Kultura

Dr Piotr M. A. Cywiński laureatem Nagrody św. Grzegorza Peradze

Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, otrzymał prestiżową Nagrodę św. Grzegorza Peradze. Uroczystość wręczenia odbyła się 6 grudnia podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze pt. „Caucasica Antiqua et Christiana”, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

https://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/dyrektor-muzeum-auschwitz-otrzymal-nagrode-sw-grzegorza-peradze,2561.html
foto: Bartosz Bartyzel

Czym jest Nagroda św. Grzegorza Peradze?

Nagroda św. Grzegorza Peradze została ustanowiona w 2010 roku i jest przyznawana co dwa lata wybitnym osobom, które w swojej działalności naukowej i społecznej realizują wartości wyznawane przez patrona nagrody. Wyróżnienie honoruje osoby, których życiowy dorobek jest godnym wzorem do naśladowania.

W tym roku laureatami zostali:

  1. Dr Piotr M. A. Cywiński, za zasługi w zachowaniu pamięci o ofiarach Auschwitz-Birkenau oraz promocję wiedzy o św. Grzegorzu Peradze.
  2. Prof. David Muskhelishvili, członek Gruzińskiej Akademii Nauk, wybitny naukowiec związany z badaniami nad historią Kaukazu.

Uzasadnienie nagrody dla dr. Cywińskiego

Jak podkreślono w uzasadnieniu, dr Piotr M. A. Cywiński został wyróżniony za:

  • Zachowanie i upowszechnianie pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
  • Szerzenie wiedzy o życiu i działalności naukowej św. Grzegorza Peradze.

Laudacja i słowa uznania

Podczas ceremonii laudację wygłosił ks. Henryk Paprocki, członek Kapituły Nagrody i teolog:

„Piotr Cywiński jako dyrektor Muzeum opiekuje się miejscem, w którym zginął św. Grzegorz Peradze, patron naszych spotkań. Kapituła doceniła pańskie osiągnięcia, drogę życiową oraz wkład w to, by Auschwitz stało się miejscem pamięci i przestrogi.”

W przemówieniu podczas odbierania nagrody dr Cywiński podkreślił duchowy wymiar tej chwili, zaznaczając swoje związki z chrześcijańską wspólnotą prawosławną na warszawskiej Ochocie oraz głębokie gruzińskie korzenie nagrody. Jak dodał:

„Nagroda ta jest dla mnie zobowiązaniem. Tomiści zwykli mawiać, że przypadki należy traktować z powagą. Dlatego zrobię wszystko, aby sprostać temu wyróżnieniu.”

Kim był św. Grzegorz Peradze?

Św. Grzegorz Peradze to gruziński duchowny i uczony, który większość swojej kariery spędził w Polsce. Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w zakresie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego.

Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i więziony na Pawiaku, a następnie deportowany do Auschwitz, gdzie zginął 6 grudnia 1942 roku. Jego życie i działalność stanowią inspirację dla międzynarodowej wspólnoty badaczy i duchownych.

O Nagrodzie i Kapitule

Nagroda św. Grzegorza Peradze ma wyjątkowy wymiar artystyczny i historyczny. Wykonana została przez ojca Panteleimona Ginturiego według projektu Davida Kolbai, wzorowana na panagii z klasztoru Martwili z X wieku.

Kapituła Nagrody im. św. Grzegorza Peradze:

  • David Kolbaia (przewodniczący),
  • Ks. Henryk Paprocki,
  • Bernard Outtier,
  • Jan Malicki,
  • Wojciech Materski,
  • Vakhtang Licheli,
  • Jost Gippert.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend