Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza 18 stycznia o godzinie 18.00 na prezentację filmu „Portrecista”, opowiadającego historię Wilhelma Brassego oraz spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, producentką filmu i autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak w 2022 roku dla uczczenia 10 rocznicy śmierci Wilhelma Brassego. Rozmowę z Anną Dobrowolską poprowadzi Joanna Klęczar-Déodat, dyrektorka MDSM.
Wilhelm Brasse urodził się w Żywcu w 1917 roku. Jego matka była Polką, a ojciec Austriakiem. Przed wojną pracował w zakładzie fotograficznym w Katowicach jako portrecista. Po wybuchu wojny próbował wstąpić w oddziały wojska polskiego, jednak został schwytany podczas próby przekroczenia granicy. 30 sierpnia 1940r. trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jako więzień polityczny, gdzie otrzymał numer obozowy 3444. Od 1941 roku pracował w komandzie rozpoznawczym Wydziału Politycznego jako główny fotograf obozowy. Wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć więźniów, kilkaset portretów esesmanów i dokumentację setek eksperymentów pseudomedycznych. Poza zdjęciami policyjnymi wykonywał też kilkanaście innych rodzajów fotografii, jak zdjęcia portretowe Niemców, zdjęcia kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych, wytatuowanych, a także fotografie nielegalne. Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do Żywca, nigdy więcej nie zajmował się fotografią. Zmarł w 23 października 2012 roku.
Anna Dobrowolska jest autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego” powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”. Ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak.
Podczas spotkania w MDSM będzie można zakupić książkę.
Pokaz filmu i spotkanie autorskie jest organizowane w kilkunastu miastach w Polsce dla uczczenia 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, która przypada na 27 stycznia 2023 roku.
Trailer filmu „Portrecista”:
Jak ktoś chce powtórki z historii to nie musi popierać pomocy dla Ukrainy. Skończą z Ukrainą to przyjdą do nas. Syberia czeka.
To może zapytać o to samo Polaków? Czy na przykład powinno się dawać Ukraińcom nasze leopardy czy kraby. Ciekawe ilu byłoby za.
Sondaż: Większość Niemców przeciwko dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard56 procent Niemców uważa, że dostarczenie Ukrainie bojowych wozów piechoty Marder jest słuszne, ale 55 proc. jest przeciwnych dostawom czołgów Leopard.
Tylko 38 proc. opowiada się za ich przekazaniem – wynika z sondażu instytutu Forbsa dla nadawców RTL i ntv.
Jeśli chodzi o wsparcie Niemiec dla Ukrainy, to 26 proc. Niemców uważa, że rząd federalny robi za mało, a 23 proc., że za dużo; 47 proc. ankietowanych sądzi, że poziom wsparcia udzielanego Ukrainie przez rząd RFN jest w sam raz.