Informacje

Internetowe oszustwa z piłką nożną w tle – deep fake z udziałem Lewandowskiego to dopiero początek

Popularność różnego rodzaju Internetowych oszustw od dłuższego czasu wyłącznie rośnie. Skala tego zjawiska zaczęła już dotykać tematów związanych z piłką nożną. Fani tego sportu coraz częściej stają się ofiarami hakerów. I choć starają się oni chronić przed cyberprzestępcami, korzystając na przykład z trybu incognito, okazuje się on niewystarczający.

Oszustwa związane z piłką nożną, które zyskują na popularności 

  1. Deep fake’i

Próba wykorzystywania podobizn najbardziej znanych piłkarzy nie powinna nikogo dziwić. W końcu ich popularność może uśpić czujność niemal każdego. W ciągu ostatnich dni spory szum w mediach wywołał film z rzekomym udziałem Roberta Lewandowskiego. Nie wystąpił on jednak w nagraniu osobiście, lecz został tam… dodany cyfrowo. Za pomocą technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję.

Technika deepfake użyta w tym nagraniu polega na wygenerowaniu przez AI obrazu, który niezwykle ciężko jest odróżnić od takiego, który mógł być nagrany w rzeczywistości. Na omawianym filmie do ruchomej (choć nieco mało ekspresywnej) twarzy Roberta Lewandowskiego dołączono głos, który niezwykle przypomina jego własny. Czar ten jednak pryska, gdy Robert zaczyna od czasu do czasu gubić słowa i mówić bez okazywania wyraźnych emocji, podczas gdy wypowiadane przez niego kwestie powinny wręcz od nich kipieć. Choć te niedociągnięcia nie umknęły większości polskich Internautów, ten film jest dopiero zarzewiem nowej ery oszustw, na którą wszyscy powinniśmy się przygotować. O powadze sytuacji świadczy również to, iż ustosunkował się do niej nawet Zespół Reagowania Na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. 

  1. Oszustwa biletowe

Innym, jeszcze częstszym typem przekrętów, których ofiarami padają fani piłki nożnej, są różnego rodzaju oszustwa z wykorzystaniem biletów na mecze. W czasach bezpośrednio poprzedzających sportowe wydarzenia, bilety na nie, które są już dawno wyprzedane, potrafią osiągać astronomiczne kwoty, wielokrotnie przewyższające cenę oryginalną. Na tym niezwykle wysokim popycie próbują skorzystać cyberprzestępcy, wystawiający na różnych popularnych serwisach sprzedażowych nieuczciwe oferty, które przyciągają uwagę fanów futbolu swoją stosunkowo niską ceną. Problem polega jednak na tym, że po uiszczeniu należnej opłaty oferta znika z serwisu, a sprzedający, który jeszcze przed chwilą zapewniał o swojej uczciwości na mnogość sposobów, po prostu rozwiewa się w odmętach sieci.

  1. Fałszywe streamy

Użytkownicy, którzy są bardziej aktywni na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube, prawdopodobnie już się z nimi zetknęli. Zazwyczaj znaleźć je można w komentarzach pod różnego rodzaju artykułami sportowymi, publikowanymi nawet przez największe sportowe media. Czasami mogą nawet wyglądać, jakby zostały udostępnione przez zupełnie normalnych ludzi. Jednak zamieszczane przez nich łącza mają przenosić do darmowej transmisji na żywo jedynie rzekomo. W rzeczywistości jednak jedynym zadaniem takiego streamu jest uzyskanie dostępu do Twoich danych i, najprawdopodobniej, przejęcie kontroli nad Twoimi urządzeniami. Z tego względu nie należy dać się zwieść efektownym grafikom czy krzykliwym nagłówkom i oglądać transmisje meczów wyłącznie w zaufanych i sprawdzonych witrynach.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

  1. Używaj wyłącznie unikalnych i silnych haseł

O haśle unikalnym możemy mówić wtedy, gdy nie jest ono używane w żadnym innym miejscu. Korzystanie w wielu miejscach z dokładnie takiego samego hasła jest równie kiepskim pomysłem, jak korzystanie z tego samego zamka we wszystkich drzwiach. Zdobywając jeden klucz, przestępca może uzyskać nieograniczony dostęp do Twojej własności. Z tego powodu hasło do każdej usługi, z której korzystasz, powinno być możliwe inne od wszystkich pozostałych.

Skoro wiemy już, co charakteryzuje unikalne hasło, co sprawia, że jest ono silne? By kontynuować przykład zamków, silne hasło nie jest niczym innym niż niezwykle skomplikowanym kluczem, którego odtworzenie lub podrobienie jest wyjątkowo trudne. By hasło uznać za silne, musi składać się z kombinacji zarówno dużych, jak i małych liter. Ponadto powinno zawierać również symbole specjalne i cyfry. By dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo zapewniane przez hasło, możesz upewnić się, że nie występują w nim żadne rzeczywiste słowa, popularne wyrażenia ani łatwo dostępne informacje osobiste, takie jak daty urodzenia Twojej drugiej połówki lub Twoich dzieci.

Hasło, by nie przestało być silne, musi też być regularnie zmieniane. Przy okazji takiej aktualizacji, warto pochylić się również nad pytaniami bezpieczeństwa. One też, w miarę możliwości, powinny być zmieniane jak najczęściej. Wybierając je, kieruj się tym, jak trudne może być zdobycie właściwych odpowiedzi. Nie powinny być one łatwe do znalezienia lub możliwe do odgadnięcia po wizycie na Twoich profilach w mediach społecznościowych.

  1. Zadbaj o swoją prywatność

Wbrew temu co popularnie sądzi się o trybach prywatnych w przeglądarkach internetowych, korzystanie z nich podczas przebywania na podejrzanych stronach wcale nie zmniejsza ryzyka stania się ofiarą cyberprzestępstwa i nie zapewniają takiego poziomu prywatności, jakiego się od nich oczekuje. Jeśli musisz własnoręcznie sprawdzić każdy link związany z piłką nożną, warto zamiast tego rozważyć korzystanie z dodatkowych zabezpieczeń, zapewniających faktyczną prywatność i dodatkową ochronę. Jednym z takich zabezpieczeń jest Wirtualna Sieć Prywatna, która działa poprzez tworzenie specjalnego, cyfrowego tunelu, służącego do przesyłania Twoich danych. Tunel ten jest najczęściej szyfrowany, w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Głównym zadaniem wirtualnej sieci prywatnej jest przede wszystkim połączenie Twojego urządzenia z serwerami usługodawcy sieci VPN. I to dopiero za ich pośrednictwem uzyskujesz faktyczny dostęp do Internetu. W ten sposób chronisz nie tylko przesyłane przez siebie dane, ale też swoją lokalizację. 

  1. Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (ang. Two Factor Authentication, 2FA) najczęściej kojarzone jest ze zbędną i niezwykle kłopotliwą czynnością, którą użytkownik musi pokonać, przed uzyskaniem możliwości skorzystania z różnych usług. Mimo to uwierzytelnianie 2FA jest aktualnie jednym z najskuteczniejszych środków ochrony cyfrowej. Niejako podwajając pracę, którą haker musi wykonać, by uzyskać pełny dostęp do Twoich kont i usług, drastycznie zmniejsza ono szansę, że staniesz się ofiarą cyberprzestępstwa.

  1. Aktualizuj swoje oprogramowanie

Choć wiele osób w nieskończoność odkłada aktualizowanie swojego oprogramowania, jest to kwestia, której żaden użytkownik nie powinien bagatelizować. A zwłaszcza taki, którego cyberbezpieczeństwo może być narażone na szkodę. Coraz to nowsze wersje różnych aplikacji są najczęściej publikowane z powodu wykrycia, a następnie załatania luk w zabezpieczeniach. Jako że luki te często są powszechnie znane, zwłaszcza w hakerskim półświatku, z pobieraniem aktualizacji oprogramowania nigdy nie powinno się czekać dłużej, niż to konieczne.



Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend