Informacje

OŚWIĘCIM. Mer Sambora prosi o pomoc. Lista potrzebnych rzeczy

Sambor / Ukraina

Miasto Oświęcim ogłasza akcję pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego Sambor na Ukrainie. 28 lutego mer Sambor przesłał do Urzędu Miasta Oświęcim prośbę o wsparcie z listą konkretnych rzeczy, których potrzebują nasi przyjaciele w Samborze.

Zapraszamy oświęcimian o dołączenie do tej akcji. Rzeczy nowe i zapakowane można przynosić do Oświęcimskiego Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24, w godzinach od 8 do 20. Wśród najpotrzebniejszych potrzeb są:

  • koce termiczne,
  • śpiwory,
  • karimaty,
  • materace,
  • ręczniki,
  • kosmetyki,
  • pasty do zębów,
  • szczoteczki do zębów,
  • ręczniki papierowe,
  • środki antyseptyczne itp,
  • łóżka rozkładane,
  • zestawy pościeli,
  • kołdry,
  • ręczniki,
  • wiadra,
  • beczki o pojemności 30-60 litrów,
  • środki dezynfekujące,
  • suche, gotowe do jedzenia produkty, konserwy,
  • generatory elektryczne,
  • krótkofalówki,
  • buty trekkingowe,
  • kamery termowizyjne
  • lekarstwa.

W najbliższych dniach planowany jest transport tych rzeczy do Sambora.

W Oświęcimiu prowadzona jest także zbiórka pieniędzy na pomoc Polakom i Ukraińcom mieszkającym w Samborze. Organizatorem akcji jest Klub „Samborzan” posiadający konto w Banku Pekao SA O/Oświęcim nr 71 1240 4155 1111 0010 3890 3651. Zebrane pieniądze poprzez Dom Polski, Towarzystwo Kultury Polskiej i Dom Zakonny w Samborze trafią do najbardziej potrzebujących.

Foto: wikipedia

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

  1. Wydaję mi się, że nie zmienimy mentalności nacjonalistów-neobanderowców na zachodniej Ukrainie nawet okazując obecnie tak dużą pomoc Ukraińcom, stąd też musimy pamiętać o historii, bo inaczej kwestia czasu i zrobić będą chcieli to samo. A jeszcze im dawać pieniądze? No to jakiś ponury żart w tragicznych dniach toczącej się wojny.

  2. Pięknie się wpisujecie w rosyjską politykę dezinformacji. Putin wam za to postawi Sowietskoje Igristoje.

  3. Polska przekaże wszystko co trzeba ,to bezpieczny i bogaty kraj !

  4. To ruski śmierdzący troll.Nie warto ze śmieciem dyskutowac , bo tylko o skłócenie ludzi mu chodzi.Wyjątkowo nędzny okaz dwunożny.Paszoł ty w pissdu putinowski pachołq.Nie jesteś w stanie niczego tu osiągnąć takimi tanimi zagrywkami. Budzisz tylko wstręt i odruchy wymiotne swoim tanim jątrzeniem 🙂

  5. Wiesz, w tym momencie mam w d. historię. W tym momencie jest teraźniejszość. A teraz właśnie Ukraińcy bohatersko walczą z jedynym wyobrażalnym wrogiem Polski – putinowską Rosją. Walczą i giną. Więc idi w ch.

  6. Nie mieszaj historii z teraźniejszością, ale pilnie doucz się w zakresie stosunków
    polsko-ukrainskich podczas drugiej wojny swiatowej, literatury na ten temat
    w Polsce jest bardzo dużo, tylko trzeba chcieć się z nią zapoznać i ją zrozumieć.

  7. To co byś chciał zrobić? Uciekającym z Ukrainy kobietom z dziećmi zrobiłbyś najpierw pogadankę o Wołyniu, a potem odesłał ich wszystkich z powrotem? Ale z ciebie wredna tępa dzida. Nie mam słów. Lub krótko i po żołniersku: idi na ch.

  8. Po pierwsze – małpka jest moja. Po drugie – włącz telewizor i pooglądaj sobie jak wyglądają bombardowane ukraińskie miasta. Po trzecie – przeciw rezolucji w ONZ-cie potępiającej Rosję za napaść na sąsiada głosowały tylko: sama Rosja, Białoruś, Erytrea, Syria i Korea Północna. W Polsce za Rosją są konfederaci, no i ty. Doborowe towarzystwo.

  9. „Drugowojenne waśnie polsko-ukraińskie” – trzeba zupełnie być niezorientowanym w temacie, żeby o wymordowaniu 130 tysięcy Polaków przez nacjonalistów ukraińskich podczas drugiej wojny światowej, cos takiego głupiego napisać.

  10. Widzę, że i tu dotarły rosyjskie trolle. A może to nasi rodzimi jurgieltnicy opłacani przez Rosję próbują poróżnić dwa narody. Jeżeli tak to są zdrajcami.

  11. W obecnym czasie tylko śmierdzący ruski troll albo kompletny tzw pożyteczny idiota wznieca temat drugowojennych waśni polsko-ukraińskich.Trzeciego wyjscia nie ma.

    Spytam wprost.Panie @”warto przypomniec”.Jestes kompletnym kretynem czy smierdzisz onucą?

  12. Wojna na Ukrainie staje się pretekstem do wyłudzenia pieniędzy. Oszuści m.in. rejestrują domeny, które podszywają się pod instytucje niosące pomoc.

    Chętnych do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie ostrzega się przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia pieniędzy. – alarmują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

  13. I to jest twój komentarz właśnie teraz, gdy ruska artyleria i rakiety piorą z całej siły w dzielnice mieszkaniowe Kijowa, Charkowa i innych ukraińskich miast?
    Nic nie jesteś „warty”.
    Nie chcesz pomagać uchodźcom? To nie. Ale przymknij się przynajmniej.

  14. Pomóc Ukraińcom trzeba, ale milczeć o tych bolesnych
    dla Polaków sprawach nie można.

  15. @warto przypomnieć
    Bandytów można znaleźć w każdym kraju. Umieszczając taki wpis, równie dobrze można powiedzieć jasno: nie pomogę. Ale w takim czasie chyba lepiej jedno i drugie przemilczeć.

  16. Pewien uczeń chciał powiedzieć Sokratesowi coś (zapewne ważnego) o jego przyjacielu. Filozof powstrzymał ucznia zadając mu trzy pytania:

    Czy jesteś absolutnie pewien, że to, co mi powiesz, jest prawdą?

    Co mi powiesz, jest dobre czy nie?

    Czy pomoże mi to, co musisz powiedzieć o moim przyjacielu?

    Z doświadczenia wiem, że stosowanie w praktyce owych „filtrów” Sokratesa nie jest łatwe. Ale nie zaszkodzi próbować.

  17. Ciepłe relacje, świadczące o polsko-ukraińskiej przyjaźni, łączą oświęcimian i samborzan. Tymczasem w Samborze ponad dziesięć lat temu odsłonięto pomnik Stefana Bandery. Stanął na placu Pamięci, sąsiadującym z ulicą Bandery.

    Współpraca Oświęcimia z ukraińskim Samborem ma już bogatą tradycję, wygląda na serdeczną i perspektywiczną.

    – Klub „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu prowadził, różnorodną działalność, zasługującą na duże uznanie, która ma na celu zbliżyć Polaków i Ukraińców oraz pomóc w nawiązywaniu dobrosąsiedzkich stosunków, tak potrzebnych dla obydwu narodów.

    – Tymczasem, 20 listopada 2011 r., w Samborze na Ziemi Lwowskiej odsłonięto pomnik Stefana Bandery. Pomnik ten powstał z inicjatywy Samborskiej Rady Miejskiej, Samborskiej Rady Rejonowej, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów oraz mera Sambora Tarasa Kopyliaka, który oświadczył, że pomnikiem Bandery zapoczątkowano budowę w Samborze placu poświęconego walczącym o wolność Ukrainy.

    Jak UPA w Samborze walczyło o wolność Ukrainy to o tym można przeczytać w książce lwowskiego historyka dr. Witalija Masłowskiego „Z kim i przeciw komu walczyli nacjonaliści ukraińscy w latach. II wojny światowej”.

    Poniższy fragment obrazuje także jak UPA postępowało z Ukraińcami, którzy myśleli inaczej. Sposoby mordowania przez UPA ofiar ukraińskich nie różniły się niczym od sposobów mordowania ofiar polskich i żydowskich.

    Pokazuje to jedna z historii przytoczonych w książce Masłowskiego: „7 lutego 1945 r. banderowcy złapali we wsi Staszewicze rejonu Stary Sambor w Lwowskiem nauczycielkę-aktywistkę Katerynę Szewczenko. Wyciągnęli ją na podwórze, przestrzelili obydwie nogi, żeby nie uciekła, a potem zaczęli torturować. Bandyci wykłuli jej oczy, po kawałeczku obcinali ręce, uszy, wargi, wyrwali z piersi serce, rozbili kolbą głowę, a potem ją poderżnęli”.

    26 października 1999 roku Witalij Masłowski znaleziony został nieprzytomny na klatce schodowej w bloku, w którym mieszkał we Lwowie. Zgon nastąpił 27 października w wyniku obrażeń ciała spowodowanych upadkiem, m.in. urazowego uszkodzenia mózgu oraz pęknięcia w części szyjnej kręgosłupa.

Send this to a friend