Informacje

Pszczyna aktywuje Budżet Obywatelski: 2,5 Miliona do rozdysponowania! Oświęcim pozostaje w tyle

Mieszkańcy Pszczyny ruszyli do głosowania na projekty w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. 2,5 miliona złotych do rozdysponowania na lokalne inicjatywy! Tymczasem Oświęcim wciąż bez budżetu obywatelskiego. Dowiedz się więcej!

Miasto Pszczyna / foto. UM Pszyczna
Miasto Pszczyna / foto. UM Pszyczna

Pszczyna aktywuje Budżet Obywatelski: 2,5 Miliona do rozdysponowania! Oświęcim pozostaje w tyle

Od wtorku, 6 sierpnia, mieszkańcy gminy Pszczyna mają okazję oddać swoje głosy na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Na ten cel przeznaczono 2,5 miliona złotych. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 5 projektów ogólnogminnych i 26 projektów lokalnych. Ta inicjatywa umożliwia bezpośrednie zaangażowanie społeczności lokalnej, co jest kluczowym elementem demokracji partycypacyjnej.

Kontrastujące Losy Budżetów Obywatelskich: Pszczyna vs. Oświęcim

W przeciwieństwie do Pszczyny, mieszkańcy Oświęcimia mogą jedynie marzyć o podobnych możliwościach. Pomimo że budżet obywatelski został wprowadzony po raz pierwszy w Sopocie już w 2012 roku i z powodzeniem realizowany jest w wielu innych miastach w Polsce, Oświęcim pozostaje w tyle.

Kampania na Rzecz Budżetu Obywatelskiego w Oświęcimiu

W maju zeszłego roku, były radny Miasta Oświęcim, Jan Adamaszek, prowadził kampanię na Rynku w Oświęcimiu, zbierając podpisy pod petycją w sprawie powołania budżetu obywatelskiego w ramach budżetu miasta. Inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem zarówno mieszkańców, jak i osób z innych miast. Adamaszek podkreślał, że budżet obywatelski pozwala mieszkańcom angażować się w kreowanie przestrzeni publicznej oraz organizowanie wydarzeń poprzez zgłaszanie i głosowanie na pomysły.

– Spotkałem wiele osób pozytywnie nastawionych do tego pomysłu. Wiele ciekawych rozmów na temat miasta i jego potrzeb. Dużo materiału do przemyśleń – mówi Adamaszek. Kampanię wsparł Maciej Klima, działacz stowarzyszenia KOS 2018, przypominając, że podobne inicjatywy były już rozważane już w 2014 roku podczas kampanii wyborczej Mirosława Wasztyla.

Monika Szymeczko i Aleksander Siuta – członkowie stowarzyszenia Polska 2050, zainicjowali w Oświęcimiu obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, której celem było utworzenie budżetu obywatelskiego. Zebrali ponad 300 podpisów mieszkańców i złożyli projekt uchwały na ręce Przewodniczącego Rady Miasta.

Natomiast na listopadowej sesji Rady Miasta w roku 2024 projekt został odrzucony przez radnych miasta.

Brak Akcji ze Strony Władz Oświęcimia

Mimo szerokiego poparcia społecznego, władze Oświęcimia pozostają bierne. Przypomnijmy, że Adamaszek oraz jego zwolennicy apelowali o refleksję nad oczekiwaniami mieszkańców i możliwościami partycypacji społecznej.

Rola Platformy Obywatelskiej i Nadzieje na Zmiany

Lider lokalnej Platformy Obywatelskiej, poseł Marek Sowa, który z powodzeniem wdrożył budżet obywatelski w województwie małopolskim, może odegrać kluczową rolę w rozwianiu obaw swojego kolegi z Oświęcimia. Maciej Klima wyraził nadzieję, że władze miasta otworzą się na inicjatywę budżetu obywatelskiego i pozwolą mieszkańcom Oświęcimia realnie wpływać na rozwój swojego miasta.

Podsumowanie

Pszczyna jest przykładem, że demokracja partycypacyjna działa i przynosi korzyści społeczności lokalnej. Oświęcimianie, obserwując sukcesy innych miast, liczą na to, że ich głos zostanie w końcu usłyszany i będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu swojego miasta.


Pszczyński Budżet Obywatelski 2024

Projekty ogólnogminne:

STAWIAMY NA BEZPIECZEŃSTWO Zakup środków ochronnych Strażaka dla wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Pszczyna – 125 000,00
Remont podłogi w Domu Kultury (w Wiśle Małej) – 125 000,00
Zakup nowych elementów wyposażenia SKATEPARKU – 125 000,00
Parking przy cmentarzu komunalnym – 125 000,00
Zagospodarowanie terenów zielonych na granicy trzech osiedli: Kolonia Jasna, Piastów i Siedlice. Park – Zielone płuca Pszczyny. – 125 000,00

Projekty lokalne:

Osiedle Piłsudskiego – Rozbudowa terenów zielonych osiedla Piłsudskiego pomiędzy ul. Maków a ul. Bieruńską – 68 660,16
Jankowice – Poprawa termoizolacji i efektywności energetycznej budynku OSP Jankowice – 85 000,00
Osiedle Siedlice – Starszy czy młody, razem na ogrody – 89 878,12
Jankowice – Bezpieczny plac zabaw – 42 300,00
Osiedle Podstarzyniec – Remont nawierzchni asfaltowej ulicy Pukowca – etap II – 64 579,88
Osiedle Śródmieście – Aktywne i zintegrowane osiedle Śródmieście – 79 893,22
Osiedle Piastów – Coolturalne i Aktywne osiedle Piastów w Pszczynie – 123 768,52
Łąka – Remont trybuny na boisku LKS Łąka – 122 023,34
Poręba – Rodzinny parking rowerowy nad zaporą w Porębie – 70 233,28
Osiedle Daszyńskiego – Bezpieczeństwo i integracja – 93 092,36
Wisła Wielka – Poprawa infrastruktury i jakości życia mieszkańców sołectwa Wisła Wielka poprzez zakup i montaż rolet w Sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej, malowanie sali gimnastycznej wraz z zapleczem oraz zakup namiotów niezbędnych przy organizacji wydarzeń. – 99 500,00
Ćwiklice – Wspólne działanie dla mieszkańców Ćwiklic – 113 592,40
Osiedle Polne Domy – Aktywne Polne Domy – czas zacząć! – 68 930,54
Wisła Mała – Razem dla mieszkańców Wisły Małej – 76 181,64
Rudołtowice – „RAZEM DLA RUDOŁTOWIC” – 71 167,00
Studzionka – Nowa nakładka asfaltowa na parkingu przy Domu Kultury w Studzionce – 101 000,00
Osiedle Piastów – Remont nawierzchni asfaltowej na ulicy Bolesława Krzywoustego – 123 768,52
Osiedle Powstańców Śląskich – A. Bezpieczne Przedszkole – wymiana ogrodzenia wraz z bramą przy placu zabaw oraz II część modernizacji otoczenia Przedszkola nr 1 w Pszczynie – ciąg dalszy rozbudowy parkingu. B. Zakup zestawów biesiadnych i namiotów, organizacja wydarzeń społeczno-kulturalnych. – 105 284,00
Osiedle Stara Wieś – Wspólne działania na rzecz mieszkańców osiedla Stara Wieś i Biblioteki Osiedlowej w Pszczynie – 138 958,00
Osiedle Kępa – Działania społeczno-kulturalne na rzecz mieszkańców osiedla Kępa – 54 133,00
Piasek – Piasek – zielono, kulturalnie, bezpiecznie – 131 511,22
Osiedle Siedlice – SIEDLICE – DOSTĘPNE, BEZPIECZNE I ATRAKCYJNE OSIEDLE (Remont chodników, nasadzenia zieleni oraz integracja) – 89 848,12
Osiedle Kolonia Jasna – KOLONIA JASNA – ZIELONA PRZESTRZEŃ AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI MIESZKAŃCÓW (Szkoła, Przedszkole oraz plac zabaw) – 123 375,24
Czarków – Czarków – radość i zabawa – 100 343,78
Brzeźce – Wspólne działania dla Brzeźc – 71 233,00
Osiedle Śródmieście – RÓWNY DOSTĘP DLA WSZYSTKICH Modernizacja windy w POR-T dla osób ze szczególnymi potrzebami – 79 893,22

Szczegóły na stronie www.budzet.pszczyna.pl

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

  1. @Pisior nie przy zdrowych zmysłach.

    Łgarstwo masz we krwi. Most duchów sobie wymyśliłeś. Liczyłeś na to, że ktoś się nabierze???

  2. Dla niezorientowanych: zbudowany przez Chwieruta most duchów znajduje się u wylotu ulicy Leszczyńskiej.

  3. Natomiast most duchów to pierwsza potrzeba. Na synchronizację świateł na Dąbrowskiego kasy nie ma i nie będzie.

  4. @kierowca Otóż to. Budżet obywatelski to rozdawnictwo i marnowanie publicznych pieniędzy.

  5. Nie mam zbyt dobrej opinii o radnych PO ale fakt, że głosowali przeciwko BO poczytuję jako przejaw resztek rozsądku.
    Przepuszczanie pieniędzy przez BO to jak robienie samolotów z banknotów i puszczanie ich z pierwszego piętra gmachu na Zaborskiej. Dla lepszego efektu można by te banknoty jeszcze podpalać.

  6. Tak się zastanawiam: może – skoro to taki dobry pomysł – przekazać obywatelom całość budżetu miasta? Mieszkańcy chyba sami najlepiej wiedzą, czego potrzebują.

  7. ….no cóż !? wokół , miasta oddają cześć swojego budżetu w dyspozycję swoich Mieszkańców , to właśnie budżet Obywatelski . W zeszłym roku Mieszkańcy podpisywali się pod projektem uchwały wprowadzającej BO w Oświęcimiu , niestety ani p. Prezydent ani część radnych ( 12 ) głównie z Koalicji „Obywatelskiej” ….zagłosowali Przeciw . Szkoda 😱

  8. Długotrwałe sprawowanie funkcji prezydenta miasta zawsze prowadzi do sytuacji, w której osoba na tym stanowisku stopniowo tracić kontakt z codziennymi problemami i potrzebami mieszkańców.

  9. @ A co nas obchodzi Pszczyna? Poza tym Oświęcim jest znacznie wyżej notowany, choćby w rankingu samorządowym więc nie pisz o upadku miasta, bo większość mieszkańców widzi co innego.

  10. PiS też miał w programie wyborczym wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Oświęcimiu. Niestety mieszkańcy wybrali PO i pana JCh.

Send this to a friend