Wizyta w byłej celi aresztu, spacer po starej części miasta, wystawa plenerowa i projekcja filmowa – tak wyglądała prezentacja historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Wystawa pod nazwą „Mury nie milkną” powstała w ramach realizacji projektu „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.”
– Napisy na ścianach zostały znalezione w dawnej celi policyjnego aresztu, w budynku przy ul. Głogowej. W latach trzydziestych XX wieku mieścił się tam posterunek Policji Państwowej, w czasie okupacji była tam niemiecka żandarmeria, po wojnie Milicja Obywatelska. O napisach wiedzieli nieliczni – mówił dyrektor MOKSiR Waldemar Rudyk.
Zebrani przy budynku przy ul. Głogowej mogli obejrzeć wnętrze byłej celi i naścienne pamiątki po przetrzymywanych w niej ludziach. Część napisów, niestety, jest już dzisiaj nie do odczytania. Później dyrektor poprowadził uczestników przez miasto. Pokazał korty tenisowe po remoncie i nową bibliotekę.
Przy ośrodku kultury można było oglądać powiększenia napisów z aresztu. Fotograficzną dokumentację wykonali w 2022 r. pracownicy MOKSiR w Chełmku: Monika Madejczyk, Piotr „Ivo” Cebrat, Ewa Foltyn, Martyna Paluchiewicz-Łabaj i Paweł Waligóra.
Spotkanie zakończyła projekcja filmu z wspomnieniami Romana Witkowskiego – przez lata zaangażowanego w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku, autora wielu publikacji i miłośnika lokalnej historii.
W otwarciu ekspozycji uczestniczyli m.in.: członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, edukatorki muzealne z MPMZO – Joanna Cebulska i Anita Bury.
Projekt historyczny pn. „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” skierowany do nauczycieli, pracowników instytucji kultury, świetlic, bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń zajmujących tematyką historyczną w powiecie oświęcimskim realizuje Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z Powiatem Oświęcimskim i Gminą Oświęcim. Celem jest stworzenie cyklu wystaw prezentujących losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Wydarzenie w Chełmku było czwartym z kolei. Wcześniej ekspozycje przygotowane przez siebie prezentowały nauczycielki z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Przy drugiej pracowały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, przy trzeciej – Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu.
Podsumowanie projektu nastąpi w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu w czerwcu br. Ekspozycje powstałe w ramach projektu MPMZO będzie sukcesywnie udostępniać w formie wystaw czasowych na terenie muzeum.
Źródło: Muzeum Pamięci
Jak zawsze Panie od muzeów nie wypowiadają się o ważnych źródłach czyli o napisach w areszcie.To samo było w areszcie w Muzeum Zamek a konkretnie w dawnym ratuszu na Rynku w Oświęcimiu. Czyżby niewiedza. Może ktoś łaskawie im objaśni, bo same chyba się nie domyślą.
@Brawo. Tobie to raczej potrzebne jest odcięcie tlenu do oddychania,bo już bredzisz jak na prawdziwego KODziarza i bojówkarza totalnej oPOzycji przystało.
Trzema tam koniecznie utworzyć jeszcze jedno muzeum. Środki na jego utrzymanie można uzyskać np podnosząc jeszcze cenę benzyny albo prądu.