Informacje

OŚWIĘCIM. W Muzeum Pamięci coraz więcej pamiątek po Igorze Mitoraju

Karta z biografii Igora Mitoraja pt. „Blask kamienia” z dedykacją artysty dla sołtysa Grojca Krzysztofa Wolaka.

Do końca lutego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej czeka na zgłoszenia obiektów związanych z Igorem Mitorajem. Zostaną wyeksponowane na wystawie czasowej.

Ekspozycja będzie częścią wydarzenia pt. „Spotkanie z historią i twórczością Igora Mitoraja”. Rozpocznie się ono 24 marca o godz. 16.00 w siedzibie MPMZO w Oświęcimiuprzy ulicy Kolbego 2A. Po eksperckiej dyskusji poświęconej dziełom wybitnego rzeźbiarza, wychowanego w Grojcu koło Oświęcimia, opowieściami o artyście podzielą się osoby, które miały okazję go poznać.

Wśród nich jest wieloletni sołtys Grojca Krzysztof Wolak.

Do spotkania doszło w ciekawych okolicznościach – wspomina dziś.

Igor Mitoraj przyjechał do swojej rodzinnej miejscowości 19 kwietnia 2008 roku z Włoch, gdzie mieszkał na stałe. Jego wizyta miała związek z remontem zabytkowego, grójeckiego kościoła. Wsparł prace finansowo, pomógł też organizacji spraw formalnych związanych z robotami.

Na wystawie czasowej będzie można m.in. zobaczyć biografię Igora Mitoraja z dedykacją dla Krzysztofa Wolaka oraz zdjęcia Mistrza na tle kościoła w Grojcu  i w miejscowej szkole. Na prezentację czekają również plakat i album z dedykacją, fotografie z wystawy prac w 1993 r. w Krakowie i realizacji przestrzennych we Włoszech.

Z okazji wydarzenia do zbiorów muzeum trafił również album poświęcony Igorowi Mitorajowi podarowany przez jego koleżankę ze szkoły Danutę Płonkę.

Przypomnijmy, że w ub.r. muzeum zorganizowało w swojej siedzibie „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem” połączone z obchodami 79. rocznicy urodzin artysty. Sala konferencyjna wypełniła się po brzegi wielbicielami jego twórczości. To wówczas, podczas rozmów, okazało się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą. Również wtedy pojawił się pomysł, by w roku 2024 – roku okrągłych rocznic – urodzin (80) i śmierci (10) Igora Mitoraja stworzyć wystawę czasową z pamiątkami po nim i dziełami ze zbiorów MPMZO.

Wszystkich, którzy chcieliby wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem prosimy o kontakt telefoniczny: 33/447-40-84 lub e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego. W przypadku zgłoszenia po terminie nie gwarantujemy prezentacji przedmiotów na wystawie.

Muzeum Pamięcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Panie Kluba
    dla Pana informacja należy pytać osób pracujących w IPN w Krakowie

    O. Józef Joniec. „Katyń… ocalić od zapomnienia”

  2. Szukam dokumentów odnośnie pogrzebu Księdza Dziekan, Jońca kapelana z pod Montekasino pochowany na cmentarzu parafialnym w kaplicy cmentarnej

  3. Aha. Tylko co miał Mitoraj wspólnego z II wojna światową i obozem w Oświęcimiu? Chyba nic.

Send this to a friend