Informacje

Montaż okapnika balkonowego – krok po kroku

Montaż okapnika balkonowego – krok po kroku
Montaż okapnika balkonowego – krok po kroku

Jednym z ważniejszych elementów wpływających na trwałość balkonów jest prawidłowe odprowadzanie z nich wody deszczowej. Za zadanie to odpowiadają na nich natomiast poprawnie osadzone na krawędziach konstrukcji okapniki balkonowe, które minimalizują ryzyko zawilgocenia i powstawania zacieków. Sprawdź jak prawidłowo je zamontować.

Czym jest okapnik balkonowy i jakie pełni funkcje?

Okapnik balkonowy to profil montowany na krawędzi balkonu, który odprowadza wodę opadową poza jego powierzchnię. Dzięki niemu woda nie zalega na płycie, co zmniejsza ryzyko erozji betonu oraz pękania płytek na skutek mrozów. Brak tego elementu może prowadzić do stopniowego niszczenia konstrukcji, rozwoju pleśni i zwiększenia kosztów remontowych.

Dodatkowo okapnik balkonowy pełni również funkcję estetyczną. Wykańcza krawędzie konstrukcji i maskuje powierzchnie, na której występuje zakończenie materiałów stosowanych do wykonania posadzki.

Co jest potrzebne, aby zamontować profil balkonowy?

Aby prawidłowo wykończyć krawędzie balkonu, należy najpierw zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Niezbędny będzie przede wszystkim profil okapowy balkonowy. Powinien być on dopasowany do kształtu balkonu, a do tego w pełni odporny na korozje. W dobrej jakości okapnik balkonowy, przeznaczone do ich montażu wzorniki oraz taśmy uszczelniające można zaopatrzyć się w sklepie internetowym Balkony-Tarasy24, który oferuje jego różne, gotowe od razu do montażu warianty produkowane przez markę Renoplast.

Oprócz tego potrzebne będą również:

  • wkręty i kołki rozporowe,
  • wiertarka z wiertłami do betonu,
  • piła do profili aluminiowych,
  • zaprawa uszczelniająca,
  • poziomica do precyzyjnego ustawienia elementów.

Montaż okapnika balkonowego wymaga również prawidłowego przygotowania powierzchni konstrukcji. Powinna mieć odpowiednie nachylenie wynoszące około 1,5-2% w kierunku odpływu oraz być dokładnie oczyszczona z kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyczepność zaprawy montażowej.

Jak przebiega montaż okapnika balkonowego?

Aby prawidłowo zamontować okapnik balkonowy Renoplast, należy w pierwszej kolejności przymocować narożniki za pomocą kołków rozporowych. Ich prawidłowe osadzenie zapewni stabilność całej konstrukcji i ułatwi mocowanie pozostałych elementów. Następnie należy zmierzyć odcinki proste profili balkonowych i odpowiednio je dociąć. Podczas wykonywania pomiarów trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsca na szczeliny dylatacyjne o szerokości około 2 mm.

Po przygotowaniu profili należy zaznaczyć na podłożu miejsca, w których będą wiercone otwory montażowe, przykładając je do krawędzi balkonu. Następnie przy pomocy wiertarki wykonuje się otwory w zaznaczonych punktach i osadza w nich koszulki kołków rozporowych. Po zakończeniu tego etapu można przystąpić do tymczasowego montażu profili balkonowych. Przebiega on podobnie jak w przypadku narożników. Najważniejsze jest ich precyzyjne ustawienie, dlatego warto użyć przy tym poziomicy oraz sznurka rozciągniętego między narożnikami.

Po upewnieniu się, że profil pasuje, można przygotować zaprawę uszczelniającą i nałożyć jej warstwę na powierzchnie balkonu. Następnie montuje się go na zaprawie i wkręca wkręty w przygotowane otwory. Po wstępnym związaniu zaprawy elementy złączne dokręca się do końca, co zapewnia trwałe przymocowanie elementu. Dodatkowo trzeba jeszcze wykonać uszczelnienia na ich styku z podłożem. W tym celu stosuje się taśmy uszczelniające, które przykleja się na zaprawę uszczelniającą.

Kiedy montaż okapnika balkonowego został już przeprowadzony na wszystkich krawędziach konstrukcji, należy dokładnie pokryć jej całą powierzchnię masą uszczelniającą pełniącą funkcje hydroizolacji. Wykonując ten krok najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta danej zaprawy. Po tym etapie balkon jest już gotowy do montowania na nim płytek posadzkowych na odpowiedniej zaprawie klejowej przeznaczonej do zastosowań zewnętrznych.

O czym pamiętać, aby uniknąć typowych błędów, montując profil balkonowy okapowy?

Montując okapnik aluminiowy balkonowy, należy pamiętać przede wszystkim o wykonaniu odpowiedniego spadku na całej szerokości konstrukcji. Jego brak może bowiem prowadzić do zalegania wody i przecieków pod okładziną.

Kolejnym ważnym elementem jest dokładne osadzenie okapnika – niewystarczające dociśnięcie go do podłoża może skutkować odkształceniami i nieszczelnościami. Dużą uwagę należy również poświecić na wybór masy uszczelniającej. Powinna być ona odporna na warunki atmosferyczne i przeznaczona do użytku zewnętrznego, aby zapewniała trwałe mocowanie profili i ochronę konstrukcji przed wilgocią.

Prawidłowy montaż okapnika balkonowe to gwarancja skutecznego zabezpieczenia konstrukcji przed wilgocią i wynikającymi z niej uszkodzeniami. Stosując się do powyższych wskazówek, można przeprowadzić go nawet samodzielnie, unikając przy tym kosztownych błędów.

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend