Dokumenty przewozowe to jedne z najważniejszych informacji, jakie kurier otrzymuje przy odbiorze paczki. Dzięki nim możemy precyzyjnie określić, kto ma odebrać przesyłkę, a także zostawić dane nadawcy towaru, na wypadek potrzeby przesyłki zwrotnej. Określają one również warunki przewozu. Czym dokładnie jest list przewozowy i dlaczego jest tak ważny? Jakie informacje powinny się w nim znaleźć i dlaczego? O czym pamiętać, gdy przygotowujemy list przewozowy samodzielnie?
1. Co to jest list przewozowy?
2. Kto przygotowuje list przewozowy?
3. Jakie informacje muszą znaleźć się na liście przewozowym?
Co to jest list przewozowy?
List przewozowy, często nazywany również etykietą, jest jednym z najważniejszych dokumentów, bez którego nie będziemy w stanie nadać paczki. Jest on nie tylko dowodem zawarcia umowy przewozu, ale także zawiera w sobie niezbędne informacje, dzięki którym firma kurierska jest w stanie dostarczyć naszą przesyłkę do właściwego adresata. Listy przewozowe mogą mieć różny wymiar i formę, jednak obecnie najpowszechniejszą z nich jest wydruk na naklejce, którą następnie umieszcza się na paczce. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://pakersi.pl/co-to-jest-list-przewozowy.
Kto przygotowuje list przewozowy?
List przewozowy możemy wydrukować samodzielnie, jako nadawcy. Zwykle gdy wybieramy usługę kurierską, musimy określić, czy dostarczymy paczkę z już przygotowaną etykietą, czy też chcemy aby to kurier ją za nas nakleił. Zazwyczaj ta druga opcja jest usługą dodatkowo płatną i nie każda firma kurierska ma ją w standardzie, w związku z czym warto sprawdzić przed wyborem przewoźnika, jakie są nasze dostępne opcje. Listu przewozowego nie musimy koniecznie drukować na samoprzylepnym papierze – może on być też na zwykłej kartce, którą włożymy w plastikową koszulkę i umieścimy na paczce.
Jakie informacje muszą znaleźć się na liście przewozowym?
Ponieważ etykieta przewozowa jest kluczowa dla poprawnego dostarczenia przesyłki, musi zawierać w sobie konkretne informacje. Najważniejszymi z nich są adres nadawcy – czyli nasz własny – oraz adres odbiorcy, który ma paczkę otrzymać. Ponad to firmy kurierskie często wymagają także numeru telefonu odbiorcy, co pozwala na szybszy kontakt i ułatwia dostawę. W przypadku, gdy zamawiamy paczkę na firmę, musimy oznaczyć także dokładne miejsce przeznaczenia przesyłki, aby kurier nie musiał szukać numeru naszego biura na przykład w kompleksie składającym się z kilku budynków. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Pakersi.
art. partnerski