Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą śledczy skutecznie izolują sprawców zagrażających życiu lub zdrowiu swoich najbliższych. Przekonał się o tym 49 – letni mieszkaniec gminy Przeciszów podejrzany o znęcanie nad rodziną wobec którego Sąd orzekł trzymiesięczny areszt tymczasowy.
W ubiegłą niedzielę (02.01.2022) tuż przed godzinną 17 policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Przeciszów. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali nietrzeźwego agresora jego 48 – letnią żonę, dwoje ich nastoletnich dzieci oraz 85 – letnią matkę.
Policjanci ustalili, że 49 – latek stosował wobec rodziny przemoc fizyczną, psychiczną oraz groźby karalne w związku z tym mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.
Następnie sprawę przejęli zatorscy kryminalni. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące o tym że 49 – latek od blisko roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz dziećmi, a także nad swoją matką. W związku z powyższym akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
We wtorek (4.01.br.) po południu zatrzymany został doprowadzony przed oblicze prokuratora, który przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego oraz psychicznego nad rodziną. Ponadto mając na względzie ochronę pokrzywdzonych prokurator zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.
Tego samego popołudnia wprost z Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zatrzymany został doprowadzony do oświęcimskiego Sądu Rejonowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo:
telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 74 573; adres E-mail: wsparcie@akcja.pl
Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych.
KPP Oświęcim