Nietrzymanie moczu to problem, który wielu mężczyzn woli przemilczeć, gdyż wstyd im się do niego przyznać. W ten sposób jednak nie zostanie on rozwiązany – najczęściej tylko się pogłębi. Warto wiedzieć, jak dokładnie objawia się ten problem, jakie są jego przyczyny i kogo zwykle dotyczy.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak się objawia?
Wiele osób nie wie, że objawy tej dolegliwości zależą w dużej mierze od jej rodzaju. Występują różne typy nietrzymania moczu – do najczęściej występujących zalicza się m.in.:
- nagłe nietrzymanie moczu – dochodzi tutaj do nagłego kurczenia się mięśnia pęcherza, przez który dochodzi do wycieku moczu; zwykle poprzedzony jest nagłym i niezwykle silnym pragnieniem oddania moczu;
- stresowe nietrzymanie moczu – zwykle przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy; do wycieku dochodzi podczas stresu, ale też kichania, kaszlenia lub śmiania się;
- niecałkowite opróżnianie pęcherza – najczęściej spowodowane powiększoną prostatą.
Wszystkie te problemy łączą się w częstą, nagłą potrzebę oddania moczu, która nie mija również podczas snu. Występują też sytuacje, gdzie strata moczu jest nagła i niekontrolowalna. Jeśli pragniesz więcej informacji, to o problemach z nietrzymaniem moczu przeczytasz w poradniku Wapteka.pl.
Przyczyny – kogo dotyczy ten problem?
Powodów, które wpływają na problemy z nietrzymaniem moczu jest bardzo wiele. Jest to objaw niespecyficzny, przez co każdy przypadek musi być w dużej mierze traktowany indywidualnie. Istnieją jednak najczęstsze przyczyny tego zaburzenia – są to m.in.:
- uszkodzenia i zawężenia cewki moczowej,
- uszkodzenia nerwów,
- infekcje dróg moczowych,
- problemy z prostatą.
Często zdarza się, że problem ten dotyczy również osób z innymi schorzeniami. Łączy się on często z chorobą Parkinsona, jak również z udarami mózgu.
Nietrzymanie moczu – domowe sposoby
Wiele przypadków nietrzymania moczu może być związane z nieprawidłowym stylem życia, jak i odżywiania. Właśnie dlatego na początku warto spróbować zmienić te aspekty życia, na który mamy najłatwiejszy wpływ.
Na początku warto zrezygnować z napojów o dużej zawartości kofeiny – w tym kawy i energetyków. Warto też zrezygnować z produktów gazowanych. Ograniczenie alkoholu jest tutaj podstawą, tak samo jak redukcja spalanych papierosów. Dobrze jest również unikać produktów, które podrażniają pęcherz – cytrusów, czekolady, pomidorów, jak i produktów mlecznych.
W tym wszystkim warto również unikać zaparć, co wiązać się będzie z przyjmowaniem dużej ilości błonnika i piciem przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Warto też wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną pod jakąkolwiek postacią.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Nietrzymanie moczu to problem, który czasem sam ustępuje wraz ze zmianami stylu życia i diety. Niestety, czasem jest on nieustający, co samo w sobie jest już świetnym powodem do kontaktu z lekarzem. Konieczność zawitania u specjalisty pojawia się wtedy, gdy do nietrzymania moczu dochodzą inne problemy, takie jak:
- gorączka, dreszcze i bóle brzucha,
- problemy z jelitami,
- krew w moczu,
- słabość i drętwienie kończyn dolnych.
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn w fazach bardzo utrudniających życie często wiąże się z zabiegowym wycinaniem części stercza. W skrajnych przypadkach może nawet zajść potrzeba wszczepienia sztucznego zwieracza. W takich przypadkach warto zadbać o pampersy dla dorosłych, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Dobrze jest zwrócić się o pomoc lekarską jak najszybciej, gdyż w ten sposób można zmniejszyć rozrost zmian i problemów z nimi związanych.
art. partnerski