Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, otrzymał prestiżową Nagrodę św. Grzegorza Peradze. Uroczystość wręczenia odbyła się 6 grudnia podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze pt. „Caucasica Antiqua et Christiana”, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Czym jest Nagroda św. Grzegorza Peradze?
Nagroda św. Grzegorza Peradze została ustanowiona w 2010 roku i jest przyznawana co dwa lata wybitnym osobom, które w swojej działalności naukowej i społecznej realizują wartości wyznawane przez patrona nagrody. Wyróżnienie honoruje osoby, których życiowy dorobek jest godnym wzorem do naśladowania.
W tym roku laureatami zostali:
- Dr Piotr M. A. Cywiński, za zasługi w zachowaniu pamięci o ofiarach Auschwitz-Birkenau oraz promocję wiedzy o św. Grzegorzu Peradze.
- Prof. David Muskhelishvili, członek Gruzińskiej Akademii Nauk, wybitny naukowiec związany z badaniami nad historią Kaukazu.
Uzasadnienie nagrody dla dr. Cywińskiego
Jak podkreślono w uzasadnieniu, dr Piotr M. A. Cywiński został wyróżniony za:
- Zachowanie i upowszechnianie pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Szerzenie wiedzy o życiu i działalności naukowej św. Grzegorza Peradze.
Laudacja i słowa uznania
Podczas ceremonii laudację wygłosił ks. Henryk Paprocki, członek Kapituły Nagrody i teolog:
„Piotr Cywiński jako dyrektor Muzeum opiekuje się miejscem, w którym zginął św. Grzegorz Peradze, patron naszych spotkań. Kapituła doceniła pańskie osiągnięcia, drogę życiową oraz wkład w to, by Auschwitz stało się miejscem pamięci i przestrogi.”
W przemówieniu podczas odbierania nagrody dr Cywiński podkreślił duchowy wymiar tej chwili, zaznaczając swoje związki z chrześcijańską wspólnotą prawosławną na warszawskiej Ochocie oraz głębokie gruzińskie korzenie nagrody. Jak dodał:
„Nagroda ta jest dla mnie zobowiązaniem. Tomiści zwykli mawiać, że przypadki należy traktować z powagą. Dlatego zrobię wszystko, aby sprostać temu wyróżnieniu.”
Kim był św. Grzegorz Peradze?
Św. Grzegorz Peradze to gruziński duchowny i uczony, który większość swojej kariery spędził w Polsce. Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w zakresie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego.
Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i więziony na Pawiaku, a następnie deportowany do Auschwitz, gdzie zginął 6 grudnia 1942 roku. Jego życie i działalność stanowią inspirację dla międzynarodowej wspólnoty badaczy i duchownych.
O Nagrodzie i Kapitule
Nagroda św. Grzegorza Peradze ma wyjątkowy wymiar artystyczny i historyczny. Wykonana została przez ojca Panteleimona Ginturiego według projektu Davida Kolbai, wzorowana na panagii z klasztoru Martwili z X wieku.
Kapituła Nagrody im. św. Grzegorza Peradze:
- David Kolbaia (przewodniczący),
- Ks. Henryk Paprocki,
- Bernard Outtier,
- Jan Malicki,
- Wojciech Materski,
- Vakhtang Licheli,
- Jost Gippert.