Kultura

OŚWIĘCIM. Noc Muzeów z fotografią: upamiętniania ludzi, miejsc i wydarzeń

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej tematycznie będzie związana z fotografią jako sztuką utrwalania historii w kadrze – upamiętniania ludzi, miejsc i wydarzeń. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

To trzecia Noc Muzeów w nowej siedzibie przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. W tym roku największą atrakcją będzie spektakl teatru cieni w wykonaniu Teatru Figur z Krakowa przedstawiający historię pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz przez mieszkańców. Przedstawienie zostanie zaprezentowane trzykrotnie na fasadzie muzalnego budynku. Spektakle są zaplanowane na godz.: 21.30, 22.15 i 23.00.

Pracownicy muzeum będą czekać na odwiedzających 18 maja od godz. 17.00. Wtedy zostanie udostępniona wystawa stała. Od 17.00 do 18.30 potrwa quiz wiedzowy poświęcony tej wystawie. Dla uczestników muzeum przygotowało mnóstwo atrakcyjnych nagród.

Również o godz. 17.00 w muzealnej bibliotece Mirosław Miranowicz rozpocznie warsztat poświęcony wykonywaniu zdjęć w technice mokrego kolodionu. Była ona bardzo popularna w II połowie XIX wieku. Zajęcia potrwają około 4-5 godzin.

Godzinę później, o godz. 18.00, zostanie otwarty Objazdowy Zakład Fotograficzny. Przez dwie godziny można w nim będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w technice fotografii natychmiastowej.

Muzeum przygotowało także bardzo bogatą ofertę z myślą o dzieciach i młodzieży. Od 17.00 do 18.30 będzie prowadzona gra terenowa na zewnątrz budynku (obowiązują zapisy drużyn liczące 2-6 osób, liczba miejsc ograniczona). Dla dzieci w wieku 5-9 lat edukatorki muzealne przygotowały warsztat pn. „Warto pomagać mimo wszystko” (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona). O 21.00 nastąpi wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Tajemnicza kurierka Wanda”.

Przez całą Noc Muzeów, na parterze budynku, będą dostępne dwie wystawy czasowe. Na pierwszej pt. „Twarze pomocy” zostaną zaprezentowane portrety mieszkańców ziemi oświęcimskiej pomagających więźniom KL Auschwitz w czasie niemieckiej okupacji. Na drugiej będą eksponowane zabytkowe aparaty fotograficzne.

Udział we wszystkich wydarzeniach trwających do północy jest bezpłatny. Zapisy na grę i warsztat tel.: 33 447 40 84, e-mail: edukacja@muzeumpamieci.pldo 17 maja, do godz. 12.00.

*****

We wspólnych działaniach podczas Nocy Muzeów 2024 w Oświęcimiu uczestniczą: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, RATUSZ Oddział Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Żydowskie i Synagoga w Oświęcimiu, Salezjanie Oświęcim, Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki). Zwiedzającym zostanie także udostępniony Park Hallera z Kaplicą Mauzoleum Rodziny Hallerów w Dworach.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend