Zakup pojazdu to duże wydarzenie, które nie może być legalnie przeprowadzone bez dokonania kilku formalności. W tym tekście opowiemy Ci o wszystkich obowiązkach ciążących na kupującym używany pojazd.
Przypilnuj dokumentów
Podczas przekazania samochodu powinieneś sprawdzić, czy sprzedający przygotował wszystkie niezbędne dokumenty. Czasami bowiem bywa tak, że w ferworze całej transakcji właściciel pojazdu może zapomnieć o przekazaniu wszystkiego, czego będzie potrzebować w dalszej eksploatacji samochodu. Co jednak zrobić, gdy nawet sprzedający nie posiada np. karty pojazdu? Wbrew pozorom tego typu sytuacja zdarza się bardzo często. Jeśli jednak zależy Ci na posiadaniu tego dokumentu, powinieneś wejść na stronę: https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/ i dowiedzieć się, co zrobić, gdy do samochodu nie została wydana karta pojazdu.
Jakie obowiązki czekają na kupującego auto?
Samo podpisanie umowy kupna-sprzedaży nie jest równoznaczne z zakończeniem transakcji. Co prawda, od czasu złożenia podpisu jesteś nowym właścicielem auta, ale powinieneś jeszcze wypełnić kilka ważnych formalności. Poniżej szczegółowy opis każdej z nich.
- Zakup nowej polisy OC
W momencie przekazania samochodu to Ty stajesz się osobą, która jest odpowiedzialna za ubezpieczenie samochodu. Masz dwie możliwości:
- możesz pozostać przy otrzymanym ubezpieczeniu – musisz jednak pamiętać o tym, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co będzie wiązać się z koniecznością wyrównania z Twojej strony.
- możesz zmienić ubezpieczyciela – w takim wypadku powinieneś wypowiedzieć obecną umowę i zawrzeć nową, zgodną z Twoimi oczekiwaniami. Pamiętaj jednak, że każda przerwa w ubezpieczeniu OC wiąże się z karą pieniężną, która zostanie na Ciebie nałożona.
- Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji
Rejestracja samochodu jest niezbędna, aby zalegalizować jego pobyt na publicznych drogach. Tej czynności możesz dokonać w wydziale komunikacji odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania. Żeby zarejestrować auto, musisz złożyć stosowny wniosek oraz załączniki. Wzór pisma znajdziesz na stronach poszczególnych wydziałów komunikacji. Jeśli chodzi o załączniki to do urzędu powinny trafić:
- dowód własności (kopią umowy kupna-sprzedaży),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
- karta pojazdu (o ile ją otrzymałeś),
- dotychczasowe tablice rejestracyjne,
- polisa OC,
- potwierdzenie dokonania wszystkich niezbędnych opłat.
Rejestracja samochodu jest dokonywana przez właściciela. W przypadku, gdy pojazd ma również współwłaścicieli, wszyscy muszą bezwzględnie być obecni przy całej procedurze. Na rejestrację masz 30 dni.
- Podatek PCC
Jeśli zakupiłeś używany pojazd od osoby fizycznej, będziesz musiał opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku PCC to 2% całej wartości zakupionego pojazdu. Na uiszczenie opłaty masz 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj również o złożeniu deklaracji PCC-3, a w sytuacji, gdy pojazd jest współwłasnością deklaracji PCC-3/A. Kwotę podatku powinieneś wpłacić na konto właściwego urzędu skarbowego.
Skorzystaj ze wzoru
Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stworzyć umowę kupna-sprzedaży, powinieneś skorzystać z gotowego wzoru. Sprawdź ten wzór umowy: https://autoumowa.pl/wp-content/uploads/2014/01/umowa-kupna-sprzedazy-wsk.pdf i pobierz poprawnie sporządzoną umowę, która pomoże Ci szybko i bez jakichkolwiek problemów kupić pojazd. Pamiętaj, że tylko dobrze sporządzona umowa kupna-sprzedaży jest gwarantem legalnie przeprowadzonej transakcji.
art. powstał we współpracy z klientem