Podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu radni głosowali nad szeregiem projektów uchwał, w tym nad zakończeniem programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego w latach 2024-2026”.
Dlaczego program in vitro został zakończony?
Program został przyjęty uchwałą w październiku 2023 roku. Zakładano wsparcie dla 12 par rocznie przez trzy lata, przeznaczając na realizację 96 000 zł rocznie (łącznie 288 000 zł). Środki zostały odpowiednio zabezpieczone w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu.
W 2024 roku zrekrutowano 12 par, jednak:
- 5 par zrezygnowało z udziału, wybierając rządowy program Ministerstwa Zdrowia,
- pozostałe pary skorzystały z procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w wyniku której uzyskano jedną ciążę.
W międzyczasie, 1 czerwca 2024 roku, wystartował ogólnopolski Rządowy program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji na lata 2024–2028”, co spowodowało spadek zainteresowania lokalnym programem.
W związku z powyższym oraz brakiem nowych chętnych, radni jednogłośnie podjęli uchwałę o zakończeniu realizacji i finansowania programu.
Co oznacza zakończenie programu dla mieszkańców?
Od teraz mieszkańcy Powiatu Oświęcimskiego, chcący skorzystać z procedury in vitro, mogą aplikować o wsparcie wyłącznie w ramach Rządowego programu.
Władze powiatu podkreślają, że decyzja została podjęta w trosce o racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi oraz dostosowanie się do aktualnych potrzeb mieszkańców.
Co sądzisz o decyzji radnych o zakończeniu programu wsparcia leczenia niepłodności? Podziel się swoją opinią w komentarzu!