Andrzej Kotoński dołączył do elitarnego grona „Oświęcimskiej Galerii Chwały”, stając się jej drugim członkiem. Były hokeista, który przez 29 lat wiernie reprezentował biało-niebieskie barwy, na stałe zapisał się w historii Unii Oświęcim.
Legenda oświęcimskiego hokeja
Kotoński zdobył z Unią aż pięć tytułów mistrza Polski i sześć srebrnych medali. W trakcie swojej kariery rozegrał blisko 800 spotkań, w których strzelił 370 bramek, z czego ponad 220 na poziomie ekstraligi.
Kibice i koledzy z drużyny znali go jako „Rączkę” – pseudonim ten zawdzięczał wyjątkowej zręczności, która czyniła go mistrzem w operowaniu kijem i krążkiem. Był nie tylko świetnym rozgrywającym, ale i skutecznym egzekutorem rzutów karnych.
Reprezentant Polski i finalista Pucharu Europy
Sukcesy Kotońskiego nie ograniczały się do gry w klubie. W sezonie 1992/1993 był finalistą Pucharu Europy, a wcześniej, w 1991 roku, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Grupy B.
Jego wkład w rozwój hokeja w Oświęcimiu i osiągnięcia na lodzie sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników w historii klubu.
Zasłużone miejsce w historii Unii
Wyróżnienie dla Andrzeja Kotońskiego w „Oświęcimskiej Galerii Chwały” to wyraz uznania za jego sportowe dokonania i wkład w rozwój hokeja w regionie. Jego nazwisko na zawsze pozostanie częścią historii Unii Oświęcim, a kibice będą wspominać go jako jednego z najwybitniejszych graczy klubu.
Tworzymy OświęcimOnline.pl z pasją, by dostarczać Wam najświeższe informacje i łączyć naszą lokalną społeczność. Jeśli cenicie naszą pracę, postawcie nam kawę – każda filiżanka to zastrzyk energii, by działać dalej i robić to jeszcze lepiej! Dziękujemy, że jesteście z nami!
Powieście 19 gienka kawki!
Andrzej Kotoński zapisał się również złotymi zgłoskami w barwach GKS Tychy dziękujemy 🤠🏒
Z 15 to grał A Majkowski kotonski to do pięt mu nie dorasta!
A kiedy do tej galerii dołączy Zygmunt Osoba.?
Kotoński ? A Jan Madeksza ?
Akademie czy raczej „akademie” piłkarskie to w większości sposób na spędzenie wolnego czasu, a nie na szkolenie następców Lewandowskiego i Lubańskiego. Sport wyczynowy musi być kreowany przez fachowców, a zarządcy klubów powinni pogonić fachowców od zgarniania prowizji za transfery do klubu.
To proponuję zapoznać się z tym jak zorganizowane jest UKH. Dlaczego szkolenie młodzieży jest powiązane z obowiązkiem chodzenia do SP11? Ile dzieci z okolicznych miejscowości odpada przez to. Przecież większość tych akademii piłkarskich, których jest masa organizuje treningi popołudniami i rodzice mają możliwość dobrego się zorganizowania w sensie dnia (praca itd.). No ale trenerami są nauczyciele i wystarczy , że dzieci są, to oni mają pracę, a szkolenie… Proponuję się przejść na treningi najmłodszych grup.
SUPER, kolejny Wielki z grona wychowanków Unii , kiedyś Unia dobrze i solidnie szkoliła hokejowa młodzież , która potem zasilała seniorska drużynę ….szkoda . Dobrze by było aby wróciły te czasy w których Unia znana była ze swojej młodzieży . Może warto wykorzystać to że jesteśmy aktualnym Mistrzem Polski oraz jesteśmy w czołówce najlepszym drużyn w Polsce. Hokej to piękna i widowiskowa dyscyplina……Powodzenia 👍