Informacje

OŚWIĘCIM. Oświęcim porządkuje przestrzeń miejską: Koniec z chaosem reklamowym

Oświęcim porządkowanie reklam"
Oświęcim porządkowanie reklam”

Oświęcim wprowadza zasady umieszczania reklam, aby poprawić estetykę miasta i wyeliminować reklamowy chaos. Dowiedz się więcej o nowej uchwale krajobrazowej.

Przygotowania do wprowadzenia nowych zasad reklamowych

Szpecące reklamy, szyldy i banery znikną z krajobrazu Oświęcimia. Zamiast reklamowego chaosu, wprowadzone zostaną jasne zasady umieszczania tablic i urządzeń reklamowych, co poprawi estetykę wielu miejsc. Miasto przygotowuje uchwałę intencyjną, która zapoczątkuje prace nad zasadami umieszczania reklam na budynkach, obiektach małej architektury, płotach i ogrodzeniach.

Cel i korzyści wynikające z uchwały krajobrazowej

Reklamowy bałagan jest najbardziej widoczny w Starym Mieście, które jest odwiedzane przez mieszkańców i turystów. „Jest to pierwszy krok w porządkowaniu miasta z brzydkich, często mocno już nadszarpniętych zębem czasu, niekiedy dowolnie umieszczanych reklam i banerów. Ten chaos wpływa na postrzeganie miasta. Ich agresywność kolorystyczna zakłóca ład i porządek,” mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. „Przyjęcie zasad regulujących wygląd reklam znacząco poprawi estetykę miasta, nie będą one przysłaniać ładnych miejsc, odnowionych budynków czy zabytkowych kamienic.”

Uchwała krajobrazowa Oświęcim"
Uchwała krajobrazowa Oświęcim”

Proces konsultacji i wdrażania nowych przepisów

Prezydent Chwierut podkreśla, że opracowanie zasad będzie wymagało współpracy i konsultacji z radnymi, mieszkańcami i przedsiębiorcami, aby osiągnąć kompromis. „Wiele samorządów przyjęło już uchwały porządkujące krajobraz. Uważam, że najwyższy czas, aby również u nas zabrać się za poprawę estetyki miasta,” dodaje prezydent. Małgorzata Potaczek, naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta, szacuje, że przyjęcie uchwały krajobrazowej zajmie co najmniej dwa lata, dając czas podmiotom gospodarczym i instytucjom na dostosowanie się do nowych wymogów.

Wyzwania związane z ograniczeniem reklam w przestrzeni publicznej

Ograniczenie reklam w przestrzeni publicznej nie jest proste. Uchwała musi pogodzić interesy mieszkańców i przedsiębiorców, co wymaga czasu. „Pierwszym krokiem po podjęciu uchwały intencyjnej będzie wyłonienie firmy, która opracuje zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej,” wyjaśnia Potaczek. Dokument przejdzie cykl konsultacji z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, Małopolskim Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. „Dokument zostanie przedstawiony mieszkańcom i przedsiębiorcom, którzy będą mogli wnieść swoje uwagi,” dodaje Potaczek.

Intencyjną uchwałą o rozpoczęciu prac nad porządkowaniem reklam w mieście radni zajmą się na sesji 29 maja.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

  1. Różnica jest taka, że banery Szydłowej wiszą wszędzie już od dwóch miesięcy. Gdziekolwiek spojrzysz – tam wielka jej twarz, z perfekcyjnie wygładzonymi zmarszczkami. Widać, że rzuca wszystko na jedną kartę. Prezydentką po Dudzie nie będzie, Kaczyński ją lekceważy. Bez stołka w Brukseli zostanie z niczym.

  2. @ zapomniałeś o banerze pOsła Sowy który też zagraża życiu jeżdżąc po Oświęcimiu i nie tylko.

  3. J-23 – drobny handel leży, bo w tego rodzaju sklepach ceny są wyższe niż w supermarketach. Przylepienie do fasady budynku dziesięciu szyldów reklamowych o powierzchni dziesięć metrów kwadratowych każdy nic nie zmieni. Zostają piekarnie, lodziarnie, kebabownie, knajpy, kwiaciarnie, trochę sklepów typu żabka, no i monopolowe dla będących w nagłej potrzebie. Tyle.

    Ja szczerze mówiąc nie pamiętam już kiedy robiłem zakupy w takim małym sklepie.

  4. Natomiast faktem jest, że na Osiedlu Chemików, zwłaszcza na w okolicy 3-maja i Tysiąclecia brakuje miejsc do parkowania. Kierowcy wkurzeni tym, że nie mają gdzie zostawić samochodów, parkują je czasem gdzie bądź. Ale jest to problem wielu innych miast. Próbuje się go rozwiązać na rożne sposoby: zezwalając na wjazd do centrów co drugi dzień, ustalając słone opłaty za parkowanie, zamykając wręcz cześć ulic i usuwając z nich samochody, propagując w zamian rowery (no ale w Polsce szlachta rowerami nie jeździ). W wielkich miastach alternatywą jest metro. Tylko że w Oświęcimiu na metro raczej nie ma co liczyć. Budować można nowe parkingi, ale kosztem zieleni. Coś za coś. Mieszkańcy bloków czy kamienic chcieliby mieć zaraz przy wejściu do klatki schodowej swoje miejsce parkingowe (żeby się za bardzo nie nachodzić) i jednocześnie żeby rosły tam drzewa, a na nich świergolące ptaki o poranku. Czy zbudowanie dużych parkingów np gdzieś na Krukach albo na Zaborzu coś zmieni – bardzo wątpię.

  5. Psie drogi – chodzi mi o to, że takie czcze pisanie w rodzaju „bo straż miejska i policja nic nie robi” jest nieweryfikowalne i mało konstruktywne. Jeśli uważamy, że należy zwiększyć represyjność tzw. organów, to trzeba zatrudnić w nich więcej ludzi, czyli – podnieść podatki, chcesz? Można też zaostrzyć kary do np. 10 lat więzienia za nieprawidłowe parkowanie. W tym celu trzeba zebrać 100 000 podpisów i wnieść obywatelski projekt ustawy do sejmu. To samo w kwestii pijaczków, graficiarzy, pieszych przechodzących przez ulice poza zebrami, itd, a osiągniemy stan Singapuru, gdzie za rzucenie papierka albo gumy do żucia na chodnik grozi coś w rodzaju dożywocia. Tak, w ten sposób można wychować społeczeństwo. Tylko czy naprawdę tego chcemy? Bo mi, przyznaję się, od czasu do czasu zdarza się upuścić rzeczony papierek.

    W tej chwili nie odczuwam jakoś kwestii złego parkowania jako szczególnie palącego problemu w mieście. Kierowcy dzbany zdarzali się i zdarzać będą. Należy owszem od czasu do czasu któremuś wlepić mandat – ale bez przesady.

    Są radni opozycyjni. Każdy z nich może chyba zażądać dokładnego raportu z działań strażników miejskich, policzyć ilu ich jest, co robią, jakie są efekty ich pracy. To byłby materiał do dyskusji. Natomiast takie sobie gadanie, „że leniwi są” do niczego nie prowadzi.

  6. Bluzgu, bluzgu, szary pisiorze. Widać inaczej, tak na argumenty, nie umiesz. Nie – to nie.

  7. @m@łpi synu
    Pisze do ciebie tak żebyś zrozumiał, ale widać że to nie skutkuje m@łpi synu.
    Nie ma sensu dyskusja z tobą trollu bo tobie m@łpi rozum nie powala wyjść poza narrację z Zaborskiej
    Czegokolwiek bym nie napisał ty i tak wprowadzisz to do poziomu m@łpiego szamba.

  8. Dobijecie tym drobny handel w Starym Mieście, już leży, tylko trzeba go dobić.

  9. Przecież jest straż miejska… o czym ty piszesz? Kiedyś w czasach Gronkiewicz Walz ktoś zadzwonił do warszawskiej straży i prosił o mniejszą ilość interwencji, u nas widać nie trzeba tego robić. Bo egzekwowanie prawa mogło by obniżyć i tak już niskie poparcie Janusza.

  10. Dobry Dziadzie (mam nadzieję) – uchwały krajobrazowe maja w okolicy niektóre miasta, np. Olkusz (2021 r.) i Chrzanów (2022). Inne, np. kremówkowo papieskie Wadowice – nie mają. Z tymi uchwałami antybanerowymi to trochę teraz taka moda wśród samorządowców – dodam, że akurat dobra moda.

  11. Do pisisyna – grzeczniej nie umiesz?
    „o bezpieczeństwo w normalnym świecie dba się, zanim dojdzie do powstania zagrożeń” – nie wygłupiaj się. Jeśli chcesz napadać na kogoś, rób to przynajmniej z sensem. Wąskie i krótkie uliczki na Pileckiego i tak nie pozwalają na jakąkolwiek szybszą, niebezpieczną jazdę. „Działania porządkujące ruch na Osiedlu Rtm.Pileckiego to pudrowanie trupa.” – ble i ble. Ale co ci chodzi? Konkrety proszę. „A przy okazji wychodzący już z ziemi kolejny przypadek betonozy.”- to w końcu chcesz tych parkingów czy nie?
    Stare Miasto – proponujesz łapać i karać nieprawidłowo parkujących kierowców. Hm, bywam od czasu do czasu na Starym Mieście i nie sądzę, aby to był jakiś większy problem. Rynek wcale nie jest zastawiony autami zaparkowanymi gdzie popadnie. Wiem, byleś tam kiedyś i widziałeś, że ktoś źle zaparkował. To straszne. To skandal. Gdzie policja? Gdzie Straż Miejska? Trzeba natychmiast wzmóc patrole. Trzeba karać mandatami, odholowywać takich drani na policyjny parking. Do sądu z nimi.
    Tylko wiesz co? Dlaczego akurat oburzasz się, że źle zaparkowane auta są na Starym Mieście? A gdzie indziej kierowcy zawsze prawidłowo parkują? Też zdarza się, że parkują źle. I co w związku z tym? Chwierut powinien stworzyć specjalną stuosobową formację do nadzorowania parkowania w mieście? Chyba za młodu byleś w ORMO, że przypominają ci się stare dobre czasy.
    Ludzie w czasach pisowskiej inflacji kupowali cokolwiek, aby uciec z tracącymi wartość z pieniędzmi. Bogatsi kupowali domy (31 rezydencji Obajtka na przykład), ci mniej zamożni drugie mieszkania, średniacy kupowali drugie i trzecie samochody. Teraz mamy w Polsce więcej samochodów na 1000 mieszkańców niż w Niemczech, niż w całej Europie Zachodniej. Problem gdzie je wszystkie zaparkować nie dotyczy tylko Oświęcimia, ale całego kraju.
    „I tak można długo, długo, długo…” – owszem możesz. Tylko wtedy zanudzisz czytelników tego forum.

  12. Jestem zadowolony, że prezydent zaczyna dostrzegać propozycje zmian proponowanych przez np. pana Klimę czy Przewoźnika. Uchwała krajobrazowa, nowy urząd miasta? Super. Świadczy to też jaką programową wydmuszką jest lokalna PO. Podziwiam lokalne farmy troli, które teraz muszą pisać jakie to super i że wreszcie to się stanie.

  13. @Małpisyn

    M@łpisynu
    dwie sprawy.
    Pierwsza – o bezpieczeństwo w normalnym świecie dba się, zanim dojdzie do powstania zagrożeń, a nie kiedy ktoś padnie ofiarą. Działania porządkujące ruch na Osiedlu Rtm.Pileckiego to pudrowanie trupa. A przy okazji wychodzący już z ziemi kolejny przypadek betonozy. Stare Miasto? Pan B. ogłaszał uporządkowanie ruchu i postoju pojazdów i co? Codziennie kilkadziesiąt samochodów stoi jakby ich właściciele nie wiedzieli, że na powierzchni wyłączonej parkować nie wolno. I nikt m@łpisynu w tym mieście nie potrafi zapanować nad tą kwestią.
    Na Osiedlu Chemików jest też kilka zabawnych problemów. Więcej niż kilka ulic, gdzie w trakcie dnia nie sposób przejść chodnikiem, bo przejście blokują samochody. Czy kogoś to obchodzi, Prościej jest obwieścić wielki triumf w postaci zakończonego remontu ulicy Szpitalnej.
    I tak m@łpisynu można długo, długo, długo…
    Betonowanie, wycinanie drzew? To niemal perfekcyjnie opanował twój idol PJCH.

  14. Cześć bluzgusiu. Jak tam zdrowie? Stęskniłem się za Tobą. Dalej piszesz posty od rzeczy?

  15. W sprawie – zacząłbym od zakazu umieszczania banerów reklamowych polityków wcześniej niż np. 2 tygodnie przed wyborami. W tej chwili mamy już od miesięcy (ileż to można!) Oświęcim oblepiony podobiznami tuzów prawicy.

    Jadę sobie spokojnie przez miasto, aż tu nagle – dziesiąty ogromny baner Szydłowej W dodatku pisze, że jest „wiarygodna” – ludziom od razu ciśnienie skacze i ręce drżą na kierownicy – a to już sprowadzenie niebezpieczeństwa na uczestników ruchu drogowego.

    Obok poseł z przedziałkiem – Mularczyk, obiecuje – który to już raz – że teraz to już na pewno, na 100%, załatwi te wielkie odszkodowania od Niemiec. Dalej poseł Braun. Rany – wszyscy ci najbardziej skompromitowani pisokonfiarze muszą akurat startować u nas w tych wyborach? Czymże oświęcimianie zawinili, że tak nas Boziu karzesz?

  16. Szary – no cóż.
    „Strategia bezpieczeństwa ruchu na Osiedlu rtm. Pileckiego, Starym Mieście” – coś jest nie tak z bezpieczeństwem ruchu na osiedlu Pileckiego? Dochodzi tam do jakiś koszmarnych wypadków? Podobnie na Stary Mieście?

    „Miotanie się w kwestii parkingów, miejsc postojowych et cetera na osiedlu Chemików” – miotanie się, mówisz? A kto się miota? To może zaproponujesz coś. Jasne, można zabetonować wszystkie trawniki. Można wyciąć wszystkie drzewa i też zabetonować. Tak chcesz? Pyskować każdy potrafi.

    Był tu gdzieś rzucony genialny pisiurski pomysł budowy parkingów podziemnych. Jeden taki parking na 250 samochodów (wystarczy?) kosztuje coś koło 40 – 50 milionów złotych. Wiem, zaraz zaproponujesz, że przecież można wziąć kredyt. Bo ludzie tego potrzebują.

  17. „pewnie będzie to też kolejny para podatek dla lokalnych przedsiębiorców” – niby jak? Przeczytaj sobie uchwały krajobrazowe obowiązujące w innych sąsiednich miastach. To po prostu zakaz naćkania reklam – szyldów, banerów, itp.

  18. Działania pozorne, bez wizji, koncepcji, strategii, Dziś ogłaszamy, ze mamy intencje, żeby coś zrobić, a jutro zapomnimy przyznać, ze intencje to ciut, ciut za mało, bo zakres sprawy nas przerósł.
    Podobnie jak w przypadku „nierozwiązywalnych” problemów w rodzaju strategii bezpieczeństwa ruchu na Osiedlu rtm.Pileckiego, Starym Mieście. Miotanie się w kwestii parkingów, miejsc postojowych et cetera na osiedlu Chemików, można by wymieniać i wymieniać.
    pp nie ogarnia i tyle…
    Czegokolwiek by nie napisały platfusie trolle, to i tak wracamy do tego, że rzeczywistość skrzeczy bo pp nie ogarnia, a dla niego ważniejsza jest hmm „aglomeracja” pożal się boże, niż „błahe” problemy mieszkańców.

  19. Z jednej strony bardzo dobrze, z drugiej pewnie będzie to też kolejny para podatek dla lokalnych przedsiębiorców

  20. Sukces jakby JCh był pierwszą kadencję. To powinno być zrobione 10 lat temu, skoro JCh niby tak nowoczesny.

  21. Zaniedbania z wielu lat, ogłaszają jako sukces. Prezydent Chwierut sprawuje dopiero pierwsza kandecję?

Send this to a friend