W 78. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau, oddano hołd tym wszystkim, którzy nie przeżyli morderczego marszu. Przeszedł on do historii jako Marsz Śmierci. Na dzisiejszych uroczystościach rocznicowych zorganizowanych na brzeszczańskiej nekropolii, władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowała członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.
W drugiej połowie 1944 roku wobec zbliżającej się ofensywy sowieckiej władze SS rozpoczęły stopniową ewakuację więźniów KL Auschwitz, którzy wysyłani byli do obozów w głębi Rzeszy. W połowie stycznia 1945 roku wydano rozkaz ostatecznej ewakuacji i likwidacji obozu.
Od 17 do 21 stycznia 1945 r. wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów.
Wielu więźniów nie przeżyło morderczego marszu o głodzie i chłodzie…
– W dniach od 17 do 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z naszej miejscowości KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieńczenia bądź kul esesmanów – przypomniała Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezeska Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, organizacji, która rokrocznie organizuje wraz z Gminą Brzeszcze uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.
19 stycznia 1945 roku niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze, aż po koniec Jawiszowic.
Na pomniku na miejscowym cmentarzu upamiętniającym poległych więźniów znajduje się marmurowa tablica z wyrzeźbionym napisem: „Tu spoczywają zwłoki 18 ofiar terroru b. obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu 1940-1945 rozstrzelanych w czasie ewakuacji obozu w dniu 18.1.1945 (…). Cześć ich pamięci”.
Brzeszcze stały się miejscem pochówku i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła (upamiętnienie) znajduje się w Miedźnej.
Szlakiem Marszów Śmierci: http://www.auschwitz.org/historia/ewakuacja/szlaki…
Fot. RL (Więcej zdjęć na profilu Powiatu na Facebooku)
Źródło; powiat oświęcimski