Informacje

OŚWIĘCIM. Sprawca znęcania musiał opuścić mieszkanie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 32 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad konkubiną. Domowy agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

Pod koniec marca br. policjanci Wydziału Kryminalnego wszczęli postępowanie wobec 32 – letniego mieszkańca Oświęcimia podejrzanego o znęcanie fizyczne i psychiczne nad  40 – letnią konkubiną. W efekcie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze  zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od dwóch lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad pokrzywdzoną. W związku z powyższym podejrzany został zatrzymany i osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

W poniedziałek (27.03.2023) rano podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.

Za znęcanie psychiczne nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend