich komarów nie potraficie się pozbyć. No chyba że to usługa wykonana tylko dla tych „właściwych” okręgów wyborczych? Jeżeli odkomarzanie od 8 czy 9 czerwca przynosi tak mierne efekty to ktoś tam przyciął niezłego komara w UM. Dla kogo była ta usługa bo chyba nie dla mieszkańców?

Send this to a friend