E-papierosy są równie szkodliwe i uzależniające jak tradycyjne papierosy. Dowiedz się, jakie substancje zawierają e-papierosy, jak wpływają na zdrowie oraz jak walczyć z nałogiem. Ekspertka z American Heart of Poland wyjaśnia.
E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie
E-papierosy są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Wielu Polaków sięga po e-papierosy, myśląc, że są mniej toksyczne, jednak zawierają one porównywalną ilość nikotyny oraz dodatkowo wiele szkodliwych substancji. O wpływie palenia e-papierosów na organizm oraz sposobach walki z nałogiem rozmawiamy z lek. Mają Okarmus z American Heart of Poland.
Co bardziej uzależnia – tradycyjny czy smakowy e-papieros?
Tradycyjne papierosy i e-papierosy mają wysoki potencjał uzależniający, ponieważ oba zawierają nikotynę. Badania pokazują, że ilość nikotyny dostarczanej do organizmu jest porównywalna w obu przypadkach. Młodzi ludzie częściej sięgają po smakowe e-papierosy, co zwiększa ryzyko rozpoczęcia palenia tradycyjnych papierosów w przyszłości. Osoby starające się rzucić palenie tradycyjnych papierosów często przechodzą na e-papierosy, co prowadzi do uzależnienia od innej formy dostarczania nikotyny.
Co się dzieje w organizmie, kiedy wciągamy dym z e-papierosa?
Jednorazowe e-papierosy są szczególnie popularne wśród młodzieży. Para wdychana z e-papierosa powstaje w wyniku podgrzewania płynu zawierającego wodę, glikol propylenowy, glicerynę, nikotynę oraz dodatki smakowe. Wytworzony aerozol zawiera liczne cząsteczki szkodliwych substancji, które trafiają do pęcherzyków płucnych, a następnie do krwi. Nikotyna i inne szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie, mogą prowadzić do uszkodzenia płuc i innych narządów.
Toksyczne mimo przyjemnego zapachu
E-papierosy zawierają wiele szkodliwych substancji ukrytych w ładnym opakowaniu o przyjemnym smaku i zapachu. Niektóre związki chemiczne wytwarzają się dopiero po podgrzaniu roztworu, co zwiększa ich toksyczność. Na przykład sukraloza, używana do nadania słodkiego smaku, po podgrzaniu uwalnia chlor, który podrażnia drogi oddechowe. Inne składniki, takie jak glikol propylenowy i glicerol, mogą prowadzić do astmy. Wdychanie substancji smakowych, takich jak diacetyl czy aldehyd cynamonowy, powoduje przewlekły kaszel, zapalenie oskrzeli i cytotoksyczność komórek.
Każde uzależnienie należy leczyć
Istnieje kilka sposobów, aby pomóc pacjentowi rzucić palenie, zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów. Pierwszym jest poradnictwo przeciwnikotynowe, które polega na rozmowie z osobą uzależnioną, motywowaniu jej do zerwania z nałogiem oraz wyjaśnieniu kwestii związanych z odstawieniem nikotyny. Drugim jest psychoterapia indywidualna lub grupowa, online lub na żywo. Trzecim etapem jest farmakoterapia, która pomaga łagodzić objawy abstynencji i utrzymać się w postanowieniach.