Policja, Prokuratura oraz Sąd działając na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą, podejmują zdecydowanie działania wobec sprawców znęcania w rodzinie. W ubiegłym tygodniu przekonał się o tym 43 – latek z Kęt. Mężczyzna naruszył sądownie orzeczony zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną, w związku z tym został zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym.
W czwartek (03.11.2022) tuż przed godziną 17 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy mieszkaniec Kęt. Jak wynikało z relacji zgłaszających, mężczyzna przychodząc pod wskazany adres naruszył również zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną.
Na miejsce natychmiast udał się policyjny patrol. W mieszkaniu policjanci zastali 37 – letnią żonę mężczyzny, jego 63 – letnią matkę oraz dwoje małoletnich dzieci. Agresora funkcjonariusze odnaleźli w jednym z budynków gospodarczych znajdujących się na terenie posesji. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendzie Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,6 promila alkoholu.
W sobotę (05.11.2022) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie na podstawie dowodów zebranych przez policjantów usłyszał prokuratorskie zarzuty: gróźb karalnych oraz naruszenia sądownie orzeczonych zakazów zbliżania się i kontaktowania z rodziną orzeczony w czerwcu br. w związku z przestępstwem znęcania.
Następnie podejrzany trafił przed oblicze sędziego, który jako środek zapobiegawczy zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia 43 – latek został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Jesteś osobą pokrzywdzoną?
Uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl
Jesteś sprawcą przemocy?
Weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.
KPP Oświęcim