Sport

O modernizacji lodowiska i budowie nowego ratusza w Oświęcimiu

Prezydent Janusz Chwierut przedstawił niedawno, m.in. radnym i działaczom sportowym, wizję modernizacji i rozbudowy oświęcimskiego lodowiska. Hala lodowa ma swoje lata i pod tym kontem jest to działanie racjonalne. Z tym, że – inwestycja wymaga potężnych nakładów finansowych. W Oświęcimiu mówi się też o potrzebie budowy nowoczesnego gmachu Urzędu Miasta. Temat jest wart poważnego rozważenia. Sęk w tym, że także i to zadanie wymaga wielu, kolejnych milionów złotych.

Obie sprawy budzą zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców. Są to inwestycje tak ważne i strategiczne, że dobrze byłoby poznać więcej szczegółów. Dlatego skierowałem do prezydenta Oświęcimia interpelację z pytaniem, w jaki sposób i w jakich latach, zamierza zrealizować, czyli rozpocząć i ukończyć oba zadania.

Poprosiłem też o informację czy Pan Prezydent oraz doświadczony Zespół Urzędu Miasta planuje starać się o pieniądze, będące dofinansowaniem do wspomnianych i ważnych dla Oświęcimia zadań. Spytałem także czy prezydent Oświęcimia widzi np. możliwość lub zasadność wpisania jednej lub obu tych znaczących inwestycji do Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.
W kwestii Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego prezydent Oświęcimia powołał się na uchwałę Rady Ministrów z 10 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia IV etapu OSPR na lata 2021-2025. Prezydent wskazuje, że zapisane w rządowej uchwale cele i priorytety programu wykluczają wpisanie obu tych projektów na listę zadań do realizacji w ramach OSPR. „Wynika z nich jednoznacznie, że takich zadań jak modernizacja lodowiska czy budowa nowego ratusza nie można ująć w finansowaniu w ramach środków OSPR” – zaznaczył prezydent Janusz Chwierut.

Prezydent Oświęcimia wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację, że proces inwestycyjny co do zasady można podzielić na cztery etapy. Są to: faza przygotowawcza, faza projektowania i uzyskiwania koniecznych decyzji administracyjnych, faza realizacji i przekazania do eksploatacji. Prezydent informuje, że inwestycja polegająca na modernizacji hali lodowej wraz z budową nowej hali treningowej znajduje się obecnie w drugiej fazie procesu. „Projekt budowlany przebudowy i rozbudowy hali lodowej ma być gotowy w połowie 2025 roku wraz z koniecznymi pozwoleniami. Znając dokładny zakres rzeczowy inwestycji oraz jej koszt miasto będzie mogło rozpocząć starania o środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji” – dodaje prezydent Janusz Chwierut.

Mamy też oficjalne potwierdzenie, że przy Zaborskiej planowana jest budowa nowego Urzędu Miasta. „Odnosząc się do kwestii związanej z budową nowego ratusza miejskiego to inwestycja w chwili obecnej znajduje się w fazie przygotowawczej. Przejście do kolejnej fazy będzie wymagało w pierwszej kolejności zmiany planu miejscowego oraz zabezpieczenia środków w budżecie miasta na przeprowadzenie, wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, konkursu architektonicznego na opracowanie projektu budowlanego dla tej inwestycji” – przekazał prezydent Janusz Chwierut.
„Mam nadzieję, że w związku z wyrażaną przez Pana w treści interpelacji aprobatą dla realizacji tych inwestycji będzie Pan wspierał działania miasta w tym zakresie” – dodał też prezydent Oświęcimia.

Szanowni Państwo, Panie Prezydencie, jeżeli oba te sztandarowe zadania będą przygotowane jak należy, jeżeli do tego postaramy się o poważne zewnętrzne dofinansowanie, uważam, że grzechem byłoby nie spróbować. Zwłaszcza w przypadku zamysłu nowego ratusza, jak sądzę, przydałaby się jednak większa otwartość i możliwie aktywne konsultacje społeczne. Np. czy Oświęcimianie wiedzą już dziś, gdzie ten nowy urząd miałby powstać? Krótko mówiąc, idea pewnie i słuszna, ale na razie dość tajemnicza, a przecież ma to być urząd dla mieszkańców, prawda?

Paweł Plinta / radny rady miasta Oświęcim

Paweł Plinta
Paweł Plinta
Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Nowy ratusz wraz z urzędami wybudować na miejscu starego targowiska . Miejsca od groma dojazd z każdej strony

Send this to a friend