Informacje

Modernizacja hali lodowej w Oświęcimiu: Projekt przebudowy na nowe dekady

Hala lodowa w Oświęcimiu przechodzi modernizację dzięki projektowi firmy MOC Architekci. Dowiedz się więcej o nowej koncepcji, funkcjonalnościach i planowanych udogodnieniach.

Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja

Historia i Symbolika Hali Lodowej przy ul. Chemików

Hala lodowa przy ul. Chemików jest symbolem Oświęcimia. Od jej powstania upłynęło już 60 lat, a obiekt wymaga szybkiej modernizacji. W 2022 roku miasto ogłosiło konkurs na opracowanie projektu przebudowy i rozbudowy hali lodowej. Zwycięzcą została firma MOC Architekci z Katowic.

Konkurs na Projekt Modernizacji

Projektanci złożyli koncepcję pokonkursową, która uwzględnia uwagi wniesione przez miasto i sąd konkursowy. Dokument ten będzie przedmiotem konsultacji ze środowiskami sportowymi, a zostanie zaprezentowany podczas spotkania w Urzędzie Miasta z działaczami i reprezentantami klubów hokejowych i łyżwiarstwa figurowego.

Kluczowe Elementy Nowej Koncepcji Architektonicznej

Projekt przebudowy hali lodowej ma być gotowy w połowie 2025 roku. Główne założenia koncepcji obejmują:

  • Główny hol od strony ulicy Chemików.
  • Zachowanie charakterystycznych stalowych dźwigarów budynku.
  • Rozbudowę hali poprzez dodanie kubatury od strony północnej i południowej.
  • Dodanie strefy VIP wraz z trybunami oraz zapleczy i obejść trybun głównych.
  • Poszerzenie liczby szatni wzdłuż dłuższych boków hali.

Planowane Funkcjonalności i Udogodnienia

  • 3204 miejsca siedzące na trybunach, z osobnym sektorem dla gości.
  • Zaplecze sanitarne i gastronomiczne we wszystkich strefach.
  • Specjalne trybuny i loże VIP.
  • Nowoczesne szatnie dla zawodników z dodatkowymi strefami wypoczynkowymi.
  • Biura administracyjne oraz pomieszczenia dla klubów sportowych.
  • Łącznik spinający obie hale.
  • Nowa tafla lodowa do treningów i rozgrywek.

Nowa hala lodowa została zaprojektowana z myślą o:

  • Zwiększeniu komfortu użytkowników dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym i funkcjonalnym.
  • Umożliwieniu organizacji różnorodnych wydarzeń sportowych, konferencji, koncertów i targów.
  • Stworzeniu strefy odpoczynku i rekreacji w przestrzeni zielonej wokół hali.
  • Zapewnieniu dostępności dla osób niepełnosprawnych poprzez windy, miejsca postojowe i łatwe poruszanie się po obiekcie.

Przyszłość Hali Lodowej: Zastosowania i Korzyści dla Mieszkańców

Modernizacja lodowiska jest największą inwestycją w mieście ostatnich dekad. Prezydent Janusz Chwierut podkreśla, że prace nad projektem technicznym wraz z pozwoleniem na budowę zakończą się w połowie 2025 roku, co pozwoli na poszukiwanie środków finansowych i rozpoczęcie inwestycji. Docelowo obiekt ma służyć sportowcom, organizacji wydarzeń kulturalnych i mieszkańcom Oświęcimia.

Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Projekt przebudowy hali lodowej Oświęcim
Projekt przebudowy hali lodowej Oświęcim
Projekt przebudowy hali lodowej Oświęcim
Projekt przebudowy hali lodowej Oświęcim
Nowa koncepcja architektoniczna hali lodowej
Nowa koncepcja architektoniczna hali lodowej
Nowa koncepcja architektoniczna hali lodowej
Nowa koncepcja architektoniczna hali lodowej
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja
Hala lodowa Oświęcim modernizacja

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. @Maciej Klima Reaktywacja hokeja w Warszawie poszła średnio. Był nawet taki sezon, gdy na siłę próbowano zrobić mistrza przez tzw. SMS Warszawa i mistrza zdobyła… Unia. A w latach 60-70 owszem… Legia zdobywała tytuły, ale zaciągiem do wojska najlepszych hokeistów z całego kraju. A Łódź? Nigdy nie była mistrzem. Najczęściej walczyła o utrzymanie lub co najwyżej była ligowym średniakiem.

  2. Architekci teraz mają łatwiej. Zrobią wypasioną wizualizację z uśmiechniętymi ludzikami i pokazują ją włodarzowi. A włodarz jest pod wrażeniem. Takie wielkie. Takie piękne. Wyborcy mnie pokochają.

    To całkiem jak wizualizacje nowych osiedli zamawiane przez deweloperów. Wspaniałe. Zachwyceni klienci kupują mieszkania bez dalszego sprawdzania, bez uruchamiania wyobraźni. Tylko potem okazuje się, że jest niefunkcjonalne, drogo, niepraktyczne i nie tak piękne jak się na początku wydawało.

  3. A ja myślę, że prezydent już wie, że nic z tego nie będzie i dlatego chce budować urząd miasta. To zostanie na dekady. Gdyby serio chciał to robić to zabrałby się za to systemowo. Za i przeciw. Czy np. lepiej wyburzyć stadion i postawić nowy? Tak jak w Bytomiu i Sosnowcu? A może coś innego, hala widowiskowo-sportowa? Bo hokej na mistrzowskim poziomie skończy się gdy wróci do Łodzi, Warszawy i innych wielkich miast. Tam będą pieniądze i zaplecze. I znowu Unia będzie latać między 1 i 2 ligą. Tak mamy zmarnowany czas i pieniądze na konkurs, który nie ucieszył nikogo. Nawet głosów specjalnie z tego nie było.

  4. Nawet zakładając, że znajdą się tu i teraz jakieś „zewnętrzne pieniądze”, to później tak wielki obiekt trzeba będzie utrzymywać. Zrobi się z tego skarbonka bez dna, ze szkodą dla wszystkich innych przyszłych inwestycji miejskich.

    Architektów trzeba od tego trzymać z daleka. Architekci, gdy da się im wolną rękę, zaprojektują halę rozgrzewkową, halę do curlingu, podziemny garaż na tysiąc miejsc, centrum konferencyjne ze studiem nagrań, centrum odnowy biologicznej i masażu, obrotową restaurację na szczycie wieży widokowej. Nie i jeszcze raz nie.

    Oświęcim być może stać na kompleksowy remont istniejącego lodowiska. Oświęcimia na pewno nie stać na budowę i utrzymanie takiego potwora zżerającego przez dziesiątki lat budżet.

    Chwietut – nie rób tego. Nie rób tego do jasnej cholery, To nie będzie pomnik twojej wielkości gdy już odejdziesz na emeryturę, aby podziwiały cię kolejne pokolenia oświęcimian To będzie w przyszłości przykład marnotrawstwa i wielki problem jak to rozebrać i wyburzyć.

  5. Raz w roku kibice sukcesu ruszają na widownię i my musimy wydać na to kilka budżetów miasta. Acha

  6. Ten projekt modernizacji należy zbojkotować! To jest wyrzucenie pieniędzy w błoto jeżeli do tego dojdzie. Hala powinna być zrobiona na wzór tej w Trzyńcu. 4 – 4,5 tyś miejsc siedzących plus stojące. Nigdzie nie ma takiego wzięcia na hokej jak w Oświęcimiu a oni chcą nam pomalować halę i wymienić krzesełka i z zewnątrz zrobić lamelki i wmawiają że to jest modernizacja. Ten konkurs od samego początku ma błędne założenia. Jeszcze jest czas żeby to zmienić!

  7. Pudrowanie starego trupa! Tutaj potrzeba nowej hali wielofunkcyjnej.

Send this to a friend