Trójka europejskich prezydentów odwiedziła Miejsce Pamięci Auschwitz w ramach przygotowań do 80. rocznicy wyzwolenia obozu. Ich refleksje skupiały się na ważności pamięci o Holokauście.
Trójka Prezydentów europejskich odwiedza Miejsce Pamięci Auschwitz
W ostatnich dniach Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz odwiedziło trzech prezydentów europejskich. 9 października prezydent Chorwacji Zoran Milanović, a 12 października prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou oraz prezydent Węgier Tamás Sulyok złożyli wizytę w tym wyjątkowym miejscu pamięci.
Coraz większe zainteresowanie zbliżającą się rocznicą
Jak podkreśla dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, rosnące zainteresowanie dyplomacji i mediów jest związane ze zbliżającą się 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Wizyty prezydentów, które odbyły się przy okazji regionalnego szczytu w Krakowie, wpisują się w przygotowania do tej symbolicznej rocznicy.
– 27 stycznia 2025 r. uwaga całego świata skupi się na słowach Ocalałych, których będą słuchać delegacje państwowe oraz miliony ludzi za pośrednictwem mediów i Internetu – podkreśla Cywiński.
Zwiedzanie Miejsca Pamięci
W trakcie swoich wizyt prezydenci odwiedzili najważniejsze ekspozycje muzealne. Zobaczyli m.in. blok 4, gdzie przedstawiono historię osób deportowanych do Auschwitz: Żydów, Polaków, Romów oraz jeńców sowieckich. W bloku 5 prezydenci mogli zobaczyć przedmioty zrabowane ofiarom – od butów, walizek, po dziecięce ubranka. Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 złożyli wieńce, oddając hołd ofiarom obozu.
Prezydent Węgier Tamás Sulyok zwiedził węgierską wystawę narodową „Zdradzony obywatel. Pamięci ofiar Holokaustu z Węgier,” gdzie szczególną uwagę poświęcono masowym deportacjom Żydów w 1944 roku.
Refleksje prezydentów
Prezydent Chorwacji Zoran Milanović w Księdze Pamiątkowej napisał: „Wizyta w tym Muzeum głęboko mnie poruszyła. Ten tragiczny okres w historii Europy uczy nas, że takie zbrodnie nigdy nie mogą się powtórzyć.” Podobne refleksje wyraziła prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou, podkreślając, że pamięć o Holokauście jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Prezydent Węgier Tamás Sulyok, zwracając uwagę na odpowiedzialność społeczeństw, podkreślił: „Człowiek jest świętością. To wspólna odpowiedzialność nas wszystkich, aby takie tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły.”