Kultura

Święto Niepodległości w Oświęcimiu: Zobacz, co czeka na mieszkańców od 8 do 12 listopada

Miasto Oświęcim zaprasza mieszkańców na obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości. W programie uroczystości 11 listopada: parada patriotyczna, msza, występy artystyczne i wydarzenia towarzyszące.

11 listopada 2024
11 listopada 2024 / program

Obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Oświęcimiu – program uroczystości

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza na obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Uroczystości obejmują wydarzenia główne oraz imprezy towarzyszące, które rozpoczną się już 8 listopada.

Program obchodów 11 listopada:

  • Godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz.
  • Godz. 9.30 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
  • Godz. 10.00 – msza święta za Ojczyznę.
  • Godz. 11.11 – parada patriotyczna z mieszkańcami i 20-metrową flagą Polski.
  • Godz. 11.45 – główna uroczystość na pl. Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
  • Około godz. 12.45 – złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym.

Miasteczko patriotyczne na rynku (11 listopada):
W godz. 10.00-16.00 dostępne będą stoiska z materiałami patriotycznymi, wystawa pojazdów wojskowych i punkt rekrutacyjny. Restauracja Kastel zaprosi na dania kuchni polowej. Akcja „Wywieś flagę” zachęca do uczczenia święta poprzez wywieszenie flagi narodowej.


Imprezy towarzyszące i akcje specjalne

  • 8.11 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, godz. 12.00, OCK.
  • 8.11 – Rodzinne Warsztaty Niepodległościowe, godz. 17.00, Galeria Książki.
  • 10.11-11.11 – wydarzenia w Muzeum Zamek: warsztaty, zwiedzanie, koncert Duo Gitarowe braci Kudełka.
  • 11.11 – XIV Bieg Niepodległościowy, start godz. 14.00, Rynek Główny.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Ma 35 lat i stworzył firmę, której wycena przekracza dziś 600 milionów $. Jednym z gości specjalnych tegorocznej edycji Festiwalu Lema będzie CEO i założyciel firmy ICEEYE Rafał Modrzewski. Rafał ma 35 lat. W bardzo młodym wieku zaczął rozwijać swoje marzenie, jakim jest stworzenie największej na świecie komercyjnej konstelacji mikrosatelitów z  radarem SAR. Osiągnął to. Jest największym w dostawcą takich technologii dla Rządu USA. Ranking Financial Times 1000 to prestiżowa lista, która prezentuje tysiąc najszybciej rozwijających się firm w Europie. W 2024 roku jego firma znalazła się na 30 miejscu i według mojej wiedzy to najwyższy lub jeden z najwyższych (z bezpieczeństwa) w historii wynik istniejącej firmy tworzonej przez Polaka.

    ICEYE jak wskazuje „jest pierwszą firmą, która z powodzeniem zminiaturyzowała satelitę SAR, tworząc urządzenie zapewniające do 100 razy lepszą efektywność kosztową niż tradycyjne odpowiedniki”. Jak podaje ICEEYE w 2023 r. „spółka osiągnęła przychody przekraczające 100 mln dolarów”. W najnowszym rankingu Ranking Financial 2024 wskazano, że spółka osiągnęła „3335.3% stopy wzrostu”. Wycena ICEEYE podjęta przez dealroom.co wynosi dziś do 600 milionów dolarów. W złotówkach jest już unicornem. Rafał wraz ze swoim zespołem to jedyni nasi rodacy, którzy w sektorze kosmicznym stworzyli naprawdę globalną firmę. I przepraszam za to zdanie wszystkie inne, prężnie rozwijające się w Polsce technologie kosmiczne.

  2. Pisiorku – ale dlaczego właściwie chciałbyś spędzać wakacje za granicą? Czyż Polska nie jest piękniejsza? Te łany zbóż, te wierzby płaczące, złociste plaże Bałtyku i ostre szczyty Tatr. Zostając w Polsce i kupując papieże z termometrem w Międzyzdrojach oraz pozując z misiem na Krupówkach nabijasz przecież kabzę patriotycznie POLAKOM, a nie jakimś tam Arabom fuj w Egipcie. Wstydź się.

  3. PiS już szykuje bojówki na 11 listopada.Będzie gorąco z Oświęcimia też pojedzie ekipa fanatyków. Bochenek sponsoruje darmowy wyjazd do Warszawy.

  4. W UK myślozbrodnia już jest penalizowana. po to wyszli z uni, żeby ograniczeń nie było.

  5. „Polska naprawdę przoduje w kreatywności – teraz nawet leżenie na zagranicznej plaży miałoby dorzucić parę złotych do budżetu. Bo po co cieszyć się chwilą odpoczynku, skoro można poczuć się jak przemytnik luksusu i zapłacić za przywilej wyjechania? Może rząd zacznie rozważać podatek od marzeń o urlopie, bo przecież Polakowi nie wypada odpoczywać za granicą!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend