Informacje

Gdzie odbywa się sprawdzanie księgi wieczystej i kto może to robić?

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym zawarte są informacje o stanie prawnym konkretnej nieruchomości. W jakich okolicznościach dane są konieczne do weryfikacji, gdzie możesz uzyskać potrzebne informacje i kto właściwie może przeprowadzać sprawdzanie księgi wieczystej? Sprawdź kompendium wiedzy w tym zakresie już teraz!

Sprawdzanie księgi wieczystej — gdzie można to zrobić?

Aby zweryfikować zapisy w księdze wieczystej danej nieruchomości, nie trzeba udawać się do sądu. Obecnie sprawdzanie księgi wieczystej może odbywać się online, korzystając z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Co ważne, dostęp do księgi wieczystej w trybie online jest darmowy.

Kto może podjąć się sprawdzania księgi wieczystej?

Wgląd do księgi wieczystej konkretnej nieruchomości nie przysługuje wszystkim. Bez ograniczeń sprawdzanie księgi wieczystej może przeprowadzić właściciel mieszkania, domu lub gruntu, osoba mająca interes prawny lub notariusz.

Jakie informacje można uzyskać poprzez sprawdzanie księgi wieczystej?

Jak potwierdza przedstawiciel kancelarii prawnej, która pomaga w zakresie weryfikacji danych zawartych w księgach wieczystych, w takim dokumencie znajdują się informacje dotyczące:

  • opisu nieruchomości z uwzględnieniem jej rodzaju, powierzchni czy położenia,
  • danych właściciela nieruchomości, do której przypisana jest księga wieczysta.

Sprawdzanie księgi wieczystej z prawnikiem — kiedy jest pomocne?

Nie każdy wykazuje się doskonałą znajomością obowiązujących w Polsce przepisów prawa, które odnoszą się do zarządzania nieruchomością. Z pomocą przychodzą kancelarie prawne, które oferują wsparcie w ramach sporządzania wniosków o wpisy w księdze wieczystej, ich wykreślenie, sprostowanie czy zmiany. Co więcej, jeśli podejmiesz współpracę z prawnikiem, możesz liczyć nie tylko na pomoc w ramach przygotowania wniosku, ale również jego złożenia i nadzorowania całego procesu w późniejszym etapie.

Sprawdzanie księgi wieczystej z prawnikiem może być przydatne w licznych przypadkach w zakresie zarządzania nieruchomością. Mogą być to sprawy dotyczące między innymi:

  • oznaczania nieruchomości,
  • ograniczania praw do użytkowania, służebności czy hipoteki,
  • prawa najmu lub dzierżawy,
  • prawa pierwokupu lub odkupu,
  • prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości,
  • roszczeń odnośnie do przeniesienia prawa własności,
  • roszczeń w zakresie sposobu korzystania z nieruchomości,
  • roszczeń, które dotyczą zmian w zapisach w księdze wieczystej, które różnią się od rzeczywistego stanu prawnego,
  • wierzytelności banku w ramach zaciągniętego na nieruchomość kredytu hipotecznego.

Pamiętaj, że wpisy w księdze wieczystej powinny być aktualizowane na bieżąco i odnosić się do rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości. Wszelkie opóźnienia czy niezgodności danych mogą w skrajnych przypadkach uniemożliwić realizację zamierzonych transakcji. Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzanie księgi wieczystej tuż przed planowaną inwestycją. Dobrze robić to przy wsparciu ekspertów, aby uniknąć ewentualnych, przykrych konsekwencji formalno-prawnych.

art. partnerski

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend