Wideo

W Bielsku-Białej mają pomysł reaktywacji województwa. I co dalej?

W „Porozmawiajmy.O” gościmy mecenasa Bartłomieja Tkacza, pomysłodawcę utworzenia nowego („starego”) województwa. W programie uczestniczą także oświęcimscy radni Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Bartłomiej Tkacz, Paweł Plinta
Od lewej: Jakub Przewoźnik, Bartłomiej Tkacz, Paweł Plinta

Rozmowę rozpoczynamy od ogłoszonego niedawno w Bielsku-Białej pomysłu utworzenia nowego województwa, nazwanego tu roboczo podbeskidzkim. Rzecz niewątpliwie nawiązuje historycznie do dawnego województwa bielskiego. Zastanawiamy się, czy tę dość zaskakującą inicjatywę, należy obecnie traktować poważnie.

To właśnie bielscy radni podczas sierpniowej sesji rady miasta podjęli uchwałę, w której zaapelowali do władz państwowych i samorządowych w sprawie odtworzenia województwa z siedzibą władz w tym mieście. Ważne jest to, że rada miasta Bielsko-Biała podjęła uchwałę intencyjną jednogłośnie, ponad wszelkimi podziałami politycznymi – mówi Bartłomiej Tkacz, pomysłodawca utworzenia województwa podbeskidzkiego.

Skąd wizja i wola powołania do życia nowego województwa? – Z perspektywy Katowic i Krakowa kwestie istotne dla ludzi mieszkających na terenie Podbeskidzia i na obrzeżach obu województw jak np. w Oświęcimiu nie są dostatecznie identyfikowane ani rozumiane – ocenia mecenas Bartłomiej Tkacz. Gość „Porozmawiajmy.O” zauważa również, że mniejsze województwa szybciej się rozwijają.

Rozmowa koncentruje się przede wszystkim wokół idei doskonalenia i reformowania samorządu w Polsce. Mecenas Tkacz wspomina tu np., że prezydent Włocławka wystąpił z podobną inicjatywą utworzenia nowego województwa. Czy obecny podział na województwa i czy aktualne funkcjonowanie samorządów jest optymalne dla rozwoju Polski?

Pomysł się pojawił i co dalej. – Mamy intencyjną uchwałę rady miasta Bielska-Białej, która popiera powołanie województwa. Dla mnie gospodarzem pomysłu na nowe województwo jest już teraz prezydent Jarosław Klimaszewski oraz radni z Bielska-Białej. Jeżeli te osoby traktują tę ideę w sposób odpowiedzialny i poważny swoich wyborców, to powinni zacząć już działać – mówi Bartłomiej Tkacz.

Jak miałoby teoretycznie wyglądać województwo podbeskidzkie? – Projekt jest otwarty. Każdy nowoczesny samorządowiec nie powinien przejść obok mojego pomysłu obojętnie. Ważna jest strategia dla potencjalnie nowego bytu– dodaje Bartłomiej Tkacz.

Aby utworzyć nowe województwo potrzebna jest wola polityczna. Po prostu trzeba zmienić prawo. Do tego potrzebni są parlamentarzyści. Jakie jest nastawienie posłów do pomysłu? – dopytuje

Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

W radzie miasta Bielska-Białej sprawa została przegłosowana jednogłośnie, ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Mam nadzieję, że parlamentarzyści spojrzą na ten temat w podobny sposób jak radni Bielska-Białej – mówi mecenas Tkacz.

Debata o tego rodzaju reformie to prawdopodobnie temat na całe długie lata, a może i następne dziesięciolecia… W czym niby Bielsko-Biała byłoby, z punktu widzenia Oświęcimia, lepsze od Krakowa? Tego dziś nie wiemy. Natomiast to, że ktoś w ten sposób zwraca uwagę, że trzeba być może bardziej dbać o rozwój mniejszych miast i miejscowości, jak np. nasz Oświęcim, jest chyba plusem tej obecnej dyskusji – dodaje Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.

Jak zawsze, serdecznie zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend