Kultura

Amatorski Klub Filmowy „Chemik” Oświęcim – Historia i Sukcesy

Amatorski Klub Filmowy „Chemik” w Oświęcimiu to stowarzyszenie filmowców amatorskich, założone w 1963 roku. Klub tworzy filmy dokumentalne i artystyczne, zdobywając liczne nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. Organizuje prestiżowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”. Dowiedz się więcej o historii, twórczości i sukcesach AKF „Chemik”.

Logo Amatorskiego Klubu Filmowego Chemik
Logo Amatorskiego Klubu Filmowego Chemik

Amatorski Klub Filmowy „Chemik” Oświęcim – Historia i Sukcesy

Amatorski Klub Filmowy „Chemik” (AKF „Chemik”) to stowarzyszenie filmowców amatorskich, założone przy Zakładowym Domu Kultury „Chemik” w Oświęcimiu, obecnie Oświęcimskie Centrum Kultury, 23 października 1963 roku. Klub założyli m.in. Henryk Lehnert, Marian Żmuda i Marian Koim.

Henryk Lehnert - AKF Chemik Oświęcim
Henryk Lehnert – AKF Chemik Oświęcim, foto: Marek Kołodziej

Rozwój i Współpraca

Od 1965 roku klub należy do Federacji Amatorskich Klubów Filmowych, obecnie Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, co znacząco przyczyniło się do jego rozwoju. Pierwsze sukcesy nadeszły już w tym samym roku na XIII Konkursie Filmów Amatorskich w Opolu, gdzie Marian Żmuda i Henryk Lehnert zdobyli wyróżnienia za swoje filmy „Dzieciństwo” i „Pamiętamy”.

Bogata Twórczość

W ciągu ponad 40 lat istnienia AKF „Chemik” powstało ponad 500 filmów, które zdobyły około 600 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. Klub przewinęło się ponad 160 osób, a produkcje filmowe obejmowały zarówno filmy artystyczne, jak i dokumentalne, które dokumentowały ważne wydarzenia z historii miasta Oświęcim.

Przeglądy i Festiwale

W Oświęcimiu organizowane były, w latach 1967-1969, pierwsze przeglądy twórczości filmowej chemików oraz wojewódzkie przeglądy filmów amatorskich. W 1971 roku AKF „Chemik” współorganizował Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich OKFA’71, podczas którego film „Gdzieś w Polsce” Mariana Żmudy zdobył Grand Prix. Od 1985 roku klub jest organizatorem jednej z najważniejszych imprez dla twórców nieprofesjonalnych, czyli Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”. Festiwal odbywa się co dwa lata i ma charakter międzynarodowy, pod patronatem UNICA, Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego, afiliowanej przy UNESCO.

Dokumentacja i Wydarzenia

W AKF „Chemik” realizowane są także filmy dokumentalne, które stanowią zapis codziennych i świątecznych wydarzeń w Oświęcimiu, dokumentują ważne i przełomowe momenty oraz chwile radości i wzruszeń mieszkańców. Co roku odbywa się przegląd twórczości za dany rok, otwarty dla publiczności, podczas którego przyznawane są nagrody „Henryki”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend