Informacje

OŚWIĘCIM. Ksiądz Trzaska szkolił o aktualnych zagrożeniach dla młodzieży

W ubiegły piątek (12.01.2024) w sali Teatralnej Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, odbyło się szkolenie dla rodziców, nauczycieli oraz policjantów, poświęcone edukacji w zakresie rozpoznawania oraz profilaktyki kryzysów emocjonalnych u młodych ludzi.

Uczestników szkolenia oraz prelegenta powitał ksiądz Andrzej Urbańczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Następnie przedstawił prelegenta księdza Tomasza Trzaskę – kapłana diecezji łomżyńskiej, suicydologa i dziennikarza. Pracownika Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz kapelana Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Eksperta Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członka zespołu „Życie warte jest rozmowy”.

Podczas szkolenia ksiądz Tomasz Trzaska poruszył tematykę dotyczącą aktualnych zagrożeń dla młodzieży, które prowadzą do problemów emocjonalnych. Opowiedział, na co rodzice oraz nauczyciele powinni zwracać uwagę. W jaki sposób reagować, a także gdzie szukać pomocy. Przekazał, że od najmłodszych lat dla dziecka ważne jest poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, czas poświęcony na wspólną rozmowę, przekazywanie dobrych wzorów, dobre relacje rodzinne, wsparcie oraz  szacunek do drugiego człowieka. Przedstawił na jakie zachowanie nastolatka rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę. Omówił również sposoby pomagania młodym ludziom znajdującym się w kryzysie emocjonalnym. Opowiedział również o realizacji projektu wspierającego ludzi w kryzysie pn.: „Życie warte jest rozmowy”.

Poruszona tematyka jest niezwykle aktualna z uwagi na fakt, iż  liczba dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego ciągle wzrasta. Wzrasta również ogólna liczba przypadków targnięcia się na własne życie.

W 2023 roku policjanci z powiatu oświęcimskiego prowadzili czynności w sprawie 89 przypadków targnięcia się na własne życie. W 70 przypadkach były to próby samobójcze, natomiast w 19 przypadkach doszło do samobójstwa. 15 zdarzeń   dotyczyło mężczyzn, w tym jeden w wieku do 20 roku życia, dwóch mężczyzn było w wieku od 21 do 40 roku życia, ośmiu w wieku od 41 do 60 roku życia, natomiast czterech było w wieku powyżej 61 roku życia.  Cztery zdarzenia dotyczyły kobiet, w tym jedna w wieku do 20 lat oraz trzy kobiety w wieku powyżej 61 roku życia.

W grupie ryzyka znajdują się osoby z brakiem poczucia bezpieczeństwa, np. z powodu osamotnienia, kłopotów finansowych, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, braku dobrych relacji w rodzinie, odtrącenia przez znajomych czy doznające przemocy rówieśniczej i tracące poczucie własnej wartości.

Mając na względzie podjęcie działań wspierających osoby znajdujące się w kryzysie, należy zauważyć, że najważniejsza jest wczesna interwencja osób z ich otoczenia. Dostrzeżenie problemu, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, dowartościowanie, wsparcie, szacunek i opieka.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele osób i instytucji, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych: Ośrodki Pomocy Społecznej, Poradnie Psychologiczne, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Ośrodki Interwencji Kryzysowej. W każdej szkole, zarówno podstawowej jak i ponadpodstawowej są pedagodzy, psycholodzy oraz wychowawcy,  do których młody człowiek oraz jego rodzic mogą się zwrócić w pierwszej kolejności.   Pomocy i wsparcia udzielają również pracownicy Interdyscyplinarnego Zespołu  Profilaktyki Zachowań Samobójczych „Życie warte jest rozmowy”. Szczegóły dotyczące sposobów udzielania przez nich pomocy opisane są na stronie internetowej „Życie Warte jest rozmowy”, link https://zwjr.pl

Natomiast w pilnym przypadku, kiedy ludzkie życie jest zagrożone należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. „Duchy zaczęły krzyczeć: »Nie, nie waż się przynosić kiełbasy« i mówią do tego księdza: »Bądź człowiekiem, nie idź po tę kiełbasę«. Wtedy mi przyszło do głowy, że jest coś lepszego, niż kiełbasa i mówię: Salceson przynieś. Przyniósł ten salceson. Trzymam figurkę Matki Bożej z Guadalupe i powiedziałem: Pod rozkazami Matki Najświętszej macie jeść ten salceson. Zaczęły jeść, w końcu rzekły: Nie wytrzymamy tego i wyszły” — oto, jak opisywał swoje „egzorcyzmy” ks. Michał Olszewski w dziele „Być jak Hiob”.

    Przy okazji: ks. Michał Olszewski otrzymał 98 milionów złotych przyznanych przez Ziobrę z Funduszu Sprawiedliwości dla ofiar przestępstw.

    Ciekawe więc, czy stosowanie podobnych metod w leczeniu depresji u dzieci promował w Oświęcimiu ks. Trzaska.

  2. Muł i dno – to ja:) Jak ci się Milu podoba? Czy też widzisz tu „tylko brak szacunku i pogardę Polak do Polaka”?

  3. Ksiądz Trzaska nie lepiej te wykłady robi swoim kolegom którzy wykorzystują dzieci.

  4. Do@ Miła
    Troll to Cię zrobił i taki jest efekt. Przez ochronę klerowych łajdaków jaką nad nimi roztaczal Ziobro i takich jak ty że spranymi mózgownicami to państwo przegrywało dotąd walkę z klerowymi krzywdzicielami dzieci.Naszczescie teraz nareszcie się to zmienia.

  5. @Miła Jeden z mądrzejszych i rozsądnych komentarzy jakie udało mi się tu przeczytać- pozdrawiam Panią serdecznie. Pozostałe to niestety muł i dno.

  6. Piszesz też o powszechnym dziś w Polsce braku szacunku wobec bliźnich. No to co sobie myślisz na przykład o mnie? Zdrajca? Niemiecki pachołek? Hołota? I jeszcze parędziesiąt podobnych wulgarnych epitetów, którymi raczy bezustannie obrzucać mnie i podobnie mi myślących twój ukochany prezes. Ale nie, mi nie wolno odpowiadać pięknym za nadobne, a już osiem gwiazdek – całkiem fe. Bo to takie niekulturalne.

  7. Tu nie chodzi o żadną politykę. Jest taki ksiądz egzorcysta, który wypędza z dzieciaków demona wegetarianizmu za pomocą salcesonu. I są ludzie, którzy w to wierzą. Rozumiesz?

  8. Dlaczego te szkodliwe internetowe trolle niszczą każdą dobrą inicjatywę. Nikt nie widzi problemu. Szkolenie odbyło się w dobrej wierze, na którym byłam jako rodzic. Uważam, że było bardzo dobre i potrzebne. Trolle zamiast podziękować za zwrócenie uwagi na problem, znów nawiązują do polityki. To straszne. Uważam, że media powinny być niezależne i publikować właśnie takie artykuły. Wszyscy mają już dość polityki, która konfliktuje Polaków. Jesteśmy jednym narodem i powinniśmy się wzajemnie szanować i dbać o siebie. Widzę tylko brak szacunku i pogardę Polak do Polaka 🙁 . Trzeba to zmienić. zauważyłam, że jest kilka osób, które wciąż kontrolują wszystkie komentarze i jeśli tylko jest coś pozytywnego, lecz sprzecznego z ich poglądem, od razu jest ich kontra. Natychmiast wkraczają. Nie dajmy sobą manipulować. Pozdrawiam wszystkich, którzy mądrze i z szacunkiem do innych komentują, nie robiąc politycznych wstawek.

  9. Największym zagrożeniem dla naszych dzieci są sami księża, którzy próbują narzucić swoją Jędraszewski,Gądecki, który staje w obronie przestępców.Modli się w kościele za nich. Potem się dziwią że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Dzieci ze szkół średnich 80 % wypisała się z lekcji religii w szkołach. To jest wina księży.Często z ambony wygłaszają polityczne kazania. Rydzyk non stop wyciąga łapy po kasę z budżetu państwa.Jeśli nie zmienią nastawienia do wiernych kościoł w Polsce upadnie na samo dno.

  10. Największym obecnie zagrożeniem dla dzieci i młodzieży jest indoktrynacja w świeckich szkołach prowadzona na lekcjach Religi przez tzw. Księży a w rzeczywistości Pisowskich aparatczyków. To największe oprócz klerowych pedofilow zagrożenie

  11. Dobre słowo, próba podniesienia na duchu – tak, pewnie, że może się przydać. Ale depresja (a nie tylko zły nastrój) to choroba, której leczenie należy pozostawić specjalistom. Sorry, ale ksiądz od wyklętych na takiego mi nie wygląda. Ja też mogę przedstawiać się samozwańczo siucydologiem, czy jakkolwiek. Ale czy ksiądz skończył w tym zakresie jakiś uniwersytet? To trochę tak jak zielarka wobec lekarza medycyny.

  12. Po prostu chodzi o to że nienawidzę trolli, kłamców . Powinno się ich działalnośc w sieci ścigać w realu. Wszystkich , tak jednych jak i drugich …

  13. W dzisiejszych czasach każda pomoc , próba mediacji , rozmowa miedzypokoleniowa jest dobra . Do nas , i naszych dzieci należy osąd czy dany przekaz jest dobry czy nie. Jeśli będzie prawdziwy , nie mam nic przeciwko temu że otrzymam go od siostry Filomeny…

  14. W razie, gdy młody człowiek popadnie w depresję, najlepiej niech odmówi różaniec i problem z głowy.
    Nie rozumiem po co w ogóle całe te tabuny psychologów i psychiatrów, skoro to takie proste.
    Następne spotkanie dotyczące seksualności młodzieży poprowadzi prawdopodobnie siostra Filomena?

Send this to a friend