Drzewko zasadzili wspólnie prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, ambasador Japonii Akio Miyajima i wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk
– Jestem ogromnie poruszony, gdy pomyślę o tym, że to drzewo, które jest świadkiem historii i nadziei na przetrwanie będzie żyć dalej w Alei Drzew Pamięci, mieście, które też było świadkiem i odrodziło się po innej ogromnej tragedii w dziejach ludzkości – mówił ambasador Japonii. Tragedia, jak ta tutaj oraz ta w Hiroszimie nie powinny się nigdy więcej powtórzyć. Musimy o nich pamiętać i tę pamięć przekazać kolejnym pokoleniom – dodał. Wyrażam nadzieję, ze zasadzone drzewko stanie się wielkim symbolem zaangażowania na rzecz pokoju oraz przyjaźni pomiędzy Oświęcimiem i Hiroszimą – zakończył.
Nawiązując do Alei Drzew Pamięci wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk powiedział: Powstaje aleja pamięci, to aleja strażników pamięci, którzy przybyli tutaj z różnych zranionych miast na świecie, by będąc symbolem tamtych miejsc Dachau, Guerniki, Kijowa, Hiroszimy czuwać i nad tą pamięcią o Shoah. Pamięcią o ofiarach niemieckiej nazistowskiej nienawiści. ( …) Niech te (….) drzewa w parku wzmacniają w nas siły do działania tu i teraz. O pokój, o wolność, o nas, o człowieka.
Miłorząb rośnie obok drzew z Guerniki, Dachau oraz Ukrainy, które posadzono w ramach projektu pokojowego realizowanego przez miasto Oświęcim. Jest darem miasta Hiroszimy. – Pomimo niszczących skutków wybuchu bomby atomowej z wypalonych pni drzewa ponownie zakiełkowało życie dając mieszkańcom Hiroszimy odwagę i nadzieję do dalszego życia wraz z mocnym apelem o zniesienie broni jądrowej i urzeczywistnienie trwałego pokoju na świecie – napisał w liście burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui. – Wyrażam nadzieję, że ta sadzonka miłorzębu, starannie pielęgnowana i kochana przez mieszkańców Oświęcimia wyrośnie i rozkwitnie jako symbol pokoju. Oba miasta dzielą wspólną misję przekazywania pamięci o wojnie przyszłym pokoleniom w przekonaniu, że ta historia nie może się nigdy powtórzyć. (…) Znaczące jest to, że miasto Oświęcim stworzyło Aleję Drzew Pamięci. Projekt pokojowy polegający na sadzeniu drzew z różnych miejsc na świecie, w których mieszkańcy ucierpieli w wyniku tragedii historycznych. Aby przekazać wspomnienia i odnowić życzenia pokoju – podkreślił.
Oświęcim i Hiroszima wspólnie działają w Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju i Inicjatywie Burmistrzowie dla Pokoju.
Zasadzenie miłorzębu zostało realizowane w ramach obchodzonego w Oświęcimiu w 2023 Roku Inicjatyw Pokojowych.
UM Oświęcim
Wczoraj naprzeciw byłej Centralnej sadzili drzewka. Trochę ich tam przybyło. Natomiast w parku drzewa wycięto, ale Miasto nie ma z tym nic wspólnego. Po prostu układają rury gazowe.
To ile obserwatorze drzew za Chwieruta w Oświęcimiu ogółem wycięto i ile nowych posadzono? Wiesz? Masz jakieś dane?
Jak by ambasador Japoni wiedział ile drzew za panowania PJCh w Oświęcimiu wycięto to by to drzewko do Bierunia zawiózł.
Przyszli, za 10 minut drzewo posadzili, zdjęcia zrobili i poszli.
To miłe. Przeszkadza ci pisiorze?
Dzięki temu Oswiecim się „rozwija” i przybywa miejsc pracy. Brawo dla PO