14 – latek zaniepokojony brakiem kontaktu ze swoim starszym o rok kolegą poszedł go odwiedzić w miejscu zamieszkania. Widząc, że znajomy zażył kilkadziesiąt tabletek różnego rodzaju leków, wezwał służby ratunkowe. Dzięki jego czujności przyjaciel w porę trafił pod opiekę lekarzy.
Do zdarzenia doszło w piątek (13.01.2023) w Oświęcimiu. Tuż przed godziną 15 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od nastoletniego mieszkańca Oświęcimia, dotyczące 15 – letniego kolegi, który zażył dużą ilość leków. Najbliżej podanego adresu znajdował się jeden z policyjnych patroli. Mundurowi w kilka chwil byli na miejscu. Udzielili chłopcu pierwszej pomocy i monitorowali jego stan do przyjazdu ratowników medycznych.
W rozmowie ze zgłaszającym policjanci ustalili, że jego kolega pod nieobecność matki, zażył dużą ilość leków, a powodem dla którego zamierzał targnąć się na własne życie mogło być złe traktowanie przez rówieśników.
15 – latek pod opieką ratowników medycznych został przewieziony do szpitala.
Podziękowania za prawidłową reakcję.
Podziękowania za prawidłową reakcję należą się uczniowi klasy 7 jednej z oświęcimskich szkół podstawowych. Nastolatek podejrzewając, że jego kolega może potrzebować pomocy podjął działania dzięki którym ocalił jego życie.
Jesteś w kryzysie? Fachowcy od pomocy w rozwiązywaniu problemów czekają na Ciebie.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 https://116111.pl/
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 – bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl/
Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego bezpłatny telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl/
Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.
Policja Oświęcim
Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla
niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie
zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę,
wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą
których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę
majątkową lub osobistą.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się
pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia
wolności od lat 2 do 15.