Informacje

Oświęcim podpisuje umowę na konkurs architektoniczny nowego ratusza

Miasto Oświęcim podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) w Krakowie w sprawie przeprowadzenia konkursu na koncepcję architektoniczną nowego miejskiego ratusza. Dokument sygnowali prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz Magdalena Buczyńska-Zapała, prezes krakowskiego oddziału SARP.

SARP
SARP

Konkurs na nowy ratusz

Zwycięzca konkursu, którego koncepcja zostanie wyłoniona w październiku 2025 roku, oprócz nagrody finansowej otrzyma prawo do wykonania projektu technicznego. Na nagrody miasto przeznaczyło 100 tys. zł.

Po opracowaniu dokumentacji technicznej, co planowane jest na 2026 rok, znana będzie wartość całej inwestycji.

Lokalizacja i plan nowego ratusza

Nowy ratusz powstanie w zachodniej części targowiska miejskiego przy ul. J. Dąbrowskiego. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę budynku o wysokości do pięciu pięter, a powierzchnia zabudowy wyniesie od 5 do 6 tys. m².

Kluczowe elementy nowego ratusza:

  • Podziemny parking,
  • Przestrzenie dla wszystkich wydziałów urzędu,
  • Sala spotkań,
  • Archiwum, pomieszczenia gospodarcze,
  • Siedziba Rady Miasta oraz Straży Miejskiej,
  • Urząd Stanu Cywilnego.

Komfort mieszkańców i urzędników

Prezydent Janusz Chwierut zaznaczył, że obecne siedziby urzędu, rozproszone w pięciu budynkach, w tym zabytkowych i nieprzystosowanych do obsługi mieszkańców, wymagają zmiany.

„Już czas, aby wybudować budynek przyjazny zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. Nowy ratusz pozwoli na skupienie wszystkich wydziałów w jednym miejscu, poprawiając komfort i efektywność obsługi mieszkańców.”

Reprezentacyjny charakter nowego budynku

Nowy ratusz będzie pełnił także funkcję reprezentacyjną, istotną dla wizerunku miasta.

„Lokalizacja na styku Starego Miasta i osiedla Chemików zmieni relacje przestrzenne w tej części Oświęcimia. Atutem tej lokalizacji jest także łatwy dostęp dla mieszkańców dzięki pobliskim przystankom komunikacji miejskiej.”

W sąsiedztwie nowego ratusza znajdują się również ważne instytucje, takie jak Miejska Biblioteka Publiczna, ośrodki ochrony zdrowia, szpital czy szkoła muzyczna.

Przyszłość targowiska miejskiego

Prezydent Chwierut zapewnił, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie targowiska.

„Nasze plany nie kolidują z prowadzonym tu handlem. Kupcy z części zachodniej targowiska będą mogli przenieść się do wschodniej, gdzie remontowany jest kompleks handlowy.”

Nowy ratusz – krok w przyszłość Oświęcimia

Budowa nowego ratusza w Oświęcimiu to inwestycja, która nie tylko poprawi komfort obsługi mieszkańców, ale także stanie się ważnym elementem kształtującym przestrzeń miejską. Realizacja tego projektu wpisuje się w rozwój miasta, odpowiadając na potrzeby mieszkańców i wzmacniając wizerunek Oświęcimia jako nowoczesnego ośrodka miejskiego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

  1. Denerwuje mnie ten bombastyczny styl komunikatów zleconych, a zwłaszcza śródtytuły (od redakcji?_

  2. No to teraz merytorycznie. Czy budynek będzie zeroemisyjny? Mieszkańcy chcą wiedzieć jak budować po 2027 roku. Przecież nie będziecie korzystać z węgla (sieć miejska) lub gazu to dwutlenek węgla . Zresztą takie prawo Chwierut wymusił na malutkich.

  3. Podoba im się też Białoruś, przecież Jarek Jakimowicz taką ładną relację zrobił że swojego wyjazdu tam.

  4. Eryk, kto na was będzie podatki płacił? Sam na siebie to pensja ci spadnie. Zastanów się, bez dojenia mieszkańców codzienny kebab będzie poza zasięgiem.

  5. Bo tutaj każdy, kto znajduje się w rękach tych ludzi, jest zagrożony w sposób skrajny, łącznie z zagrożeniem życia, torturami i tak dalej — podkreślił Kaczyński.

  6. Ewentualnie – jak się wam tak Węgry podobają – droga wolna. Za Romanowskiego przewodem, złączym się tam z narodem.

  7. Żul masz rację tyle co ty nikt w Oświęcimiu nie da rady wypić.
    Gnidy ani jednego merytorycznego komentarza.

  8. Anonim, zacznij lepiej praktykować w gazetce parafialnej. Tutaj jesteś za słaby

  9. mam radę dla świętej pisowskiej trójcy – połączcie wszystkie pisowskie siły i zbudujcie sobie nowy pisowski Oświęcim! W efekcie nie będziecie musieli szukać tutaj kwadratowych jaj, a nam w końcu dacie spokój

  10. 1. Czy teren targu na pewno jest dwukrotnie za duży? Trzeba wziąć też pod uwagę niewystarczającą ilość miejsc do parkowania wokół targu.
    2. Czy nie będzie problemu z parkowaniem dla interesantów przy nowym urzędzie, szczególnie we czwartki?
    3. Czy planuje się przeniesienie przystanków: przy cmentarzu żydowskim i naprzeciwko stacji benzynowej jako jeden przy nowym urzędzie?
    4. Czy parking podziemny będzie ogólnie dostępny i na jakich zasadach?

  11. ETS2 obowiązuje od 2027 roku, wiec kochane władze uciekają z budową,żeby potem nie zmarznąć w pracy. Ale może dać przykład maluczkim, jak potem mają budować bez przyłącza prądu i ciepła. Byłby to jakiś wzór do kopiowania. Bo pytani inźynierowie niezbyt wiedzą, jak to zrobić.

  12. Generalnie, jest to zapowiadany przez Chwieruta i radnych remont targowiska.

  13. Mam nadzieję, że budynek będzie zeroemisyjny zgodnie z kacapską dyrektywą unijną ETS2. Czyli w naszym klimacie zimą będzie bez ogrzewania.

  14. Ursula von der Leyen i PE przyjął rezolucję o ustanowieniu Głównego Urządu Cenzury ‼️ Dla niepoznaki nazwany „Europejską Tarczą Demokracji”

    O co chodzi? W praktyce, jeśli w jakimś kraju UE zwycięży kandydat, bądź partia w opozycji do Brukseli wybory będą anulowane.

    Specjalna podkomisja ma za zadanie ochronę przed „dezinformacją” i operacjami zagranicznego wpływu na państwa członkowskie Unii Europejskiej, a w praktyce będzie się zajmować ingerencją w media społecznościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend