Policjanci zatrzymali 31 – letniego mieszkańca Oświęcimia podejrzanego o znęcanie nad żoną. Agresor oprócz zarzutów dostał prokuratorski zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonych oraz policyjny dozór.
Do zdarzenia doszło w piątek (07.10.2022) na jednym z oświęcimskich osiedli. W ciągu kilku godzin policjanci dwukrotnie interweniowali pod jednym adresem. Pierwsze anonimowe zgłoszenie pod numer alarmowy 112 dotyczyło nietrzeźwego mężczyzny, który dobija się do drzwi jednego z mieszkań. W trakcie interwencji policjanci ustalili, że 31 – latek siłą próbował dostać się do mieszkania żony, wbrew jej woli. W związku z powyższym mężczyzna został przewieziony do swojego miejsca zameldowania. Kilka godzin później policjanci zostali wezwani pod ten sam adres. Wtedy okazało się, że mężczyzna pod nieobecność żony wyważył drzwi do mieszkania, gdzie w wyniku upojenia alkoholowego zasnął. Mundurowi przerwali sen nietrzeźwego, którego poinformowali, że zostaje zatrzymany. Mężczyzna trafił do oświęcimskiej komendy Policji.
W trakcie prowadzonego postępowania funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zebrali dowody świadczące o tym, że uszkodzenie mienia to nie jedyny akt agresji którego dopuścił się 31 – latek. Okazało się, że od roku stosuje przemoc wobec żony w obecności dwójki małoletnich dzieci. W związku z powyższym postawiono mu zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonych funkcjonariusze wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec mężczyzny środków zapobiegawczych.
W sobotę (8.10.2022) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną.
Po opuszczeniu prokuratury mężczyzna został poinformowany przez policjantów, że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Rodzina została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której pokrzywdzeni uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za znęcanie się nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Reaguj na przemoc.
Apelujemy do mieszkańców o reagowanie, gdy za ścianą słychać awanturę domową lub wołanie o pomoc. Powiadomienie służb i ich szybka interwencja przyczyni się do pomocy pokrzywdzonym w ich trudnej rodzinnej sytuacji, a niejednokrotnie pozwoli na uniknięcie tragicznych zdarzeń. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu.
Oby trafił do puchy, tam pokażą mu jak ona się czuła 😉
Piękny apel w końcówce artykułu. OGROMNE BRAWA(!) dla osoby zgłaszającej pierwszą interwencję na numer alarmowy. Pamiętajcie, bohater nie musi nosić peleryny, wystarczy jeden anonimowy sygnał, który ratuje sytuację, a w skrajnych przypadkach nawet zdrowie i życie.