Sport

Historyczny triumf! Re-Plast Unia Oświęcim zdobywa Superpuchar Polski

Re-Plast Unia Oświęcim zdobyła swój pierwszy Superpuchar Polski, pokonując GKS Tychy 3:2 po dogrywce. Emocjonujący mecz pełen zwrotów akcji zakończył się bramką Carla Liljewalla w 64. minucie.

Re-Plast Unia Oświęcim zdobywa Superpuchar Polski

Hokeiści mistrza Polski, Re-Plast Unii Oświęcim, na własnym lodowisku wygrali mecz o Superpuchar Polski przeciwko GKS Tychy, zwyciężając 3:2 po dramatycznej dogrywce. Decydującą bramkę zdobył Christopher Liljewall w ostatniej minucie dogrywki, co zapewniło drużynie pierwsze w historii to prestiżowe trofeum. Wręczenie pucharu odbyło się w obecności Iwony Gibas z zarządu województwa małopolskiego oraz prezydenta Oświęcimia, Janusza Chwieruta.

Historyczne trofeum dla Re-Plast Unii

Dla Re-Plast Unii było to nie tylko pierwsze trofeum sezonu 2024/2025, ale także pierwszy Superpuchar Polski w 11-letniej historii tych rozgrywek. Spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie sportowym, a obie drużyny prezentowały wyrównaną, zaciętą walkę do samego końca.

Pocieszenie po Lidze Mistrzów

Re-Plast Unia rozpoczęła sezon rewelacyjnie, wygrywając dziewięć meczów z rzędu w Tauron Hokej Lidze. Mimo że zespół odpadł z Hokejowej Ligi Mistrzów, to zebrał osiem punktów, co jest rekordowym wynikiem polskich drużyn w tych rozgrywkach. W LM Unia pokonała mocniejsze finansowo zespoły, takie jak EC KAC Klagenfurt (5:4) i Straubing Tigers (4:1).

Z kolei GKS Tychy, który w poprzednim roku zdobył Superpuchar, wciąż jest liderem ligi, choć przegrał ostatnie spotkanie z JKH GKS Jastrzębie 2:4. Tyszanie wygrali Superpuchar już czterokrotnie (2015, 2018, 2019, 2023).

Szwedzki kwartet przesądził o zwycięstwie

Szwedzcy zawodnicy Re-Plast Unii: Linus Lundin, Sam Marklund, Carl Ackered i Christopher Liljewall odegrali kluczową rolę w meczu. Lundin, bramkarz, mimo dużej liczby strzałów ze strony Tychów, pokonał ich tylko dwukrotnie – Filip Komorski i Alan Łyszczarczyk zdobyli gole, grając w przewadze.

Marklund otworzył wynik meczu już w 2. minucie, a Ackered przywrócił prowadzenie na 2:1 w 36. minucie. Decydujący gol padł w ostatniej minucie dogrywki, kiedy to Liljewall, który dołączył do zespołu we wrześniu, znalazł lukę między parkanami bramkarza GKS-u, Tomasza Fuczika, wywołując euforię wśród kibiców w hali MOSiR-u.

Strategicznym Sponsorem Superpucharu Polski 2024 była Małopolska.

• 1:0 – S. Marklund (2′)
  • 1:1 – F. Komorski (26′)
  • 2:1 – C. Ackered (36′)
  • 2:2 – A. Łyszczarczyk (58′)
  • 3:2 – C. Liljewall (64′)