Park na Zasolu znacznie się powiększył. Całość ma w sumie blisko 2,5 ha. Pierwsza część parku powstała cztery lata temu. Zagospodarowano wówczas blisko 1 ha zaniedbanego terenu, położonego w pobliżu osiedla mieszkaniowego. Nadano mu funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. W tym roku samorząd miasta zdecydował o zagospodarowaniu pozostałej powierzchni. Dlatego przestrzeń do spotkań i rekreacji została poszerzona, zasadzono kwiaty i drzewa. Ustawiono też niewielki obelisk poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu. Przy alejkach spacerowych są ławki. W nowej części parku jest plac do zabawy dla najmłodszych. Pomyślano też o przygotowaniu miejsca na spotkania mieszkańców. – Park na Zasolu stanowi teraz jedną całość i daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu mieszkańcom. Szukaliśmy takich rozwiązań, by zagospodarować go pod kątem rekreacji oraz sposobności do wyciszenia i refleksji dla osób odwiedzających pobliskie Miejsce Pamięci – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
W wydzielonej części parku powstaje Aleja Drzew Pamięci, w której pojawią się kolejne drzewa z miast naznaczonych tragiczną historią. Na razie są dwa. Jedno z baskijskiej Guerniki oraz z niemieckiego Dachau. – W przyszłym roku chcemy zasadzić kolejne z Hiroszimy i Sarajewa. W sumie będzie tu 17 drzew symboli. Aleję zamyka obelisk przybliżający sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. To będzie też ważne miejsce z punktu widzenia pamięci, zadań, które miasto w tym obszarze realizuje – mówi prezydent.
Zagospodarowanie tej części kosztuje ponad 1,6 mln zł. Miasto pozyskało na inwestycję ok. 1,3 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. – Park zrealizowaliśmy w ramach programu rządowego, który liczy już 25 lat. W tym czasie w różnych częściach miasta powstały inwestycje, które mają pomóc miastu w wypełnianiu roli strażnika Miejsca Pamięci, a jednocześnie podnosić poziom i jakość życia oświęcimian. Myślę, że park stanie się ważnym miejscem dla zasolan i mieszkańców miasta, będzie też atrakcyjną ofertą dla turystów odwiedzających Muzeum Auschwitz. Zwłaszcza, że za trzy lata powstanie nowe miejsce obsługi zwiedzających muzeum przy ul. Więźniów Oświęcimia – kończy.
UM Oświęcim
@Oświęcimiain
Wychowywałem się na Górnickiego…
Ale „małpi gaj” zawsze był tylko jeden.
@Lokals
cyt.”Napisanie więc, że to „samorząd miasta zdecydował” o czymś tam, musiałoby zostać poparte jakimś rodzajem bezpośredniego udziału w tej decyzji mieszkańców.”
Przeczytaj rozdział 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i przestać opowiadać banialuki.
@Oświęcimiain
Tereny przyległe do ulicy tysiąclecia. Miedzy lodowiskiem a ZUKiem. Wpisz w mapy ci znajdzie…
Co to jest Małpi Gaj – ten las nad Sołą?
robią parki robią a w małpim gaju dalej dzicz
Bardzo fajny park. Prosimy o więcej. Gdzieś na Starych Stawach?
Byla łąka z 2 wydeptanymi sciezkami… Sa normalne alejki z lawkami, kwiaty, jakies drzewa…Uczczono rowniez patrona pobliskiego osiedla…super.
Przypomnij sobie te wszystkie narzekania, że drzewa są za wysokie, że zacienają mieszkania na parterze, gałęzie na samochody spadają, na dziecko może jakaś spaść i że liście trzeba ciągle zamiatać, itp.
Ja 3.1415erd… ten znowu z PiSem. Gdybym miał taki łeb jak ty to bym na nim siedział.
Jak pis sadzi las, to wielkie drzewa od razu wyrastają.
Park od zawsze kojarzył mi się z drzewami i zacienieniem. Nasze miasto jest jakieś wyjątkowe i buduje się w nim parki bez drzew albo z ich minimalną ilością, a jeśli już to są to odmiany karłowate.
Druga sprawa. Jeśli ktoś pisze o samorządzie miasta, to niech wie, że samorząd tworzymy my, mieszkańcy. Napisanie więc, że to „samorząd miasta zdecydował” o czymś tam, musiałoby zostać poparte jakimś rodzajem bezpośredniego udziału w tej decyzji mieszkańców. Nie kojarzę by tak było w tym przypadku, jak i w wielu, wielu innych. Niestety.
Łał, 2,5 ha parku ! Rzucam robotę w Niemczech i wracam do Osw.
@Od pis te nie pochodzą od naszego rządu tylko od nas. To my płacimy podatki. Rząd je tylko dzieli i część z nich wysyła do Torunia bez naszej zgody. Jeżeli twierdzisz, że rząd jest taki łaskawy, to dlaczego ludzie muszą robić zbiórki na leczenie chorych dzieci?
A to z OSPR? Od tego „złodziejskiego” rzadu? Jak to? Trzeba było oddać te pieniądze!
TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis,