Omówieniu zadań zaplanowanych do realizacji w br. jak i rozpoczętych w poprzednich latach poświęcone było dzisiejsze spotkanie beneficjentów Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.
Gości powitał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. W spotkaniu w starostwie uczestniczyli: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus i wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Powiat Oświęcimski oprócz starosty reprezentował także członek zarządu Jerzy Mieszczak. Obecni byli przedstawiciele Skarbu Państwa.
W tym roku w ramach dofinansowania z OSPR i środkom własnym samorządu w Oświęcimiu kontynuowana będzie przebudowa drogi powiatowej ul. Wysokie Brzegi i ul. Szpitalna oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Berka Joselewicza i Bulwary wraz z budową parkingu podziemnego,
W Gm. Oświęcim prowadzone będą prace w szkole w Brzezince. Ruszy przebudowa ul. Załawie w Babicach.
W Gminie Chełmek kontynuowana będzie budowa wieży widokowej im. Rtm. Witolda Pileckiego.
W 2024 r. zarezerwowano środki na prace projektowe związane z planowaną modernizacją ul. Ofiar Faszyzmu w Chełmku oraz przebudową drogi powiatowej ul. Browarna i ul. Borska w Harmężach.
Samorządowcy podnieśli problem rosnących cen materiałów budowlanych, usług i robót, które skutkują koniecznością wyłożenia dodatkowych środków przez samorządy. Z ust przedstawicieli rządu wynika, że na razie mało prawdopodobne jest dodatkowe wsparcie z budżetu państwa.
Starosta Andrzej Skrzypiński powiedział, że samorządy powinny pomyśleć o nowym kształcie programu rządowego dla Oświęcimia i pozostałych samorządów-beneficjentów OSPR.
Podkreślił, że podstawowe cele OSPR, czyli uporządkowanie ciągów komunikacyjnych w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz daleko już dawno wykroczyły poza pierwotne założenia. Przypomniał, że na przestrzeni lat do grona beneficjentów Programu dołączyły kolejne samorządy (Chełmek, Brzeszcze).
Obecny, szósty etap OSPR-u kończy się w przyszłym roku. Czy i w jakim kształcie będzie kontynuowany, zależy nie tylko od rządu, ale także od pomysłów i możliwości finansowych samorządów.
Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy powstał w latach 90. ub. wieku. Jego pomysłodawcą był ówczesny prezydent Oświęcimia Andrzej Telka. Wśród priorytetów programu jest m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej dla turystów odwiedzających Miejsce Pamięci i warunków życia mieszkańców.
Fot. RafLor / powiat oświęcimski
Tylko szyderstwa, bez żadnych konkretów. Jakie to pisiorskie! Masz inne zdanie – napisz. Nie masz nic do powiedzenia? To po co marnujesz prąd i klawisze w swojej klawiaturze?
Gdzie Skrzypiński powiedział, że OSPR ma być „wygaszany?”
@
Dzięki Bogu lub jak TfU sk mówi „Opaczności” (bo słowo „Bóg” mu przez gardło przejść nie może) mamy na portalu @, która za zgniłego banana łaskawie wszystko nam objaśni i wyklaruje, a że rozdziawia gębę na każdy temat toteż jej pełno pod każdym artykułem. Wszelkie mądrości skrupulatnie wyłoży jak przystało na „znafcę” wszelakich materii. Problem jest tylko jeden – @ jest źle wypoziomowana, ma skrzywiony horyzont myślowy i zwykle wszystko się jej miesza i obraca o 180 stopni.
Jak dotąd wydaje się, że rząd w Warszawie po prostu zapomniał po co jest OSPR i przyznaje pieniądze na kolejne transze z przyzwyczajenia. W skali budżetu Polski nie są to zresztą jakieś wielkie środki. Ale niech teraz ktoś przytomny w Warszawie zwróci uwagę na co wydatkowane są te kwoty,m to złapie się za głowę i OSPR skasuje.
„W Gminie Chełmek kontynuowana będzie budowa wieży widokowej im. Rtm. Witolda Pileckiego.” – poważnie? Po jaka cholerę komu ta wieża? Turyści jadący do muzeum będą na nią włazić? To kpiny jakieś?
Skrzypiński ma oczywiście rację. OSPR jest potrzebny, ale jego cele muszą być ściśle związane tylko i wyłącznie z miastem i gminą Oświęcim. Poza tym: jadąc np. od ronda na Niwie do dworca i dalej Leszczyńską co widzą turyści? Albo z muzeum do Brzezinki? Walące się bloki kolejowe. Jakieś budy na Dworcowej, zaraz za hotelem Zator. Dalej, za kolejnym rondem, masakryczne ruiny hali po OZNS-ach zarastające już nie tylko krzakami, ale i drzewami. Dalej jakieś stare baraki, coś wielkiego ceglanego z powybijanymi oknami (nie wiem dokładnie co to jest). Za chwilę tak będą wyglądać opuszczone sklepiki i knajpa po spółce Marszałka Art Deco. Więc przy każdym wniosku o kolejna transzę OSPR-u trzeba wnioskować o pieniądze na uporządkowanie tego terenu i tych budynków. To kwestia instynktu samozachowawczego, drodzy włodarze.
Pisiory jak zwykle nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Nic dziwnego, skoro najczęściej skończyli tylko szkoły podstawowe lub w najlepszym razie zawodówki. Albo po prostu kłamią. Gdzie Psie i Nudo napisano, że starosta chce wygaszać OSPR? Bardzo proszę o wskazanie takiego zdania.
Tłumacząc na polskie: burmistrzowie – wójtowie okolicznych gmin, którzy załapali się (nie wiadomo jakim cudem) na OSPR jęczą, że przyznane pare lat temu środki – wobec potężnej inflacji i wzrostu cen materiałów i usług – nie wystarczają im już na kontynuowanie rozpoczętych inwestycji. Starosta zaś stwierdził, że wobec oszczędnościowej polityki nowego rządu (trzeba zacząć spłacać pisowskie himalaje zadłużenia kraju), nie ma co liczyć, aby rząd dorzucił coś ekstra.
Przypominam: OSPR uzasadniano tak: po pierwsze trzeba uporządkować bałagan wokół muzeum, wzdłuż dróg dojazdowych, żeby wstydu wobec turystów z zagranicy nie było. Po drugie: Oświęcim jako miejsce/nazwa kojarząca się z masakrowaniem ludzi w obozie, ma problem z przyciągnięciem inwestorów, ogólnie rozwojem gospodarczym i trzeba mu to jakoś zrekompensować. Niech będzie.
Ale niech mi ktoś wytłumaczy co mają z tym wspólnego gminy Chełmek i Brzeszcze? Czy nazwa Chełmek ma dla kogokolwiek jakieś związki z obozem koncentracyjnym albo krematoriami? Nie ma. Czy Chełmek odwiedzają masowo zagraniczni turyści? Też do jasnej cholery nie. to samo z Brzeszczami. Więc dlaczego dostają kasę z OSPR-u? Bo Becia kazała, jak była premierką i załatwiła to dla brzeszczańskich kolesi?
A jakby PiS to wygaszał to byłoby larum! A jak chcą to likwidować chłopaki z PO to jest ok. Obłuda.
Skoro gospodarz powiatu chce to wygasić to znaczy, że już po ospr. Ewentualnie przewiduje klęskę w kwietniu.
Jak to? Rząd z 13 grudnia nie chce dać kolegom z PO więcej pieniędzy? W ramach kolacji nie potraficie tego załatwić? Słabi jesteście.
Co mają wspólnego z obozem Chełmek i Brzeszcze? A może jeszcze Libiąż i Bieruń?