Dołącz do Akademii Wolontariusza w Muzeum Auschwitz i poznaj historię obozu Auschwitz z bliska. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!
Dołącz do Akademii Wolontariusza w Muzeum Auschwitz – Ograniczona Liczba Miejsc!
Unikalna Szansa na Zgłębienie Historii Auschwitz i Wolontariat
Akademia Wolontariusza to projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, skierowany do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz oraz wolontariatem w Archiwum Miejsca Pamięci. Tegoroczna Akademia odbędzie się w dniach 28 września – 5 października w Muzeum Auschwitz. Wszystkie zajęcia i spotkania prowadzone będą w języku angielskim.
Uczestnicy i uczestniczki Akademii będą mieć możliwość dokładnego poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W programie zaplanowano rozszerzone zwiedzanie terenów byłego obozu, a także dodatkowe zajęcia prowadzone przez historyków i edukatorów Muzeum.
– W poprzednich edycjach Akademii realizowanych on-line wzięły udział osoby z całego świata – wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy m.in. Polski, USA, Australii, Macedonii, Francji, Niemiec, Bułgarii czy Malezji. To pokazuje, że projekty realizowane przez Muzeum docierają do bardzo wielu miejsc, a co najważniejsze wiele osób chce się w nie włączać. Wolontariat na rzecz Miejsca Pamięci to osobiste, jednostkowe zaangażowanie, które buduje wspólnotę, świadomą moralnej odpowiedzialności – powiedziała Katarzyna Marcak, która kieruje Biurem Wolontariatu w MCEAH.
Prace Archiwalne i Integracja Danych
Główna część Akademii odbędzie się w muzealnym Archiwum.
– W tym roku wolontariusze będą wprowadzać do głównej bazy danych oraz indeksować jedną z częściowo zrekonstruowanych list transportowych, a mianowicie listę 750 więźniów przeniesionych 25 sierpnia 1944 r. z KL Auschwitz do KL Neuengamme. W transporcie znajdowali się głównie elektromonterzy, ślusarze i kierowcy, którzy po przeniesieniu do KL Neuengamme, w większości zostali zatrudnieni przy montażu silników i gąsienic w pojazdach wojskowych – powiedziała Anna Jawień z zespołu ds. integracji danych i informacji o ofiarach KL Auschwitz.
Efekty pracy wolontariuszy i wolontariuszek zostaną przedstawione w postaci prezentacji losów więźniów Auschwitz wybranych przez uczestników Akademii.
Praktyczne Informacje
Cały projekt będzie prowadzony w języku angielskim, a udział w nim jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają wyłącznie koszty podróży i ubezpieczenia. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie nie decyduje kolejność zgłoszeń.
W tym roku uczestnicy Akademii Wolontariusza nocować będą w nowym hostelu Muzeum znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Pamięci.
Termin: 28 września – 5 października
Program Akademii Wolontariusza
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza on-line do 18 sierpnia 2024 r.
Kontakt z organizatorami: wolontariat [at] auschwitz.org