Informacje

KRAKÓW. Turyści z Półwyspu Arabskiego bardzo doceniają unikatowość Małopolski

Najbliższe sezony turystyczne w Krakowie i Małopolsce – podobnie jak w tym roku – należeć mogą do klientów z Półwyspu Arabskiego, wskazała na to m.in. tegoroczna popularność Krakowa i Podhala wśród arabskich gości. W ostatnich dniach w ZEA i Arabii Saudyjskiej odbył się wyjazd studyjny
z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Krakowskiej Izby Turystyki, reprezentantów z małopolskiej i krakowskiej branży turystycznej, hotelowej  gastronomicznej oraz rozrywkowej (Energylandia), jak również Kraków Airport. Misją wizyty były działania promujące Małopolskę i Kraków. Spotkanie delegacji z naszego regionu rozpoczęło się od wizyty roboczej w Ambasadzie Polskiej w Rijadzie.  Podczas kilkudniowych spotkań  biznesowych z przedstawicielami z branży turystycznej czy reprezentantami linii lotniczych działającymi na rynku arabskim, podkreślano atrakcyjność Małopolski dla touroperatorów z tamtej części świata.

 Iwona Gibas Członek Zarządu Województwa Małopolskiego powiedziała:

„Turyści z Półwyspu Arabskiego bardzo doceniają unikatowość Małopolski. To powoduje, że coraz częściej dostrzegamy ich obecność w naszym regionie. Szczególnie upodobali sobie Kraków i Zakopane. Interesują ich nasze tradycje, intryguje lokalna kultura, chętnie sięgają po rękodzieło. Niewątpliwie na ten rosnący ruch przyjazdowy turystów z regionu Zatoki Perskiej do Małopolski ma wpływ bogata siatka połączeń oferowana przez krakowskie lotnisko, a także wysoka jakość usług turystycznych oraz małopolska gościnność. Liczymy, że ten trend utrzyma się w przyszłości.”

Łukasz Barłowski Wiceprezes Zarządu Krakowskiej Izby Turystyki powiedział:

„Już od dłuższego czasu obserwujemy wzmożony ruch turystyczny w Krakowie i Zakopanem gości z krajów arabskich. Specyfika ich przyjazdów to m.in. długość pobytu ( 7 noclegów lub więcej), obiekty o wysokim standardzie, bardzo często korzystają z dodatkowych usług tj. prywatne transfery czy rezerwacje w restauracjach. Jest to Klient, który plasuje się bardzo wysoko w rankingu średnich wydatków na osobę. Jak podają statystyki Energylandii, członka Krakowskiej Izby Turystyki, obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zajęli w tym roku drugie miejsce wśród zagranicznych odwiedzających park rozrywki (7% ogółu czyli ok. 120.000 osób).Wyjazd studyjny do Rijadu w Arabii Saudyjskiej oraz Dubaju, jasno pokazał, że te liczby mogą się jeszcze zwiększyć w niedalekiej przyszłości. Jestem głęboko przekonany, że wspólne działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków Airport, Krakowskiej Izby Turystyki oraz administracji państwowej przyczynią się do wzrostu liczby odwiedzających z tych kierunków.”

Również w Japonii odbyła się misja gospodarcza samorządu województwa małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manggha w Krakowie (w przyszły roku będzie obchodzić jubileusz 30 lat istnienia) i Kraków Airport. Przedstawiciele naszego regionu spotkali się w Osace oraz z Tokio z przedstawicielami japońskich organizacji turystycznych, mediów, by zaprezentować bogactwo turystyczne naszego regionu dla gości z kraju kwitnącej wiśni, a także rozpocząć promocję Małopolski i Krakowa w związku ze zbliżającą się wystawą EXPO w Osace w 2025r. Spotkanie delegacji z Małopolski i Krakowa towarzyszyła  wizyta robocza w Ambasadzie Polskiej w Tokio oraz w tamtejszym Instytucie Polskim.

Grzegorz Biedroń -prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej powiedział:

„Dla małopolskiej turystyki rok 2023 jest rokiem niebywałych sukcesów. W ostatnich miesiącach prawie ¼ zagranicznych turystów odwiedzających Polskę trafia do Krakowa i Małopolski. Uważam, że obowiązkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej jest działanie na rzecz wspierania tych korzystnych trendów poprzez współpracę z najszybciej rozwijającym w ostatnich latach lotniskiem – Airport Kraków oraz współdziałanie z Małopolską, która jest liderem rozwoju gospodarczego w Polsce i jednym z najszybciej rozwijającym się regionów w Europie w okresie ostatnich 8 lat.”

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport powiedział:

„Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy operowanie siatki zimowej w Kraków Airport, a już domykamy rozmowy w sprawie sezonu Lato 2024. Mamy nadzieję, że atrakcyjna siatka połączeń krakowskiego lotniska przyciągnie nie tylko polskich pasażerów, którzy wybierają ciekawą ofertę z krakowskiego lotniska, ale także turystów z całego świata pragnących odwiedzić nasz region. Także w tym, zakresie prowadzimy rozmowy z przewoźnikami z państw arabskich czy z przedstawicielami agentów biur podróży dla klientów z Japonii oferując bardzo dogodne, dzięki siatce Kraków Airport, możliwości dotarcia do Krakowa i Małopolski.”

Kraków Airport / www.fotoair.com.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Tobie Anonimie szkołę spalili Niemcy jak Hotinowi więc edukację skończyłeś na 5 klasie. Dlatego twój współczynnik inteligencji jest tak niski. Biedaku

  2. Co ??? Szykujecie podłoże pod import „turystów ze wschodu”, przybywających zza Odry ???

  3. Masz rację Anonimie, za PiS u jeździłem Izerą ładowaną prądem z elektrowni w Ostrołęce z mojego mieszkania + na CPK żeby sobie lecieć gdzie chcę.

  4. Tak tak masz rację dzięki Morawieckiemu może do takiej sytuacji dojść.Budżet państwa jest w agonalnym stanie i zbliża się do 60% potem już będzie tylko przepśc.

  5. Ja bym za bardzo nie wybiegał w przyszłość. Do lata 2024 daleko i wiele się może w Polsce zmienić. Tego zresztą oczekuje większość Polaków.

  6. Bla bla bla znowu jakiś kiczowaty artykuł o tym wspaniałym lotnisku, i o tysiącach turystów odwiedzających Kraków, i Zakopane.My mieszkańcy Oświęcimia nie jesteśmy zainteresowani tymi wiadomościami. Nikogo to nie interesuje to po co to pisać.No chyba ,że Pan Włoszek lansuje się przed wyborami samorządowymi,i prezydenckimi.Marzy mu się nowy stołek.

Send this to a friend