Planujesz zakup mieszkania w Oświęcimiu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości i ile kosztują mieszkania w Oświęcimiu.
Atrakcyjne położenie między Podgórzem Karpackim a Wyżyną Śląską oraz dogodne połączenia z Krakowem, Katowicami i innymi miastami Małopolski i Śląska sprawia, że nie tylko mieszkańcy Oświęcimia rozglądają się za zakupem mieszkania na lokalnym rynku nieruchomości. Miasto o powierzchni 30 km2 jest zamieszkałe przez 37 231 osób, z których sporą część stanowią osoby, które przyjechały do pracy i studenci Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Zabytkowa architektura, atrakcyjne położenie oraz dostępność licznych miejsc pracy sprawiają, że mieszkańcy Oświęcimia pozytywnie oceniają swoje miasto i nie są zmotywowani do wyprowadzki, często szukając odpowiedniej nieruchomości w granicach lub okolicach miasta. Kolejną grupę nabywców stanowią inwestorzy, którzy kupując mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, wykorzystują turystyczny potencjał miasta. Warto tylko wspomnieć, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło w ubiegłym roku blisko 2 miliony turystów, z czego znaczna część została w Oświęcimiu na dłużej. Jak wybrać odpowiednie mieszkanie i którym lokalizacjom warto się przyjrzeć?
Czym kierować się przy zakupie mieszkania w Oświęcimiu?
Inwestorzy, którzy planują zakup mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe, powinni zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Najważniejszym z nich jest lokalizacja nieruchomości i dostęp do lokalnej infrastruktury, która ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ważne będą m.in. takie kwestie jak bliskość szkoły, przedszkola, sklepów czy przychodni zdrowia. Dla wielu osób duże znaczenie ma także bezpieczeństwo okolicy, dostępność terenów zielonych czy odległość od komunikacji miejskiej. W przypadku mieszkań kupowanych inwestycyjnie warto określić grupę docelową przyszłych najemców. W przypadku studentów duże znaczenie będzie mieć bliskość uczelni. Turyści zwrócą uwagę na odległość od zabytków i centrum.
Zanim zaczniesz więc przeglądać nieruchomości, spisz listę oczekiwań i uszereguj je w kolejności od najważniejszych do mniej priorytetowych. Pomoże Ci to w rzetelnej analizie ofert dopasowanych do Twoich oczekiwań oraz odfiltrowaniu Tych, które Cię nie interesują. Zwróć uwagę na takie kwestie jak typ budynku, standard wykończenia, układ mieszkania, obecność windy czy balkonu. Nawet jeśli kupujesz mieszkanie na własne cele mieszkaniowe, spróbuj ocenić jego potencjalną wartość inwestycyjną oraz możliwą stopę zwrotu w przypadku wynajmu mieszkania.
Ceny mieszkań
Rynek mieszkaniowy w Oświęcimiu jest zróżnicowany. Ciekawe propozycje domów i mieszkań można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, którego udział w dostępnych nieruchomościach jest znacznie większy. Jak wynika z danych serwisu gethome.pl średnia cena 2 lub 3-pokojowego mieszkania w Oświęcimiu wynosi 6 tys. zł za mkw. Lokale o większej powierzchni można nabyć poniżej tej kwoty, podczas gdy najdroższe są najmniejsze lokale, czyli mieszkania 1-pokojowe lub kawalerki. Jest to równocześnie typ nieruchomości, którą najłatwiej sprzedać lub wynająć studentom albo turystom.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, możemy liczyć na cenę poniżej 7 tys. zł za metr kwadratowy, choć może się ona wahać w zależności od tego, czy nieruchomość jest sprzedawana w cenie do remontu lub została wykończona w wysokim standardzie. Nieco drożej zapłacimy za mieszkanie od dewelopera, co jest związane z mniejszą dostępnością lokali i większym prestiżem nowych inwestycji.
Gdzie kupić mieszkanie w Oświęcimiu?
Na cenę mieszkania wpływa także lokalizacja. Najdroższy adres to centrum, czyli Osiedle Stare Miasto. Dzielnica centralna zapewnia łatwy dostęp głównych atrakcji miasta, takich jak Zamek Oświęcim czy Muzeum Auschwitz. Znajduje się tu także najwięcej szkół, placówek usługowo-handlowych czy punktów gastronomicznych. Ceny mieszkań w centrum są zazwyczaj wyższe niż w innych częściach miasta ze względu na lokalizację i infrastrukturę.
Osoby, które cenią spokojną atmosferę i bliskość natury, chętnie decydują się na Osiedle Monowice. Dzielnica się na wschodnim brzegu rzeki Soły oferuje dostęp do ciekawych terenów rekreacyjnych oraz jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic miasta. Dzielnica zachęca także niższymi cenami mieszkań oraz kameralną architekturą, w tym osiedli domów jednorodzinnych. Alternatywą mogą być także osiedla Stare Stawy czy Pod Borem.
Osiedle Monowice i osiedle Chemików to największe osiedla mieszkalne miasta, w których dominuje zabudowa wielorodzinna. Mieszkańcy obu osiedli cenią bogatą infrastrukturę i dostępność placówek edukacyjnych. Bloki różnią się standardem i wiekiem, oferując przekrój od kameralnych budynków 4-piętrowych z lat 50-tych do bloków z wielkiej płyty z lat 80-tych. Nowe inwestycje deweloperskie powstają głównie w okolicach Centrum i Starego Miasta, a także na Zasolu i Osiedlu Witolda Pileckiego. Kameralne inwestycje z rynku wtórnego znajdują się także na Starych Stawach i Paździorach.
Czy zakup mieszkania w Oświęcimiu to dobra inwestycja?
Rynek nieruchomości w Oświęcimiu oferuje atrakcyjne ceny i dobre perspektywy wzrostu wartość nieruchomości. Rozwinięta infrastruktura, dobra komunikacja i duża ilość zieleni sprawdzą się, gdy szukasz interesującego i wygodnego miejsca do życia. Nieruchomości w Oświęcimiu mają także duży potencjał inwestycyjny. Wystarczy porównać ceny mieszkań z portalu https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/, aby zaobserwować, że oczekiwany czynsz za mieszkanie w Oświęcimiu wcale nie jest dużo niższy, co przy atrakcyjnej rynkowej cenie mieszkań, daje znacznie lepszą stopę zwrotu. To samo dotyczy mieszkań na wynajem krótkoterminowy, w których odbiorcą jest zazwyczaj turysta zagraniczny, często przyzwyczajony do cen krakowskich.
art. partnerski