80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie przeciwko niemieckim okupantom. Mieszkańcy stolicy, zdeterminowani, by przeciwstawić się terrorowi, ruszyli do boju, często nieuzbrojeni, zdobywając broń na wrogu. Powstanie trwało 63 dni, a jego cena była bardzo wysoka.
1 sierpnia, punktualnie o godz. 17, w całej Polsce zawyły syreny, a minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów.
Uroczystości w Oświęcimiu
W Oświęcimiu, na placu Kościuszki, odbyły się uroczystości rocznicowe, podczas których hołd poległym i zamordowanym powstańcom oraz cywilnym mieszkańcom Warszawy oddały liczne delegacje. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego i Województwa Małopolskiego.
Składanie Kwiatów
Po ceremonii złożenia wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, delegacja Powiatu Oświęcimskiego udała się do Muzeum Auschwitz. Wspólnie z delegacjami Miasta Oświęcim oraz Województwa Małopolskiego, złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci.
Znaczenie Wsparcia
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podkreślają wagę pamięci historycznej i oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli o wolność. Wsparcie ze strony lokalnych władz i społeczności jest kluczowe dla utrzymania tej pamięci żywej.