Od marca 2024 r. działa w Oświęcimiu internetowa Mapa Potrzeb mieszkańców Oświęcimia. Została ona zainicjowana przez Jakuba Przewoźnika, ówczesnego kandydata na prezydenta miasta oraz środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim”. Internetowy serwis działa pod adresem www.mapapotrzeb.com.pl
– Koncepcja jest bardzo prosta i praktyczna. Oświęcimianie mogą w prostu sposób zgłaszać i nanosić na mapę miasta lokalne usterki czy potrzebne w danym miejscu inwestycje bądź proste zadania. Internetowa mapa miała być także elementem szerszej wizji Oświęcimia jako Miasta Smart City. Nie ukrywam, że mapa powstała także jako odpowiedź na częstą bierność dotychczasowych władz miasta w stosunku do zgłaszanych przez mieszkańców drobnych pomysłów – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.
Jak dziś działa mapa? – Dziś na mapie mamy zgłoszonych ponad 20 pomysłów nadesłanych przez samych mieszkańców Oświęcimia. Potrzeby dotyczą różnych obszarów funkcjonowania naszego miasta. Place zabaw, chodniki, osiedlowe domu kultury, świetlice, parkingi, znaki, toalety, parki, czy po prostu dziury w drodze, to te najczęściej oznaczane zadania. Są też bardziej skomplikowane zadania jak np. poprawa komunikacji publicznej w mieście, czy wdrożenie uchwały krajobrazowej – komentuje Jakub Przewoźnik, oświęcimski radny.
– Zachęcamy do zgłaszania pomysłów i oznaczania ich na internetowej mapie potrzeb. Zachęcamy też do oddawania swoich głosów na zgłoszone już pomysły. Dzięki głosowaniu będziemy mogli zobaczyć, które z pomysłów cieszą się największą popularnością i które powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności – dodaje Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.
Pomysłodawcy internetowej mapy potrzeb mówią, że samorządowcy powinni zdecydowanie częściej reagować na problemy zgłaszane przez ludzi. Autorzy projektu mapy podkreślają także, że chcą lepszego i nowoczesnego Oświęcimia. Temu m.in. ma służyć ten pomysł. Przypomnijmy, że współtwórcą witryny mapapotrzeb.com.pl jest ceniony oświęcimski informatyk i grafik Bartłomiej Jaskółka.
– Zapraszamy mieszkańców Oświęcimia do korzystania z witryny mapapotrzeb.com.pl, przesyłania uwag, pomysłów i zgłoszeń. Zapraszamy! – zachęcają Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta.
Decyzję o wydaniu kilkudziesięciu milionów złotych na powstanie tego muzeum podjęła Beata Szydło i jej pisowscy mocodawcy tak, czy nie? Przy okazji: wyrazy współczucia dla grillowanej właśnie przez Kaczyńskiego Beci. A nie trzeba było fikać.
A kto pracuje w MPMZO, pan Piotr? I jeszcze ktoś z PO?
PiS zainwestował 50 milionów złotych w muzeum mieszkańców i to był strzał w dziesiątkę. Tłumy turystów walą tam drzwiami i oknami. Idąc za ciosem trzeba by zbudować jeszcze że trzy muzea, a dochody co najmniej się potroją. Proste.
Huta?
To trzeba to zmienić abyśmy byli bogatszym miastem. Potrzeby jest przemysł! A my będziemy mieć mykwę i cafe rynek – kebab.
Miasto ma określone wydatki , a i tak zawsze brakuje kasy na część zaplanowanych wydatków. Budżet nie jest z gumy .Nie jesteśmy bogatym miastem.
Chyba postawienie ławki czy śmietnika dla miasta z budżetem ponad 250 mln nie powinno stanowić problemu.
Rozumiem, że PiS ma pieniądze na realizację tych potrzeb.