W Osieku na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Leśnej doszło do zderzenia dwóch aut. 1,5-roczna pasażerka hyundaia trafiła do szpitala na obserwację. Policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków drogowych.
W poniedziałek, 4 listopada 2024, o godz. 9.20 doszło do poważnego wypadku w Osieku na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Leśnej. 30-letni mieszkaniec Krakowa stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi i zjechał na przeciwny pas ruchu, uderzając w hyundaia prowadzonego przez 34-letniego mieszkańca Osieka. W wyniku uderzenia hyundai dachował.
Pod opieką ratowników medycznych do szpitala została przewieziona 1,5-roczna pasażerka hyundaia, która pozostanie na obserwacji.
Apel policji o ostrożność na drogach
Policja przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności, zmniejszeniu prędkości i koncentracji za kierownicą, zwłaszcza przy mokrej nawierzchni. Bezpieczeństwo na drodze zależy od dostosowania prędkości do panujących warunków i pełnej uwagi podczas jazdy.
Możesz rozwinąć ten swój wpis o PPK?
Polacy tracą zaufanie do PPK. Ciekawe, dlaczego akurat teraz?
Tego nie zobaczysz w TV Republika i TV Trwam.
Największy udział w produkcji energii elektrycznej w sierpniu 2024 r. w Polsce miały elektrownie spalające węgiel kamienny (37,07%) i węgiel brunatny (23,80%).
Wydobycie węgla z coraz głębszych pokładów jest z roku na rok coraz droższe. Dlatego w Polsce mamy tak drogi prąd.
Lajkonik z Krakowa myślał, że drogi w Osieku to tor wyścigiwy. Pajac jeden.
Tego nie zobaczysz w TVP i TVN:
W październiku Niemcy spalili rekordową ilość węgla
Rekordowy udział węgla w niemieckiej energetyce
Według raportu Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme w październiku 2024 r. niemieckie elektrownie węglowe odpowiadały za około 29 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej. Jest to najwyższy miesięczny udział węgla w bieżącym roku.
Jednym z powodów wzrostu zużycia węgla była niższa produkcja energii z odnawialnych źródeł, takich jak m.in. farmy wiatrowe. Der Spiegel twierdzi, że ze względu na słabszy wiatr, elektrownie wiatrowe – zarówno na lądzie, jak i na morzu – wyprodukowały znacznie mniej energii w porównaniu z poprzednimi miesiącami.
Drożejący gaz
Gazeta podkreśla również, iż dodatkowym czynnikiem zwiększającym użycie węgla w październiku były rosnące ceny gazu. Od października cena gazu na rynku hurtowym wzrosła do około 4 eurocentów za kWh. Jak wyjaśnia ekspert rynku gazowego Till Stehr, przy tak wysokich cenach nawet starsze elektrownie węglowe są bardziej opłacalne niż nowoczesne, wysokowydajne elektrownie gazowe. W efekcie niemieckie elektrownie węglowe dostarczyły w październiku niemal trzykrotnie więcej energii niż te gazowe.
Der Spiegel wymienia również, że do wzrostu cen gazu przyczyniły się różne inne czynniki takie jak m.in. konflikt na Bliskim Wschodzie czy niska temperatura tej jesieni. Dodatkowo Niemcy, po zatrzymaniu dostaw gazu rurociągiem z Rosji, muszą konkurować o skroplony gaz ziemny (LNG) z rynkiem azjatyckim, co podnosi jego cenę.